آرشیو روزنامه شماره ۴۳۵۸ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۳۵۸

 • روز داوری اقتصاد اردوغان

  دنیای اقتصاد: فعالیت ۱۶ساله اردوغان از نظر اقتصادی به ۳ دوره تقسیم‌پذیر است. دوره ابتدایی با اصلاحات اقتصادی شکل گرفت. دوره دوم مقارن با آغاز اثرگذاری سیاست‌های اقتصادی مانند تقویت بخش خصوصی، جذب سرمایه‌های برون‌مرزی و تقویت بخش صنعت بود که به شکوفایی اقتصادی منتهی شد. دوره آخر فاصله گرفتن از این مسیر و رویکردهای مداخله‌جویانه محسوب می‌شود. انتخابات دیروز ترکیه برای رجب طیب اردوغان به مثابه آزمون سیاسی‌اقتصادی است که نتیجه آن قادر به تغییر آینده ترکیه است.
 • صعود دلار متوقف می‌شود؟

  دنیای اقتصاد: رابطه معکوس بین دلار آمریکا و طلا موجب شده قیمت جهانی این فلز گرانبها با افت شدیدی در دوران صعودی شاخص دلار روبه‌رو شود. گرچه تشدید تنش‌های تجاری میان آمریکا و شرکای تجاری‌اش از جمله چین، اروپا و کانادا موجب افزایش تقاضای سرمایه‌گذاری در بازار ذخایر امن می‌شود؛ اما به‌نظر می‌رسد تقویت ارزش دلار آمریکا سد مستحکمی در مقابل رشد بهای اونس است. قیمت جهانی طلا ظرف روزهای گذشته به پایین‌ترین سطح خود در ۶ ماه اخیر رسید. همزمان، شاخص دلار نزدیک به اوج ۱۱ماهه خود قرار گرفت.
 • بی‌محلی دلار به مقاومت‌های فنی

  دنیای اقتصاد: روز یکشنبه، دلار و سکه به سطوح مقاومتی کم‌توجهی کردند و سقف‌های جدیدی را در بازار به ثبت رساندند. در دومین روز هفته، دلار به راحتی از مرز مقاومتی ۸ هزار تومانی عبور کرد و با ادامه روند افزایشی حتی ساعت ۳ بعدازظهر بالای دیگر سطح مقاومتی یعنی عدد ۸ هزار و ۵۰۰ تومان معامله شد.
 • پرداخت وام ۵۰ میلیارد دلاری صندوق بین‌المللی پول به آرژانتین

  صندوق بین‌المللی پول اولین بخش از وام ۵۰ میلیارد دلاری به آرژانتین را با پرداخت ۱۵ میلیارد دلار کلید زد.
 • امکان افتتاح سپرده‌های ارزی بلندمدت در بانک اقتصاد نوین

  گروه بنگاه‌ها: بانک اقتصادنوین با هدف فراهم آوردن فرصت سرمایه‌گذاری مطمئن و هوشمندانه برای مشتریان، سپرده سرمایه‌گذاری مدت‌دار ارزی با منشا اسکناس و منشا حواله افتتاح می‌کند. به گزارش روابط عمومی بانک اقتصادنوین، سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار ارزی این بانک با منشا اسکناس‌های یورو و دلار به‌صورت شش ماهه و از محل حواله‌های ارزی با منشاء اروپا به‌صورت یکساله در تمامی شعب بانک اقتصادنوین قابل‌افتتاح هستند. بنا براین گزارش از جمله مزایای سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار پرداخت سود سالانه به ارز، امکان بستن سپرده قبل از سررسید با نرخ سود متناظر و بازپرداخت اصل و سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری منشا اسکناس به‌صورت اسکناس است.
 • آمادگی بانک ملت برای تامین مالی مجموعه صنعتی و معدنی گل‌گهر

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک ملت در راس هیاتی از مدیران ارشد این بانک، از منطقه معدنی و ‌صنعتی گل‌گهر کرمان دیدن کرد. به گزارش روابط عمومی بانک ملت، در این بازدید که جمعی از مدیران ارشد این بانک مدیرعامل را همراهی می‌کردند از کارخانه‌ها و پروژه‌های مختلفی در منطقه از جمله خطوط تولید کنسانتره گل‌گهر، پروژه‌های شرکت توسعه آهن و‌ فولاد، پروژه ذوب جهان فولاد و معدن شماره ۳ بازدید کردند و‌ پس از آن در نشست هم‌اندیشی با مدیرعامل گل‌گهر به بحث و ‌تبادل‌نظر پیرامون افزایش همکاری‌های متقابل پرداختند. دکتر محمد بیگدلی، مدیرعامل بانک ملت هم ضمن ابراز خرسندی از این دیدار، اقدامات انجام شده را قابل‌تقدیر دانست و با ابراز امیدواری برای افزایش همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف، گفت: بانک ملت آماده همراهی گل‌گهر و شرکت‌های منطقه در همه بخش‌ها است.
 • تسهیل پرداخت‌های خرد زنجانی‌ها از سوی بانک تجارت

  گروه بنگاه‌ها: بانک تجارت با صدور ۶۰ هزار کارت شهروندی «زنجان کارت» پرداخت‌های خرد شهروندان زنجانی را تسهیل کرده است.
 • احداث بزرگ‌ترین گلخانه تولید گل رز صادراتی با مشارکت بانک کشاورزی

  گروه بنگاه‌ها: بزرگ‌ترین گلخانه تولید گل رز صادراتی با مشارکت بانک کشاورزی و شرکت هلندی دالسم در شهرستان ابهر استان زنجان راه‌اندازی می‌شود.به گزارش روابط عمومی مدیریت شعب بانک کشاورزی دراستان زنجان، این گلخانه به مساحت ۹/ ۱۲ هکتار با اعتبار ۷۰۰ میلیارد ریال از محل اعتبار صندوق توسعه ملی سال ۹۶ احداث می‌شود.این گزارش می‌افزاید: به همین منظور نشست تخصصی و مذاکره تیم اقتصادی استان زنجان با حضور مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری، جمعی از مدیران استان و سرمایه‌گذاران شرکت هلندی دالسم در محل دفتر مدیریت بانک کشاورزی استان زنجان تشکیل شد.
 • احتمال روابط با بانک‌های اروپایی

  مدیرگروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی گفت: در بلندمدت منافع اقتصادی اروپا، چین و روسیه ایجاب می‌کند که روابط اقتصادی خودشان با آمریکا را عادی کنند. ضمن آنکه پیش‌بینی این موضوع که چه اتفاقی در آینده خواهد افتاد سخت است، اما قدرت‌های بزگ دنیا در بلندمدت نمی‌توانند به این تقابل با یکدیگر ادامه دهند، زیرا به لحاظ اقتصادی در تنگنا قرار خواهند گرفت.
 • نقدینگی تزریق شده تعاونی‌های منحله را جمع کنید

  فاطمه بهادری
  گروه بنگاه‌ها : محمدعلی سهمانی، مدیرعامل بانک رفاه در همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی که هفته گذشته برگزار شد، اعلام کرد: با توجه به مجموعه عواملی که در اقتصاد ما برنرخ سود اثرگذار است، انتظار داریم در آینده نرخ سود جهت‌گیری روبه بالا داشته باشد. با توجه به این گفته مدیرعامل بانک رفاه و وضعیت بازارها در ماه‌های اخیر، برخی معتقدند که کاهش نرخ سود بانکی در شهریورماه گذشته باعث شکل‌گیری این روند شده است. با پیگیری‌های خبرنگار ما از تعدادی از مدیران بانکی در این خصوص، تنها محمدرضا مروجی، قائم‌مقام موسسه اعتباری ملل به این پرسش پاسخ داد و گفت: نرخ سود بانکی معمولا تابعی از نرخ تورم است؛ یعنی موسسات اعتباری باید سودی به مردم پرداخت کنند که ارزش پول آنها کاهش نیابد.وی ادامه داد: سود سپرده‌گذاران باید به گونه‌ای باشد که مقداری هم به دارایی آنها اضافه شود. وی تصریح کرد: متاسفانه به غیر از سه چهار سال اخیر، همیشه افرادی که پولشان را به بانک‌ها سپردند، زیان کردند و تسهیلات‌گیرندگان منافع زیادی کسب کردند. مروجی تصریح کرد: در حال حاضر نرخ سود با توجه به اینکه نرخ تورم را یک رقمی اعلام می‌کنند، مناسب است. وی ادامه داد: اما اگر می‌خواهیم التهابات بازار را کم کنیم لازم است نقدینگی‌ای که به علت پرداخت پول سپرده‌گذاران تعاونی‌های منحله به بازار تزریق شد، جمع‌آوری شود.
 • تعیین نرخ حق بیمه دستوری نمی‌شود

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بیمه آسیا در اولین نشست شورای معاونان فنی شرکت‌های بیمه که به میزبانی بیمه آسیا برگزار شد، گفت: مدیران عامل نباید درخصوص تعیین نرخ به معاونان فنی تکلیف کنند و معاونان فنی باید راسا و براساس آمار و تحلیل نسبت به ارائه نرخ و قبول یا رد پیشنهاد اقدام کنند.
 • اطلاعیه بیمه ایران برای غرامت سانحه هواپیمای تهران-یاسوج

  گروه بنگاه‌ها: بیمه ایران با صدور اطلاعیه‌ای بر پرداخت غرامت به حادثه‌دیدگان سانحه هواپیمایی آسمان (تهران - یاسوج) تاکید کرد. متن اطلاعیه به این شرح است: شرکت سهامی بیمه ایران با آرزوی صبر و شکیبایی و التیام خانواده‌های داغدار فوت‌شدگان سانحه هوایی هواپیمای آسمان پرواز تهران به یاسوج مراتب آمادگی کامل خود را برای اخذ مدارک از خانواده‌های عزیز برای انجام امور مربوط به ایفای تعهدات مربوط به غرامت فوت حادثه‌دیدگان اعلام می‌کند. این در حالی است که از اولین روزهای پس از وقوع این حادثه، انجام فرآیندهای مرتبط با پرداخت غرامت مورد توجه و تاکید بیمه ایران بوده است و به لحاظ مجموع شرایط خاص حادثه و خانواده‌های حادثه‌دیدگان و زمان مقتضی برای تهیه مقدمات و مدارک قانونی، امکان ارائه مدارک برای خانواده‌های محترم فراهم نبوده است؛ اما بیمه ایران با تسریع در روند رسیدگی به پرونده‌های تکمیل شده از هیچ تلاشی مضایقه نخواهد کرد.
 • مجوز ادامه فعالیت در شخص ثالث برای بیمه معلم

  گروه بنگاه‌ها: شرکت بیمه معلم موفق به دریافت مجوز ادامه فعالیت در رشته شخص ثالث شد.توانگری مالی، سابقه مناسب پرداخت خسارت، داشتن نیروی انسانی توانمند و ظرفیت‌های لازم برای صدور بیمه‌نامه و پرداخت خسارت از جمله موارد احراز موفقیت برای دریافت این مجوز بوده است.سیاوش کمندی، مدیر توانمند اتومبیل بیمه معلم ضمن اعلام این خبر، همکاران تحت نظارت خود را به تلاش مضاعف تشویق و ترغیب کرد.
 • فراخوان بانک سینا برای تعویض دسته‌چک‌های قدیمی

  گروه بنگاه‌ها: بانک سینا در راستای سیاست‌های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، از مشتریان دعوت کرد تا نسبت به تعویض دسته چک‌های قدیمی اقدام کنند.روابط عمومی بانک سینا اعلام کرد: با توجه به آغاز به کار سامانه صدور یکپارچه الکترونیک دسته چک (صیاد) در بانک مرکزی و لزوم تغییر دسته چک‌های قدیمی، شعب بانک سینا در سراسر کشور آمادگی دارند تا نسبت به انجام این امر اقدام کنند.بر این اساس مشتریان می‌توانند با مراجعه به شعبه صادرکننده چک در بانک سینا و تکمیل فرم درخواست، نسبت به تعویض و دریافت دسته چک صیاد اقدام کنند.
 • نخستین فقره از تسهیلات طرح ویژه مسکن بانک ملی ایران پرداخت شد

  کمتر از شش ماه پس از رونمایی طرح ویژه مسکن بانک ملی ایران، نخستین فقره از این تسهیلات پرداخت شد.به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، طرح ویژه مسکن این بانک که نیمه دی‌ماه سال گذشته رونمایی شد، خردادماه امسال نخستین پرداخت تسهیلات به یکی از متقاضیان را تجربه کرد.در اولین فقره، متقاضی ۷۰۰ میلیون ریال تسهیلات خرید مسکن به همراه جعاله را از بانک ملی ایران دریافت کرد. تسهیلات ویژه مسکن بانک ملی ایران با مراجعه متقاضیان و تکمیل مراحل دریافت تسهیلات، قابل‌پرداخت است.
 • امضای تفاهم‌نامه بین بانک مرکزی و بورس کالا

  در آستانه دومین دور عرضه سکه‌های پیش‌فروش شده (۲۶ تیرماه جاری)، جلسه هماهنگی بانک مرکزی با سازمان بورس کالا و شرکت کارگزاری بانک ملی ایران برگزار شد.به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در این نشست که با حضور اکبر کمیجانی قائم‌مقام، سیدمحمود احمدی دبیرکل و پیمان قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی و نمایندگان سازمان بورس کالا و شرکت کارگزاری بانک ملی ایران برگزار شد، تمهیدات لازم برای این مهم اندیشیده و تفاهم‌نامه در این زمینه توسط حاضران امضا شد.در این نشست، مقرر شد در اسرع‌وقت نسبت به راه‌اندازی سامانه‌ای برای تبادل و معامله اوراق پیش‌فروش حاوی جزئیات اجرای طرح و نقش فروشنده، خریدار، بورس، بانک مرکزی و... اقدام شود.همچنین در زمینه اطلاع‌رسانی دقیق در مورد عرضه سکه و چگونگی تبدیل آن به گواهی سکه، مقرر شد اطلاعات لازم از سوی بانک مرکزی و بورس در اختیار مردم و ذی‌نفعان قرار گیرد.

بیشتر