آرشیو روزنامه شماره ۴۳۲۳ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۳۲۳

 • پاتک اقتصادی به خروج ترامپ

  دنیای اقتصاد: روز گذشته و در فاصله چند ساعت مانده به اعلام تصمیم ترامپ بازار سکه و ارز روند کم‌نوسانی را پشت‌سر گذاشت. شاخص کل بورس نیز طی دو روز اخیر افزایش ۷۰۰ واحدی را تجربه کرد. به این ترتیب به‌نظر می‌رسد که در بازارهای مختلف انتظار چندانی مبنی‌بر دامن‌گیر بودن آثار تصمیم ترامپ در مورد آینده برجام وجود ندارد. با این وجود و صرف‌نظر از تصمیم ترامپ درباره آینده برجام به‌نظر می‌رسد که اقتصاد ایران برای در امان ماندن از شوک‌های خارجی نیاز به تغییراتی در راهبرد و ساختار اقتصاد دارد. به عقیده کارشناسان، در ماه‌های آتی راهبرد اقتصادی باید بر مبنای تمرکززدایی شکل بگیرد. به موازات این تغییرات نیز باید اصلاحات ساختار موجود و ایجاد برخی از نهادهای تخصصی برای رصد و برنامه‌ریزی در شرایط پرتنش این‌چنینی در دستور کار سیاست‌گذاران قرار گیرد تا ضمن کاهش آثار تحریم بر اقتصاد ایران، مانع از تکرار تجربیات تلخ گذشته در اقتصاد ایران شود. «دنیای اقتصاد» در این گزارش ضمن بررسی سناریوی‌های مختلف برجام پس از ترک میز مذاکره از سوی آمریکا، با استفاده از تجربیات بین‌المللی به معرفی مجموعه اقداماتی پرداخته است که می‌تواند ریسک ناشی از تکانه خارجی در اقتصاد ایران را کاهش دهد.
 • پدیده‌های متناقض در بازارها

  دنیای اقتصاد: روز سه‌شنبه، بازار ارز و سکه تحت‌تاثیر دو پدیده بود؛ به گفته فعالان، در چهارمین روز هفته، بازار از یک سو تحت‌تاثیر انتظار برای سخنرانی شب گذشته ترامپ قرار داشت و از طرف دیگر، تحویل سکه‌های پیش‌فروش زودتر از موعد در روز جاری، دیگر پدیده‌ای بود که نگاه برخی معامله‌گران را به خود معطوف کرده بود. این دو پدیده موجب شدند که واکنش بازار ارز و سکه یکدست نباشد و هر دو بازار رفتارهای متناقضی را از خود بروز دهند. به‌عنوان مثال، روز گذشته قیمت سکه در ابتدا به کانال دو میلیونی رفت، ولی در ادامه روز به زیر این کانال بازگشت. سکه در بازار آزاد حتی در مقطعی به زیر سطح یک میلیون و ۹۵۰ هزار تومان سقوط کرد ولی در نهایت ساعت ۳ بعدازظهر روی قیمت یک میلیون و ۹۶۰ هزار تومان به کار خود پایان داد که افزایشی ۱۰ هزار تومانی نسبت به قیمت بسته شده روز دوشنبه داشت. در بازار آتی سکه، واکنش‌ها متناقض‌تر بود و به‌عنوان مثال، سکه تمام بهار تحویل یک روزه در مقطعی در محدوده یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به فروش می‌رفت. این قیمت بسیار پایین‌تر از قیمت‌های نقدی بازار بود.
 • اعزام نیروی کار به دانمارک

  ايسنا: علی ربیعی درخصوص اهداف سفر خود به دانمارک گفت: یکی از اهدافی که در این سفر پیگیری خواهیم کرد، ملاقات‌های جداگانه با وزیر کار و اشتغال و نیز وزیر امور اجتماعی و تبادل نظر درخصوص مسائل اشتغال و امور اجتماعی خواهد بود.
 • ایمن‌سازی گسترده زمین‌های مدارس تهران

  گروه بنگاه‌ها: طرح «تحصیل بدون آسیب بیمه معلم» در مدارس ابتدایی کشور با برگزاری مراسمی در یکی از مدارس منطقه ۲۲ تهران آغاز شد. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» در این مراسم هیات عامل و مدیران ارشد بیمه معلم، مشاور وزیر آموزش و پرورش، معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش، مدیران صندوق ذخیره فرهنگیان و رئیس منطقه آموزش و پرورش به همراه مهدی رحمتی و علی کریمی از فوتبالیست‌های کشور برگزار شد.
 • به‌دنبال حل‌و‌فصل سریع‌تر اختلافات بیمه‌ای هستیم

  گروه بنگاه‌ها: هفته گذشته نخستین موسسه داوری تخصصی بیمه آغاز به کار کرد. این موسسه با نام «بیمه حامی» به‌منظور تسهیل در حل‌و‌فصل اختلافات بیمه‌ای شکل گرفته و دارای یک شورای راهبردی، هیات امنا و هیات‌مدیره است. فرامرز داود زاده، عضو هیات‌مدیره موسسه داوری بیمه حامی در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» درباره علت تشکیل این موسسه در حالی که محاکم قضایی برای این گونه اختلافات هستند، توضیح داد: به‌رغم قدمت چندین ساله فعالیت بیمه‌ای در ایران، می‌توان صنعت بیمه در ایران را صنعتی نوپا تلقی کرد که مفاهیم آن نزد آحاد جامعه، چندان شفاف‌سازی نشده و شاید تنها خدمات بیمه‌های نسبتا شناخته شده نزد اکثریت مردم در ایران، بیمه خودرو باشد که البته این بیمه نیز با مفهوم اصلی بیمه مغایرت‌هایی دارد و به نوعی خدمات عمومی و اجتماعی تلقی می‌شود.
 • برگزاری گردهمایی روسای شعب بیمه حکمت صبا

  گروه بنگاه‌ها: اولین گردهمایی روسای شعب بیمه حکمت به مدت دو روز با حضور غلامحسین چایچی مدیرعامل، عباس عسکرزاده رئیس هیات‌مدیره، معاونان، مدیران و روسای شعب بیمه حکمت صبا در سالن کنفرانس این شرکت برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بیمه حکمت، در آغاز این مراسم چایچی مدیرعامل بیمه حکمت ابراز امیدواری کرد با توجه به برنامه عملیاتی شعب در سال ۱۳۹۷، زمینه رشد و جذب پرتفوی در همه رشته‌ها به‌خصوص بیمه عمر و سرمایه‌گذاری فراهم شود. در ادامه عباس عسکرزاده، رئیس هیات‌مدیره بیمه حکمت صبا، ضمن تاکید بر اینکه سال ۱۳۹۷ متفاوت با سال ۱۳۹۶ از نظر حجم کاری و گسترش شعب است گفت: مهم‌ترین سهامداران بیمه حکمت صبا پرسنل ارتش جمهوری اسلامی ایران می‌باشند که اولویت خدمت‌رسانی، این پرسنل هستند.وی افزود: ظرفیت استفاده از گروه اقتصادی حکمت اعم از بانک، بیمه، صرافی و... بسیار بالاست و باید هم‌پوشانی مناسبی بین این گروه‌های اقتصادی به‌وجود آید تا در آینده نزدیک شاهد موفقیت‌های روزافزون شرکت بیمه حکمت در عرصه خدمت‌رسانی به مشتریان باشیم.
 • رمزگشایی از تراز منفی حساب سرمایه

  دنیای‌اقتصاد: معاون اقتصادی بانک مرکزی در گفت‌وگویی با خبرگزاری فارس، درخصوص التهابات بازار ارز در ماه‌های اخیر، اقدامات آمریکا برای خروج از برجام را دلیل انتظارات افزایشی ارز دانسته است؛ در حالی که رئیس کل بانک مرکزی در گفت‌وگوی اخیر خود ابراز اطمینان کرده است که تصمیم آمریکا هرچه باشد در اقتصاد ما خللی ایجاد نمی‌کند. از سوی دیگر بسیاری از کارشناسان معتقدند که با توجه به رویکرد تهاجمی ترامپ، دامن زدن به این موضوع، روی انتظارات مردم تاثیر منفی خواهد داشت.
 • سیگنال برجام در بازارهای جهانی

  دنیای اقتصاد: دیروز، بازارهای جهانی در انتظار اعلام‌نظر دونالد ترامپ درخصوص آینده برجام نشسته بودند. قیمت نفت خام «وست‌تگزاس» که به‌تازگی نخستین جهش به بالای ۷۰ دلار ظرف ۳ سال اخیر را تجربه کرده بود، با افت ۸ دهم درصدی خود به استقبال بیانیه کاخ سفید رفت. قیمت نفت برنت نیز دیروز بالغ بر ۶ دهم درصد کاهش یافت. در آنسوی بازار نفت، طلای جهانی به‌رغم افزایش نااطمینانی سیاسی در فضای بین‌الملل، تحت فشار شدید از سوی رقیب دیرینه خود شاخص دلار قرار داشت. شاخص دلار پیشروی اخیر خود را با شکستن مرز ۹۳ واحدی، ثبت رکورد جدید برای سال‌جاری میلادی و سیگنال انقباضی «جی پاول»، رئیس فدرال رزرو، ادامه داد و طلا را تا عصر دیروز به قیمت ۱۳۰۷ دلاری تنزل داد. بازارهای سهام نیز واکنش کاهشی در آستانه سخنرانی برجامی دونالد ترامپ داشتند. این واکنش در شاخص‌های اروپایی کاملا مشهود بود. بورس فرانکفورت و لندن نزدیک به ۵ دهم درصد نزول کردند. همزمان در نیویورک نیز واکنش مشابهی رقم خورد و شاخص S&P۵۰۰ بالغ بر ۲ دهم درصد افت کرد. بازار جهانی ارز که با پیشتازی دلار جریان داشت با تضعیف یورو، پوند و ین ژاپن همراه بود. با این اوصاف، پیامد تصمیم ترامپ، بازارهای جهانی را باز هم به نوسان خواهد انداخت.
 • افت ۵ درصدی ارزش روپیه هند در برابر دلار

  از ابتدای سال ۲۰۱۸ ارزش روپیه هند روندی کاهشی را طی کرده است و در برابر دلار ۱۵/ ۵ درصد ارزش خود را از دست داده است.
 • رکود اطلاع‌رسانی موثر در نظام بانکی

  حمیدرضا اسلامی
  چگونگی ارتباط سازمان‌ها به‌ویژه نهادهای اقتصادی با مخاطبان خود در تحقق اهداف سازمانی و مدیریت بحران‌ها نقش موثری دارد. بانک‌ها به‌عنوان سازمان‌های مهم اقتصادی علاوه‌بر دارایی‌های مشهود و توانایی تجهیز و تخصیص منابع، نیازمند دارایی مهم‌تری به نام «اعتماد مشتری» هستند. بخشی از این دارایی نامشهود به چگونگی ارائه خدمات بانکی بازمی‌گردد.
 • پرداخت تسهیلات به شرکت‌های سیمانی از سوی بانک پاسارگاد

  گروه بنگاه‌ها: بانک پاسارگاد در راستای تحقق چشم‌اندازهای توسعه‌محور و توجه به ارزش‌افزوده با اعطای تسهیلات به طرح‌های توسعه‌ای، شرکت‌های سیمانی و صنایع شیمیایی از تولیدکنندگان حمایت کرد. به گزارش روابط‌عمومی بانک‌پاسارگاد، این بانک در راستای حمایت از تولیدکنندگان، به شرکت‌های سیمان ایلام، جوین، عمران‌‌آریا، کویرکاشان، آبیک، تهران، خوزستان، سپاهان، شرکت تعاونی شماره ۴۵۶ سیمان بتن‌خوی، شرکت شیمیایی سیمان‌زرین، شرکت تولیدی سیمان فیروزکوه، شرکت خدمات مهندسی پتروسیمان پرگاس، شرکت سهامی خاص کارخانه سیمان آذرآبادگان خوی، شرکت سهامی عام کارخانجات سیمان صوفیان، همچنین شرکت صنایع سیمان زابل، کیاسر، مدائن، نهاوند و صنایع سیمان شهرکرد تسهیلات اعطا کرده ‌است.
 • حمایت بانک سامان از تولید کالای ایرانی در صنعت دارو

  گروه بنگاه‌ها: بانک سامان در ادامه روند حمایت از فعالیت‌های حوزه غذا و دارو، در تامین مالی یکی از مجهزترین کارخانجات تولید دارو در کشور مشارکت کرد. به گزارش روابط عمومی بانک سامان، کارخانه تولیدی «آنی‌درمان» با ظرفیت تولید بیش از ۵/ ۱ میلیارد قرص و کپسول، با حمایت و سرمایه‌گذاری بانک سامان در آستانه راه‌اندازی قرار گرفته است.
 • افزایش عرضه ارز در ترکیه

  بانک مرکزی ترکیه برای مقابله با سقوط پولی ملی این کشور با تزریق ارز موردنیاز به بانک‌ها به بالا کشیدن ارزش لیر کمک کرد.

بیشتر