آرشیو روزنامه شماره ۴۳۳۵ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۳۳۵

 • افشای ارقام وام‌های مرده

  دنیای اقتصاد: تبدیل تسهیلات اعطایی بانک‌ها به «وام‌های مرده»، در مسیر پرشتابی قرار گرفته است. گزارش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی نشان می‌دهد که از سال ۸۵ تا شهریور ۹۶، حجم مطالبات غیرجاری بانک‌ها از ۲۰ هزار میلیارد تومان به حدود ۷ برابر خود ظرف این مدت جهش کرد. این رشد باعث شده تا نسبت مطالبات غیرجاری به کل مانده تسهیلات اعطایی بانک‌ها در شهریور ۹۶ در بازه دو رقمی تثبیت شود. رقمی که فاصله معناداری از استانداردهای جهانی دارد و تصویری را از فاصله نظام بانکی کشور تا وضعیت مطلوب ارائه می‌دهد. این گزارش نشان داده است که حجم قابل‌توجهی از مطالبات غیرجاری بانک‌ها در بازه وام‌های کلان قرار داشته است. در این بین وام‌های ۱۰ تا ۱۰۰ میلیارد تومانی بیشترین سهم را داشته‌اند. درحالی‌که وام‌ها و مطالبات خردتر (زیر یک میلیارد تومان) سهم حداقلی را در بین مطالبات غیرجاری شبکه بانکی کشور به خود اختصاص دادند. علاوه‌بر این، سهم مطالبات مشکوک‌الوصول در مطالبات غیرجاری، بسیار بالا بوده که پیام هشداردهنده‌ای برای ترازنامه بانک‌ها به شمار می‌رود. تا پایان شهریور سال ۱۳۹۵ حجم مطالبات مشکوک‌الوصول به بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان رسیده که می‌توانند در طبقه سرمایه‌های مرده و سوخته نظام بانکی کشور قرار گیرند.
 • بی‌اعتنایی بازار به توهمات پمپئو

  دنیای اقتصاد: سوزان ملونی، تحلیلگر ارشد موسسه بروکینگز: سخنرانی پمپئو به طرز بی‌شرمانه‌ای نمایانگر تکروی برای نیل به حداکثر خواسته‌ها بود که نه‌تنها به احتمال زیاد در قبال ایران موفق نخواهد شد، بلکه حتی در جهت منافع آمریکا هم نتیجه معکوس به همراه خواهد داشت.
 • لزوم اخذ الحاقیه «افزایش سرمایه خودرو» در بیمه بدنه

  گروه بنگاه‌ها: سرپرست مدیریت بیمه‌های اتومبیل بیمه ملت با اشاره به افزایش قیمت خودروهای مختلف، پس از نوسانات اخیر نرخ ارز در کشور گفت: قیمت برخی خودروهای وارداتی بیش از ۲۰ درصد افزایش یافته و بر این اساس دارندگان این‌گونه خودروها باید برای به‌روز کردن بیمه‌نامه خود با قیمت جدید هرچه سریعتر اقدام کنند.
 • رتبه برگزیده برای موزه بانک ملی ایران

  گروه بنگاه‌ها: موزه بانک ملی ایران در میان موزه‌های دولتی، به‌عنوان موزه برگزیده سال ۹۶ از سوی کمیته ملی موزه‌های ایران انتخاب شد.
 • تصویب ۱۰ هزار میلیارد ریال برای اشتغال روستاها ازسوی بانک سینا

  گروه بنگاه‌ها: بانک سینا به‌منظور تامین مالی طرح‌های اشتغالزایی در مناطق روستایی، بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال اعتبار مصوب کرده است.
 • توسعه بانکداری الکترونیک ازسوی بانک شهر

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک شهر با اشاره به پیشرفت‌های این بانک در شبکه بانکی کشور گفت: منابع این بانک در سال ۹۳ تنها ۱۱۰ هزار میلیارد ریال بوده که خوشبختانه در سه سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است.
 • پشت‌پرده اشتغال کامل در آمریکا

  دنیای اقتصاد: «نیل کشکاری»، رئیس فدرال رزرو شعبه مینیا پولیس تسریع روند رشد نرخ بهره را مستلزم ثبت شواهد بیشتری توصیف کرد. با اینکه بازار کار آمریکا پیشرفت قابل توجهی داشته است؛ اما فدرال رزرو نباید در روند انقباضی شتابزده عمل کند. بهبود بازار کار ایالات‌متحده در صورتی می‌تواند به معنای آماده‌باش اقتصاد برای افزایش نرخ بهره هدف باشد که شواهد مستندی از رشد نرخ دستمزدها ثبت شود؛ درحالی‌که یک دهه از بحران مالی فراگیر گذشته است، اقتصاد آمریکا ریکاوری مناسبی را تجربه کرده و نرخ بیکاری در کمترین میزان خود از سال ۲۰۰۰ میلادی قرار دارد؛ اما نرخ بیکاری ۹/ ۳ درصدی نیز چالش‌های خاص خود را به همراه خواهد داشت.
 • ایران‌کیش ۷ خردادماه به مجمع می‌رود

  گروه بنگاه‌ها: شرکت کارت اعتباری ایران کیش، مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام خود را روز دوشنبه ۷ خرداد ۹۷ برگزار می‌کند. به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، زمان و محل برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه شرکت کارت اعتباری ایران‌کیش که با نماد «رکیش» در بازار سهام حضور دارد، با انتشار اطلاعیه‌ای در سامانه کدال، اعلام شد.
 • گسترش همکاری بانک ملت و شرکت ملی پالایش

  گروه بنگاه‌ها: محمد بیگدلی مدیرعامل بانک ملت و علیرضا صادق‌‌آبادی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، در نشستی مشترک راه‌های تقویت همکاری با یکدیگر را بررسی کردند. به گزارش روابط عمومی بانک ملت، علیرضا صادق‌آبادی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در این نشست که با حضور بهمن اسکندری و سیدابوطالب دیبایی معاونان مدیرعامل، حسن کمالوند مدیرکل انرژی و رئیس شعبه مستقل مرکزی بانک ملت و مدیر مشتری مربوطه برگزار شد، از حمایت و همکاری این بانک در بهره‌برداری از پروژه نفت ستاره خلیج فارس و کمک به خودکفایی کشور در تولید بنزین، قدردانی کرد و خواستار توسعه روابط بین دو مجموعه شد. در ادامه، محمد بیگدلی مدیرعامل بانک ملت نیز با اشاره به حسن ارتباط و قدمت همکاری میان این بانک و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در حوزه انرژی، توسعه و تقویت روابط فی‌مابین را در دستور کار این بانک خواند.
 • حضور فعال بانک تجارت در همایش گلریزان ستاد دیه

  گروه بنگاه‌ها: بانک تجارت با برپایی غرفه در سی و یکمین همایش گلریزان ستاد دیه کشور نسبت به جمع آوری کمک‌های نقدی حاضران اقدام کرد. به گزارش روابط عمومی بانک تجارت، در این مراسم که با حضور حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه‌قضائیه، پرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره)، اصغر جهانگیری رئیس سازمان زندان‌ها، سیدعلاءالدین میرمحمد صادقی رئیس هیات‌مدیره ستاد دیه کشور، سید اسدالله جولایی عضو هیات‌مدیره و مدیرعامل ستاد دیه کشور، خانم حق‌وردی رئیس شعبه مستقل مرکزی، احمدی آذر رئیس اداره روابط‌عمومی و تبلیغات و جمع کثیری از مقامات و خیرین برگزار شد، بانک تجارت با برپایی باجه سیار در محل برگزاری همایش نسبت به جمع‌آوری کمک‌های نقدی خیرین حاضر اقدام کرد. بنابراین گزارش، سید اسدالله جولایی مدیرعامل ستاد دیه کشور با اشاره به همکاری دیرینه این بانک با ستاد دیه گفت: بانک تجارت به‌منظور آزادسازی تعداد بسیاری از زندانیان جرایم غیر عمد، قدم‌های بزرگی را در سال‌های اخیر برداشته و با ارائه تسهیلات قرض‌الحسنه ویژه به این زندانیان، کمک شایانی را به این قشر آسیب دیده ارائه کرده است.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر