آرشیو روزنامه شماره ۴۳۴۷ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۳۴۷

 • سنجش حباب در دو بازار

  دنیای اقتصاد: عمق نوسان در ۲ بازار مسکن و سکه افزایش پیدا کرده است. تلاطم بهای سکه و مسکن، بحث در مورد سهم متغیرهای اقتصادی و انتظارات در این نوسانات را بالا برده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد در بازار سکه، رفتار هیجانی معامله‌گران، حباب آن را با محاسبه ارزش افزوده به بالای ۲۰۰ هزار تومان رسانده است؛ در واقع ۲۰ درصد از قیمت بازاری سکه حباب دارد. با نادیده گرفتن متغیر ارزش افزوده حباب سکه به حدود ۴۰۰ هزار تومان می‌رسد. در بازار مسکن نیز مقایسه سطح فعلی نسبت قیمت به اجاره (P به R) گواهی به وجود حباب می‌دهد. شاخص نسبت قیمت به اجاره‌بها در یک روند بلندمدت در بازه مشخصی قرار داشت؛ اما اکنون حاصل این نسبت با خروج از آن بازه در مسیر افزایشی، به ۲/ ۱۵ رسیده است. در بازار سکه به‌نظر می‌رسد سهم انتظارات در بالا رفتن حباب بیشتر بوده است. رشد بی‌سابقه فلز گرانبهای داخلی در شرایطی رقم خورد که اونس به‌دلیل تعطیلی بازارهای جهانی تغییری نداشت؛ تنها محرک بنیادی سکه، رشد حدودا ۳/ ۲ درصدی دلار در بازار غیررسمی بود. با این حال، سکه در واکنش به افزایش دلار، نزدیک به ۷ درصد رشد کرد تا بتوان گفت بخش زیادی از افزایش این فلز گرانبها به متغیرهای غیربنیادی مربوط بوده است.
 • استراتژی بهینه دوره جدید اقتصاد

  دنیای اقتصاد: اقتصاد ایران در دوره جدیدی به‌سر می‌برد که با دو شوک داخلی و خارجی روبه‌رو است. در بعد داخلی، ساختار مالی نامناسب تهدیدی برای ثبات اقتصاد محسوب می‌شود. در بعد خارجی، نیز اعمال مجدد برخی تحریم‌ها، محدودیت‌های جدیدی را برای اقتصاد ایران ایجاد خواهد کرد. یک یادداشت تحلیلی در «تجارت فردا» به قلم حمید آذرمند، استراتژی بهینه سیاست‌گذار در دوره جدید اقتصادی را تشریح می‌کند و در گام آخر شرایط لازم برای مدیریت اقتصادی دوره جدید را تشریح می‌کند.
 • نشست‌های جهت‌دهنده به بازار جهانی

  دنیای اقتصاد: مسیر بازارهای جهانی در هفته جاری تحت‌تاثیر ۳ نشست مهم در ۳ قاره مختلف تعیین خواهد شد. روز چهارشنبه در آمریکا، اجلاس پولی «کمیته بازار آزاد» به‌منظور تعیین نرخ بهره برگزار خواهد شد. هر چند به احتمال زیاد نرخ سود به ۲ درصد رشد خواهد کرد، اما تاثیر این اقدام، از سوی فعالان بازار پیش‌خور شده است. در اروپا، نشست بانک مرکزی ناحیه یورو سیگنال زمان اتمام بسته انبساطی خریداری اوراق را مخابره می‌کند. در آسیا نیز ملاقات «دونالد ترامپ» و «کیم جونگ اون» پیام قدرتمندی به بازار جهانی طلا ارسال خواهد کرد.
 • بسته ۵۰ میلیارد دلاری نجات آرژانتین

  «صندوق بین‌المللی پول» دومین بسته نجات اقتصادی بزرگ تاریخ خود را با تخصیص خط اعتباری ۵۰ میلیارد دلاری به آرژانتین ثبت کرد. این در حالی است که برخی از رسانه‌های داخلی به اشتباه این بسته را بزرگترین وام صندوق در طول تاریخ عنوان کرده‌اند.
 • سه گام اساسی بانک تجارت برای سودآوری

  گروه بنگاه‌ها: معاون مالی بانک تجارت با اشاره به مشکلات پیش‌روی این بانک گفت: با وجود اینکه بخش عمده‌ای از مشکلات بانک تجارت ریشه در مشکلات کلان اقتصادی کشور دارد، اما مدیریت ارشد این بانک تمام اهتمام خود را به کار بسته تا با تکیه بر پتانسیل‌های درونی بانک و همچنین بهره‌گیری از فرصت‌ها و حمایت‌های بیرونی، بر این مشکلات فائق آید.
 • تجارت الکترونیک پارسیان در جمع شرکت‌های دانش‌بنیان

  گروه بنگاه‌ها: شرکت تجارت الکترونیک پارسیان (تاپ) با توجه به گستره محصولات و خدمات نوآورانه و با سطح فناوری بالای خود، بر اساس ارزیابی صورت گرفته توسط کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان، به‌عنوان شرکت دانش‌بنیان شناخته شد تا در اکوسیستم دانش‌بنیان نقش‌آفرینی فعالانه داشته باشد. به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و تجاری‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات که توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تدوین و در سال ۱۳۸۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، سرآغاز گسترده‌ترین برنامه دولت برای حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان در سال‌های اخیر بوده است.
 • بزرگ‌ترین بانک کانادا مدیر آمریکایی خود را اخراج کرد

  رویال بانک کانادا مدیر آمریکایی بخش بازارهای سرمایه ایالات‌متحده خود را به‌دلیل نقض سیاست‌های این بانک اخراج کرد. به گزارش «ایبِنا» به نقل از سی‌تی‌وی‌نیوز، رویال بانک کانادا، بزرگ‌ترین بانک این کشور مدیر بخش بازارهای سرمایه آمریکا خود را به‌دلیل نقض سیاست‌های این بانک در رابطه با کارمندان اخراج کرد. در همین حال سخنگوی رویال بانک کانادا گفت: «بِلر فلمینگ» از سیاست‌های افشای اطلاعات بانک و مناقشات منافع مربوط به روابط در محل کار پیروی نکرده که این موضوع باعث اخراج آن شده است.
 • بانک مرکزی هند نرخ بهره را افزایش داد

  رزرو بانک هند نرخ بهره را افزایش داد و به‌دنبال آن بانک‌های این کشور در حال افزایش نرخ بهره‌های خود هستند. به گزارش «ایبِنا» به نقل از مانی کنترل، بانک مرکزی هند در تازه‌ترین اقدام خود نرخ بهره را ۱/ ۰ واحد افزایش داد و بر اساس دستور العمل‌های جدید این بانک نرخ بهره وام یکساله از ۴۰/ ۸ درصد به ۵۰/ ۸ درصد افزایش پیدا کرد. همچنین نرخ بهره وام یک ماهه و سه ماهه هم از ۲۰/ ۸ درصد به ۳۰/ ۸ درصد تغییر پیدا کرد. بر همین اساس، بانک مرکزی هند نرخ پول قرضی به بانک‌های تجاری را با ۲۵/ ۰ درصد جهش به ۲۵/ ۶ درصد رساند که این افزایش بعداز ۴ سال و نیم انجام گرفت.
 • آخرین مرحله تعیین تکلیف موسسات غیرمجاز

  به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، سپرده‌گذاران محترم موسسات و تعاونی‌های یاد شده از روز دوشنبه مورخ ۲۱/ ۰۳/ ۱۳۹۷ طبق جدول زمانبدی تعیین شده با ارایه مدارک و مستندات مثبته به بانک‌ها و موسسه اعتباری عامل، نسبت به تعیین تکلیف سپرده‌های خود اقدام کنند.
 • درخواست بیمه توسعه برای بازگشت

  لیلا اکبرپور
  گروه بنگاه‌ها : پس از گذشت چهار سال از تعلیق فعالیت بیمه توسعه توسط بیمه مرکزی ایران، گفته می‌شود این شرکت برای حضور دوباره‌اش در صنعت بیمه کشور اعلام آمادگی کرده است. صحت خبر فوق از سوی بیمه مرکزی پیگیری شد و حبیب میرزایی معاون نظارت این خبر را تایید کرد، اگرچه این بازگشت مشروط به انجام برخی از موارد است. معاون نظارت بیمه مرکزی دراین باره به «دنیای‌اقتصاد» گفت: بیمه توسعه درخواست لغو تعلیق پروانه فعالیتش را به بیمه مرکزی داده اما بیمه مرکزی برای موافقت با این درخواست شروطی را تعیین کرده است.
 • چگونگی اصلاح نرخ سود بانکی به نفع حمایت از تولید داخلی

  محمدرضا حسین‌زاده مدیرعامل بانک ملی ایران
  گزاره رایجی در میان عموم وجود دارد با این مضمون که «بالا بودن نرخ سود بانکی در نقطه مقابل حمایت از تولید داخلی است». اما این گزاره تا چه اندازه واقعی است؟
 • بانک آینده به بهترین ایده‌ها و نوآوری‌ها جایزه می‌دهد

  گروه بنگاه‌ها: بانک آینده، با برگزاری جشنواره ایده‌پردازی «رویش‌ارغوان» و با هدف پاسخگویی به نیازهای اقشار مختلف جامعه، به برترین و جذاب‌ترین ایده‌ها و طرح‌ها در حوزه بانکی، جوایز ارزنده‌ای اهدا می‌کند.
 • نسخه جدید نرم‌افزار همراه بانک سینا در دسترس کاربران

  گروه بنگاه‌ها: نسخه جدید نرم‌افزار همراه بانک سینا که با هدف افزایش انعطاف‌پذیری در ارائه خدمات نوین بانکی و بهینه‌سازی خدمات آن به‌روزرسانی شده، در دسترس کاربران قرار گرفت. به گزارش روابط عمومی بانک سینا، در نسخه جدید همراه بانک سینا قابلیت‌های متعدد جدیدی اضافه شده که در بهبود فرآیندهای کار با این نرم‌افزار بسیار موثر است. از جمله این قابلیت‌ها می‌توان به امکان یادداشت گذاری در زمان انتقال وجه برای مبدا و مقصد، اضافه شدن قابلیت خرید بسته‌های اینترنتی برای سیم کارت‌ها، مودم‌های TD-LTE و... در منوی «شارژ و اینترنت»، اضافه کردن کد شبا به حساب در بخش حساب‌ها و مخاطبین، ثبت تاریخ به روزرسانی موجودی در صفحه نخست و قابلیت ارسال صورتحساب با استفاده از Email به آدرس ایمیل مشتری در منوی «موجودی و گردش» اشاره کرد.

بیشتر