آرشیو روزنامه شماره ۴۳۳۹ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۳۳۹

 • دفترچه راهنمای «حل بحران بانکی»

  دنیای‌اقتصاد: حسین عبده تبریزی، صاحب‌نظر حوزه مالی در یک سخنرانی ابعاد عملیاتی اصلاح نظام بانکی را ترسیم کرد. به گفته او، گام نخست ایجاد یک اجماع میان دولت، مجلس، قوه قضائیه، بانک مرکزی و وزارت اقتصاد است که باید در این بین، تمام ملاحظات قانونی، امنیتی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی نیز در نظر گرفته شود. عبده تبریزی با اشاره به اینکه، سهامداران، سپرده گذاران و دولت تامین‌کنندگان عمده هزینه‌های بحران هستند، توضیح داد: در عین حال که سرعت پیاده‌سازی راه حل باید آنی و فراگیر باشد، مستهلک کردن زیان نیز نمی‌تواند یکجا باشد.
 • ۳ مدافع طلا در برابر دلار

  دنیای اقتصاد: در‌حالی‌که قیمت جهانی طلا برای نخستین بار در سال ۲۰۱۸ میلادی به کمتر از ۱۳۰۰ دلار به ازای هر اونس رسید؛ اما ساختار بنیادین این بازار بدون تغییر باقی خواهد ماند. بر این اساس، همچنان سه عامل حمایت‌کننده قدیمی از قیمت اونس پشتیبانی می‌کنند. تقاضای طلای فیزیکی، تنش‌های ژئوپلیتیک و نرخ تورم آمریکا (یا با تاثیر معکوس، نرخ بهره) قادر به تقویت ارزش فلز گرانبها هستند.
 • واکنش نرخ دلا‌ر به یک پیامک

  دنیای اقتصاد: ارسال یک پیامک موجب کاهش حجم معاملات مجازی و پشت‌خطی شد. همچنین در کاهش فاصله معاملات تهران با دو شهر سلیمانیه و هرات نقش پررنگی داشت. به گفته برخی فعالان، روز شنبه یک پیام برای برخی از دلالان فعال در بازار ارز فرستاده شده بود که مضمون آن برخورد با معاملات غیرمجاز بود. مخابره این سیگنال به کاهش قابل توجه معاملات پشت‌خطی و مجازی در روز دوم هفته منجر شد. معاملات فیزیکی بازار نیز پیش از این، به‌دلیل برخوردهای انتظامی و فضای امنیتی کاهش زیادی را تجربه کرده بود. با این شرایط، افزایش احتیاط در معاملات پشت‌خطی موجب شد حجم خرید و فروش‌ها به شدت کاهشی شود.
 • جای خالی سکان‌دار شاخص در «بیمه»

  لیلا اکبرپور
  گروه بنگاه‌ها: همین چند سال پیش سیاست بیمه مرکزی افزایش تعداد شرکت‌های بیمه بود. حتی یکی از روسای کل بیمه مرکزی در این باره گفته بود: «ایران ظرفیت آن را دارد تا ۵۰ شرکت بیمه بازرگانی داشته باشیم.» پیرو همین سیاست بود که مجوز چند شرکت جدید بیمه‌ای صادر شد و امروز تعداد بیمه‌های بازرگانی در کشور به عدد ۳۰ رسیده است.
 • یزدخواستی سرپرست بیمه رازی شد

  گروه بنگاه‌ها: هیات‌مدیره بیمه رازی، مهندس بهمن یزدخواستی رئیس هیات‌مدیره را به‌عنوان سرپرست بیمه رازی تا تعیین جانشین مدیرعامل طبق مفاد اساسنامه شرکت اعلام کرد.
 • ضرورت اصلاح رویه رسیدگی به دعاوی مطالبه وجه چک

  محمد علی سنگبر
  مطالبه وجه چک دومین خواسته قضایی در سال‌های اخیر بوده که اطاله دادرسی جزء لاینفک این قبیل دعاوی است. بخش اعظمی از اطاله دادرسی، ناشی از رویه‌های ناکارآمد رسیدگی در دادگاه‌های حقوقی است که اقدام برای تامین حقوق خواهان منوط به رسیدگی اولیه قضایی است در حالی‌که با الگوبرداری از مدل حاکم بر قانون روابط موجر و مستاجر می‌توان اطاله دادرسی را کاهش داد.
 • حمایت مالی بانک پاسارگاد از اجرای ۳۵ طرح بزرگ شرکت میدکو

  گروه بنگاه‌ها: بانک پاسارگاد در راستای افزایش تولید و اشتغال، با حمایت از پروژه‌های شرکت میدکو، زمینه اجرا و بهره‌برداری از ۳۵پروژه بزرگ را ایجاد کرده است.
 • وام اشتغال ۴ درصدی بانک صادرات برای مددجویان کمیته امداد

  گروه بنگاه‌ها: تفاهمنامه توسعه تعاملات و ارائه خدمات بانکی بین بانک صادرات ایران و کمیته امداد امام‌خمینی‌(ره)، با امضای حجت‌اله صیدی، رضا صدیق و سید پرویز فتاح مورد توافق طرفین قرار گرفت.
 • اعلام نرخ حق‌الوکاله بانک پارسیان در سال ۹۷

  گروه بنگاه‌ها: نرخ حق‌الوکاله به‌کارگیری سپرده‌های سرمایه‌گذاری بانک پارسیان در سال ۱۳۹۷ حداکثر ۳ درصد اعلام شد. به گزارش روابط عمومی بانک پارسیان، در راستای قانون عملیات بانکی بدون ربا و با توجه به سقف تعیین شده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، نرخ حق‌الوکاله بانک پارسیان به میزان ۳ درصد در سال ۹۷ تعیین شده است. بنا براین گزارش حق‌الوکاله مبلغی است که بانک‌ها می‌توانند در قبال به‌کارگیری منابع سپرده شده از سوی سپرده‌گذاران از آنان دریافت کنند که شامل هزینه‌های به‌کارگیری سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار مشتریان در امور اعطای تسهیلات و سرمایه‌گذاری‌های اقتصادی بانک است.
 • اهدای جوایز قرعه‌‍‌کشی جشنواره کارتخوان‌های سامان

  گروه بنگاه‌ها: جوایز برندگان جشنواره نوروزی خرید از کارتخوان‌های سامان در فروشگاه‌های زنجیره‌ای جانبو به برندگان آن اهدا شد. به گزارش روابط عمومی بانک سامان، در این جشنواره که بهمن و اسفند ماه گذشته برگزار شد، تمام افرادی که از کارتخوان‌های این فروشگاه خرید می‌کردند، در قرعه‌کشی سه دستگاه پژو پارس شرکت داده شدند. براساس این گزارش، در این قرعه‌کشی که با حضور مدیران بانک سامان، شرکت پرداخت الکترونیک سامان و شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای جانبو برگزار شد، عزت‌اله محمودی، ‌هادی غفاری و مهدی آقاجانی هریک برنده یک دستگاه پژو پارس شدند.

بیشتر