شماره روزنامه ۴۵۲۸
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۳۲۸ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۳۲۸

 • همزاد تحریم در روابط بانکی

  دنیای اقتصاد: مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی با عنوان «موانع غیرتحریمی گسترش روابط بانکی ایران با سایر کشورها» به پرسش‌های رئیس بهارستان پیرامون مسائل نظام بانکی پاسخ داده است. بر مبنای بررسی‌های بازوی پژوهشی مجلس اگرچه بسیاری تحریم‌ها را عامل اصلی به انزوا رانده‌شدن نظام بانکی می‌دانند، اما پیاده نشدن برخی از استانداردهای بین‌المللی در این نظام (به دلیل انعکاس تصویری پرریسک از همکاری با بانک‌های ایران) ، حتی با فرض نبود تحریم‌ها یکی از مهم‌ترین موانع روابط بانکی با خارج است. این پژوهش با بررسی پنج دسته استاندارد جهانی، وضعیت نظام بانکی ایران را از لحاظ پیاده‌سازی استانداردهای «ایزو»، «گزارشگری مالی»و «ارزیابی بخش مالی» و توصیه‎‌های «مبارزه با پولشویی» و «تامین مالی تروریسم» بررسی کرده است. نتایج نشان می‌دهد که نظام بانکی تنها از لحاظ رعایت استانداردهای «ایزو» در وضعیت مناسبی قرار دارد. این در حالی است که عدم پیاده‌سازی سایر استانداردها و توصیه‌های بین‌المللی در عمل باعث پرریسک جلوه دادن نظام بانکی ایران و درنتیجه عدم تمایل بانک‌های خارجی به همکاری با نظام بانکی ایران شده است. وضعیتی که به روشنی در دوران پسابرجام قابل مشاهده بود؛ بنابراین به‌نظر می‌رسد که توسعه روابط بین‌المللی بیش از هرچیز در گرو اصلاح درونی نظام بانکی است.
 • مقاومت سکه در مرز دوم

  دنیای اقتصاد: روز گذشته، سکه تمام بهار آزادی از مرز یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان پایین رفت، ولی با مقاومت معامله‌گران تغییر مسیر داد. در سومین روز هفته، سکه در ابتدای روز به روند کاهشی خود ادامه داد و تا قیمت یک میلیون و ۸۸۰ هزار تومان رسید. با این حال، معامله‌گران بزرگ در این کانال خریدهای خود را بالا بردند و قیمت به سرعت به بالای مرز روانی یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بازگشت. قیمت این فلز گرانبها ساعت ۳ بعدازظهر روی عدد یک میلیون و ۹۰۳ هزار تومان قرار گرفت. این قیمت ۷۳ هزار تومان پایین تر از روز یکشنبه بود و زمینه ساز ثبت سومین افت متوالی شد. با این حال، عده‌ای مقاومت سکه در مرز روانی دوم یعنی عدد یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان را نشانه‌ای از رسیدن قیمت به کف دانستند. این عده باور داشتند، ارزش ذاتی سکه بالای دو میلیون قرار داشت و همین موضوع به برخی معامله‌گران جسارت خرید داد. برخی خبرها حاکی از آن بود که پس از ساعت ۴ بعدازظهر خریداران بار دیگر فروشنده شدند و قیمت سکه را به زیر یک میلیون و ۸۸۰ هزار تومان رساندند. البته قیمت سکه در معاملات خرد پس از این ساعت نیز بالای یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان معامله می‌شد.
 • بهره‌برداری از کارخانه سیمان غرب آسیا با مشارکت بانک ایران‌زمین

  گروه بنگاه‌ها: کارخانه سیمان غرب آسیا هفته گذشته به‌طور رسمی با حضور رئیس‌جمهور و مسوولان استان خراسان رضوی افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.در این مراسم دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهوری از تلاش نظام بانکی کشور در راه‌اندازی واحدهای تولیدی قدردانی و بیان کرد: بانک‌ها ستون توسعه اقتصادی هستند و توسعه اقتصادی و جذب سرمایه داخلی و خارجی بدون بانک میسر نیست.
 • اعلام برندگان جشنواره جام فیروزه‌ای بانک‌ دی

  گروه بنگاه‌ها: همزمان با هشتمین سالروز تاسیس بانک دی، مراسم قرعه‌کشی نخستین جشنواره پذیرندگان پایانه‌های فروشگاهی این بانک برگزار شد.به گزارش بانکداران ۲۴ (Banker)، مراسم قرعه‌کشی جشنواره جام فیروزه‌ای بانک دی که با هدف جذب پذیرندگان دستگاه‌های کارتخوان متصل به حساب بانک‌دی از آذرماه ۹۶ آغاز شده بود، مقارن با هشتمین سالروز تاسیس بانک دی، با حضور علی فتحعلی، نایب‌رئیس هیات‌مدیره، محمدعلی بخشی‌زاده، معاون فناوری اطلاعات بانک‌دی، احمد دهنوی، مدیرکل پشتیبانی و جمشید قزوینیان، مدیر روابط‌عمومی بانک‌دی، علیرضا سمیعی، سرپرست و عضو هیات‌مدیره شرکت تجارت الکترونیک دی و جمعی از مدیران و کارکنان برگزار شد.
 • تسهیلات تبصره‌ای و تکلیفی بانک مسکن در سال‌جاری

  گروه بنگاه‌ها: رئیس اداره‌کل تسهیلات تبصره‌ای بانک مسکن از پرداخت ۱۱۶ میلیارد و ۲۴ میلیون تومان تسهیلات تکلیفی و تبصره‌ای طی فروردین‌ماه سال‌جاری از سوی این بانک خبر داد.ندا کسری‌کرمانشاهی، رئیس اداره‌کل تسهیلات تبصره‌ای بانک مسکن با بیان اینکه طی فروردین سال جاری بانک مسکن رقمی بالغ بر ۱۱۶ میلیارد تومان تسهیلات تکلیفی و تبصره‌ای در ۵ نوع مختلف پرداخت کرده است، اعلام کرد: این رقم در پنج بخش شامل طیف مختلفی از تسهیلات قرض‌الحسنه، تسهیلات بافت‌های ناکارآمد و فرسوده شهری، تسهیلات حوادث غیرمترقبه، تسهیلات بهسازی و نوسازی مسکن روستایی و همچنین تسهیلات مسکن اقشار خاص پرداخت شده و در کل، ۴ هزار و ۹۸۵ متقاضی در گروه‌های مختلف، این تسهیلات را در سراسر کشور دریافت کرده‌اند.
 • آینده صنعت بیمه در گرو توسعه بیمه‌نامه‌های الکترونیکی

  گروه بنگاه‌ها: نگاه صنعت بیمه به فناوری باید به سمتی برود که سرویس‌ها را به محل مشتری ببرد نه اینکه مشتری را به دفاتر بیمه‌گذاران راهنمایی کند.مجید خاک‌ور، مدیر عامل شرکت فناوران خبره در نخستین نشست راهبردی فناوران و صنعت بیمه با اعلام این مطلب گفت: شرکت‌های بزرگ بیمه‌ای دنیا به مرحله بلوغ تکنولوژی و فناوری رسیده‌اند و بیمه الکترونیکی در چند سال آینده به علاقه‌مندی جدی شرکت‌های بیمه‌ای مبدل خواهد شد.
 • مقدمات ایجاد یوروبانک فراهم شده است

  ايسنا: علی ماجدی، سفیر ایران در آلمان، درباره آخرین تحولات روابط بانکی و اقتصادی ایران و آلمان اعلام کرد مقدمات ایجاد «یورو بانک» فراهم شده است. این دیپلمات ۷۲ ساله ایرانی که بر امور بانکی نیز مسلط است و در ابتدا در استخدام بانک مرکزی کشور بوده و به مرور وارد عرصه دیپلماسی شده است، با اشاره به اینکه چارچوب مقررات FATF اجباری است تاکید کرد: در مورد مقررات مربوط به پیوستن به FATF نمی‌توان چانه‌زنی کرد و در صورت اجرا نکردن آن، همکاری بانک‌های دنیا با بانک‌های کشور قطع خواهد شد.
 • فرمان طلا دست نرخ بهره

  دنیای اقتصاد: برخی تحلیلگران اقتصادی ضمن استناد به متن بیانیه اعضای فدرال‌رزرو و کمیته بازار آزاد آمریکا، قیمت جهانی اونس طلا را در میان‌مدت تحت‌تاثیر سیاست‌های پولی و شرایط آتی نرخ بهره، با افزایش پیش‌بینی می‌کنند.
 • خدمت جدید بانک سامان برای گردشگران خارجی

  گروه بنگاه‌ها: بانک سامان برای آسایش و راحتی گردشگران خارجی، کارت بانکی با موجودی معادل ریالی ارز همراه آنها را در اختیارشان قرار می‌دهد. به گزارش روابط عمومی بانک سامان، مدیریت بین‌الملل بانک اعلام کرد: بانک سامان به‌عنوان یکی از بانک‌های عامل ارائه خدمات ارز مسافرتی، دانشجویی، درمانی و تجاری، با هدف ارائه خدمات به‌روز و شایسته به مسافران خارجی، خدمت جدید خود را با عنوان «توریست کارت» عرضه کرد.براساس این گزارش، «توریست کارت» بانک سامان با سقف ۵میلیون ریال قابلیت دریافت وجه نقد، خرید از پایانه‌های فروشگاهی و درگاه‌های اینترنتی و خرید شارژ اعتباری تلفن همراه را دارد. این گزارش می‌افزاید، همچنین در صورتی‌که دارنده ارز در بانک سامان حساب داشته باشد، معادل ریالی ارز به حساب وی واریز می‌شود. خرید اسکناس ارزی به نرخ روزانه بانک مرکزی از هر متقاضی تا سقف یک‌هزار یورو یا دلار آمریکا یا سه‌هزار درهم امارات در هر بار مراجعه با رعایت مقررات مبارزه با پولشویی مجاز است.
 • امکانات جدید همراه بانک پاسارگاد

  گروه بنگاه‌ها: بانک‌پاسارگاد به‌منظور افزایش خدمات و رفاه حال مشتریان، امکانات جدیدی را به موبایل بانک (همراه بانک پاسارگاد) در نسخه ios، افزود. به گزارش روابط‌‌ عمومی بانک‌ پاسارگاد، مهم‌ترین این امکانات، راه‌اندازی قابلیت ورود با تشخیص چهره در گوشی‌های آی‌فون X است. سایر امکانات اضافه شده عبارتند از: امکان دریافت گردش سپرده‌های ارزی (تک ارزی) و نمایش لوگوی بانک مقصد در انتقال وجوه مشتریان. بنابراین گزارش بانک پاسارگاد خدمت همراه بانک (موبایل بانک) را همراه با دیگر خدمات نوین بانکی خود، از جمله بانکداری مجازی، کیف پول همراه پاسارگاد (کیپاد)، برنامه موبایلی بانکداری اجتماعی بانک پاسارگاد (ویپاد)، برداشت‌ وجه نقد از خودپردازهای بانک پاسارگاد بدون استفاده از کارت، انتقال وجه کارتابلی، پرداخت انواع قبض با امکان اسکن بارکد و... ارائه می‌دهد.
 • انتخاب بانک ملت به‌عنوان بانک محبوب سال ۹۶

  گروه بنگاه‌ها: بانک ملت به‌عنوان یکی از پنج بانک محبوب کشور در سال ۱۳۹۶ انتخاب شد. به گزارش روابط عمومی بانک ملت، با نظرسنجی از ۱۰۰ هزار مشتری شبکه بانکی کشور در چهارمین جشنواره سالانه بانک محبوب من، بانک‌های محبوب مردم انتخاب شدند که بر این اساس، بانک ملت عنوان یکی از پنج بانک محبوب را به خود اختصاص داد. براساس این گزارش، تندیس بانک محبوب سال ۹۶ از سوی دبیرخانه جشنواره، به بانک ملت اعطا شد.

بیشتر