آرشیو روزنامه شماره ۴۳۴۸ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۳۴۸

 • دو نیمه متفاوت در بازار‌ها

  دنیای اقتصاد: سکه تمام بهار آزادی پس از ثبت ۴ افزایش متوالی، روز دوشنبه در مسیر کاهشی قرار گرفت. در بیست و یکمین روز خردادماه، سکه ۲۵ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت ۲ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان رسید. کاهشی شدن روند روزانه فلز گرانبهای داخلی در حالی رخ داد که در ساعات ابتدایی روز سکه به‌دنبال آزمون سقف‌های جدید بود. براساس گفته‌های معامله‌گران، ظهر روز دوشنبه، سکه از مرز ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان عبور کرد و حتی نقطه ۲ میلیون و ۵۱۰ هزار تومان را لمس کرد. با این حال، با برخورد به این نقطه فروش‌ها در بازار بالا گرفت و قیمت به سرعت راه کاهشی را در پیش گرفت. با افزایش فروش‌ها، سکه نتوانست بالای مرز مقاومتی ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ماندگار شود. پس از اینکه قیمت سکه از سطح ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان عبور کرد، عده زیادی از معامله‌گران فنی عنوان کردند، مرز مقاومتی بعدی سکه در کانال ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قرار خواهد داشت. در واقع، آن‌ها باور داشتند، سکه برای شروع موج افزایش بعدی نیاز دارد که از مقاومت سنگین بعدی یعنی عدد ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان عبور کند.
 • پرش سپرده‌ها در پایان زمستان

  دنیای اقتصاد: آمارهای بانک‌های مرکزی در اسفند‌ماه سال قبل نشان می‌دهد که میزان مانده سپرده‌های بانکی به بیش از ۱۶۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. براساس این آمار، رشد ماهانه سپرده‌ها در اسفندماه معادل ۵/ ۷ درصد گزارش شده و روند بی‌سابقه‌ای را ثبت کرده است، حال آنکه به‌طور معمول این نرخ از ۲ درصد تجاوز نمی‌کند. به‌نظر می‌رسد بخشنامه بانک مرکزی در انتهای بهمن‌ماه که شرایط ارائه گواهی سپرده ریالی با نرخ ۲۰ درصد را فراهم کرده بود، دلیل اصلی رشد سپرده‌های بانکی محسوب می‌شود.
 • واکنش ارزی به جنگ تجاری

  دنیای اقتصاد: سیاست کاخ سفید مبنی‌بر اعمال تعرفه‌های سنگین بر واردات از مکزیک، کانادا و اتحادیه اروپا علاوه‌بر ایجاد تنش‌های تجاری در فضای بین‌المللی، تاثیر قابل‌توجهی بر پول ملی مکزیک و کانادا داشته است. «پزو» مکزیک از اواسط ماه آوریل بالغ بر ۱۲ درصد تضعیف شده و دلار کانادا ظرف ۴ ماه اخیر علاوه‌بر نوسانات شدید، نزدیک به ۶ درصد افت کرده است.
 • وام سه کشور به اردن

  پس از شدت گرفتن تظاهرات مردم اردن نسبت به وضعیت اقتصادی این کشور که سران عرب را نسبت به وقوع بهار عربی دیگری نگران کرده است، عربستان، امارات و کویت متعهد شدند ۵/ ۲ میلیارد دلار کمک اقتصادی در اختیار اردن قرار دهند.
 • صدور ۲ اطلاعیه همزمان بانک تجارت برای سپرده‌گذاران البرز ایرانیان

  گروه بنگاه‌ها: در اجرای مصوبه سران قوا، بانک تجارت در اطلاعیه‌های جداگانه از آغاز مرحله دوم پرداخت وجوه سپرده‌گذاران تشکیلات موسوم به البرز ایرانیان خبر داد.
 • دیدار مدیران بانکی با شهردار تهران با هدف وصول مطالبات

  گروه بنگاه‌ها: دیدار مدیران عامل ۷ بانک کشور با شهردار تهران برای تامین مالی طرح‌های عمرانی پایتخت و وصول مطالبات بانک‌ها با حضور آیت‌اله ابراهیمی، مدیرعامل بانک انصار، رضا دولت‌آبادی مدیرعامل بانک تجارت، محمدرضا حسین‌زاده مدیرعامل بانک ملی، کورش پرویزیان مدیرعامل بانک پارسیان، حجت‌اله صیدی مدیرعامل بانک صادرات، محمدکاظم چقازردی مدیرعامل بانک سپه و محمد بیگدلی، مدیرعامل بانک ملت در محل شهرداری تهران انجام شد.
 • ایتالیا برنامه‌ای برای کنار گذاشتن یورو ندارد

  وزیر جدید اقتصاد ایتالیا گفت: قصد کنار گذشتن یورو را نداریم و تمرکز ما روی کاهش سطح بدهی کشور است.به گزارش ایبِنا به نقل از رویترز، «گیوانی تریا» وزیر جدید اقتصاد ایتالیا در اولین مصاحبه خود گفت: قصد کنار گذاشتن یورو را نداریم و برنامه دولت تمرکز روی کاهش سطح بدهی است تا رشد اقتصادی خود را به واسطه سرمایه‌گذاری و اصلاحات ساختاری به جای کاهش هزینه‌کرد رونق دهیم.وی در مصاحبه‌ای با روزنامه «دِلا سِرا» گفت: هدف او رسیدن به هدف‌گذاری بدهی موجود برای سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ میلادی است؛ ضمن اینکه تعهدات بدهی ایتالیا به‌طور کامل پایدار بوده است.
 • تبادلات تجاری ایران و چین با ارزهای ملی

  طبق تفاهمنامه امضا شده بین ایران و چین ارزهای ملی هر دو کشور در مبادلات تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.به گزارش «ایرنا» مسعود کرباسیان در حاشیه سفر رئیس‌جمهوری ایران به چین با بیان اینکه همزمان با این سفر چهار تفاهم‌نامه مشترک بین ایران و چین به امضا رسید، افزود: یکی از این تفاهم‌نامه‌ها بین این وزارتخانه و سازمان توسعه زیرساخت چین در زمینه استفاده از منابع مالی دو کشور برای سرمایه‌گذاری و استفاده از ارزهای ملی هر دو کشور در مبادلات تجاری بود.وی گفت: همچنین طبق این تفاهمنامه، روابط تجاری هر دو کشور در چارچوب یک جاده یک کمربند ترسیم و در آن بر تعیین سهم هر دو کشور در نقشه راه این طرح تاکید شد. کرباسیان اضافه کرد: توسعه همکاری‌های فنی و علمی هر کشور از دیگر تفاهم‌نامه‌های امضا شده در این سفر بود که مفاد آن از جانب معاونت فنی ریاست جمهوری تهیه و با حضور روسای جمهوری هر دو کشور به امضا رسید.
 • تعیین تکلیف سپرده‌گذاران تعاونی منحله فرشتگان

  گروه بنگاه‌ها: موسسه اعتباری کاسپین به صدور اطلاعیه‌ای درخصوص سپرده سپرده‌گذاران تعاونی منحله فرشتگان، اعلام کرد: پرداخت‌های مربوط به این تعاونی مطابق ابلاغیه رسمی بانک مرکزی، از روز یکشنبه مورخ ۲۷ خردادماه ۱۳۹۷ در کلیه شعب موسسه اعتباری کاسپین انجام می‌شود.در این اطلاعیه آمده است: در اجرای مصوبات کمیته نمایندگان سران قوا و ابلاغیه‌های بانک مرکزی، بدینوسیله به اطلاع سپرده‌گذاران تعاونی منحله فرشتگان می‌رساند در اقدامی هماهنگ با سایر بانک‌ها و موسسات عامل ساماندهی تعاونی‌های اعتبار منحله، پرداخت‌های مربوط به این تعاونی نیز مطابق ابلاغیه رسمی مورخ ۲۰ خردادماه ۱۳۹۷ بانک مرکزی، از روز یکشنبه مورخ ۲۷ خردادماه ۱۳۹۷ براساس شرایط اعلام شده در ابلاغیه مذکور در کلیه شعب موسسه اعتباری کاسپین انجام می‌شود.
 • رشد چشمگیر بانکداری الکترونیک در بانک دی

  گروه بنگاه‌ها: معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک دی از ارتقای تعداد کاربران و میزان تراکنش خود در حوزه بانکداری الکترونیک مبتنی‌بر ۲ ابزار اینترنت بانک و همراه ‌بانک خبر داد.
 • تقدیر شریعتمداری از بانک صنعت‌و معدن

  گروه بنگاه‌ها: وزیر صنعت، معدن و تجارت از بانک صنعت و معدن به‌خاطر حمایت از صنایع استان خراسان رضوی و کمک به توسعه و رونق صنعت و تولید کشور قدردانی کرد.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بانک صنعت و معدن، محمد شریعتمداری اقدامات این بانک را در خصوص تامین مالی طرح های صنعتی استان خراسان رضوی که نقش به‌سزایی در توسعه صنعتی این استان و ایجاد اشتغال داشته است، مهم و کارآمد خواند و ابراز امیدواری کرد که بانک صنعت و معدن به عنوان یک بانک توسعه‌ای مانند گذشته نقش محوری خود را ایفا کند.
 • بانک سپه ۵۰ میلیون تومان تسهیلات می‌دهد

  گروه بنگاه‌ها: بانک سپه در قالب طرح تسهیلاتی باران تا سقف ۵۰ میلیون تومان به سپرده‌گذاران تسهیلات پرداخت می‌کند.به گزارش روابط عمومی بانک سپه، متقاضیان بهره‌مندی از مزایای طرح باران می‌توانند نسبت به افتتاح حساب ویژه طرح با حداقل مبلغ ۲۰ میلیون ریال طبق ضوابط بانک اقدام و پس از افتتاح حساب و سپری شدن مدت زمان مشخص شده، در طرح متناسب با میانگین مانده حساب خود در دوره سپرده‌گذاری از حق تقدم دریافت تسهیلات تا سقف فردی ۵۰۰ میلیون ریال در قالب کارت اعتباری مرابحه بهره‌مند شوند.
 • تاثیر خروج آمریکا از برجام بر روابط بانکی ایران

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک رفاه با اشاره به خروج آمریکا از برجام گفت: تردیدی نیست که این موضوع می‌تواند تاثیراتی را در پی داشته باشد؛ اما بعید می‌دانم که دامنه این تاثیرات خیلی سنگین و قابل‌توجه باشد.محمدعلی سهمانی درباره تاثیر خروج آمریکا از برجام بر روابط بانک‌های ایرانی با بانک‌های دنیا با بیان این مطلب، به «ایبِنا» گفت: با وجودی که بعد از برجام فرصت خوبی در فضای بین‌المللی برای همکاری بانک‌های ایرانی با بانک‌های خارجی ایجاد شد، اما بازهم ارتباطات بانکی با بانک‌های درجه یک و حتی بعضا درجه ۲ برقرار نبود.مدیرعامل بانک رفاه کارگران ادامه داد: در سال‌های گذشته و پس از برجام روابط کارگزاری بانک‌های ایرانی بیشتر با بانک‌های کوچک‌تر یا بانک‌های خارجی که ریشه ایرانی داشتند برقرار شد و از طریق آنها عملیات‌های نقل‌و‌انتقال ارزی انجام می‌شد.سهمانی تصریح کرد: هر چند احتمال دارد که روابط بانکی بانک‌های ایرانی با بانک‌های کوچک‌تر نیز بعد از خروج آمریکا از برجام تحت تاثیر قرار بگیرد، ولی این موضوع نمی‌تواند تاثیرات قابل‌توجهی داشته باشد.
 • برجام و رفتار بهینه سرمایه‌گذاری در ایران

  حامد فرنام
  پس از خروج آمریکا از برجام اکنون نقش ایران و مذاکرات سه کشور اروپایی با ایران بر سر حفظ برجام موضوع مباحث بسیاری در چند هفته آتی خواهد بود. با نگاهی به مدل‌سازی‌های صورت گرفته در علوم اقتصادی می‌توان الگوی چنین رفتاری را در مدل‌های سرمایه‌گذاری در اقتصاد کلان یافت. به‌عنوان مثال مدل سرمایه‎گذاری با در نظر گرفتن هزینه‌های تعدیل می‌تواند یکی از الگو‌های مناسب برای مدل‌سازی این موضوع باشد. این مدل رفتار سرمایه‌گذاران را در شرایطی بررسی می‌کند که با دو هزینه «هزینه‎های داخلی بنگاه» و «هزینه‎های تحمیلی به بنگاه از محیط پیرامونی فعالیت» روبه‌رو هستند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر