آرشیو روزنامه شماره ۴۳۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۳۲۲

 • رشد ۲۴ درصدی چک‌های برگشتی

  دنیای اقتصاد: بر مبنای آخرین گزارش منتشر شده از سوی بانک مرکزی، در اسفندماه سال گذشته حدود ۱۰ میلیون چک به ارزش حدود ۶/ ۸۷ هزار میلیارد تومان مبادله شده است. ارزش کل چک‌های مبادله‌ای نسبت به ماه بهمن حدود ۲۰ درصد و تعداد آنها حدود ۴/ ۴ درصد افزایش یافته است. به این معنی که ارزش هر چک مبادله‌ای در اسفندماه افزایش یافته که دلیل عمده آن این است که عمده اشخاص حقیقی و حقوقی تسویه مبادلات خود را در ماه آخر انجام می‌دهند. دومین دلیل نیز افزایش شاخص قیمت در ماه پایانی سال است که ارزش معاملات را افزایش می‌دهد. افزون بر این، ارزش چک‌های برگشتی در اسفندماه نسبت به بهمن‌ماه حدود ۲۴ درصد افزایش یافته و تعداد چک‌های برگشتی حدود ۳ درصد کاهش یافته است. به این معنی که بیشتر چک‌های برگشتی چک‌های با ارزش بالا بوده است. استان‌های هرمزگان و ایلام بیشترین سهم چک‌های برگشتی را داشته‌اند. نکته حایز اهمیت این است که در این دو استان بیشترین دلیل برگشت چک‌ها «کسری حساب متعهد» بوده است تا سایر دلیل‌های اخلاقی و فنی. به این معنی که عدم تعهد در این استان‌ها بیشتر از رکود اقتصادی در این استان‌ها نشات می‌گیرد.
 • روز متفاوت در بازارها

  دنیای اقتصاد: روز گذشته بازارها شاهد تغییر فضای معاملاتی بودند؛ به‌طوری‌که شاخص کل بورس توانست روند نزولی خود را تغییر دهد و با افزایش ۳۱۶ واحدی به کانال ۹۳ هزار صعود کند. همچنین، سکه و ارز که در ساعات ابتدایی معاملات یکشنبه اوج‌های جدیدی را در تاریخ خود ثبت کرده بودند، دیروز روندی کاهشی پیدا کردند. بر این اساس، سکه با کاهشی ۱۴۰ هزار تومانی در مجموع دو روز، کانال دو میلیون تومان را واگذار کرد و دلار در بازار غیررسمی به نیمه پایینی کانال ۶۰۰۰ تومان نزدیک شد. در بازار سهام نزدیک شدن قیمت‌ها به کف‌های حمایتی، معاملات مثبت در بورس کالا، گمانه‌زنی برای شناورسازی نرخ ارز، رشد قیمت نفت و پیش‌خور شدن ریسک سیستماتیک از جمله عوامل چرخش مسیر بورس شناسایی شدند. به این ترتیب، بخش مهمی از صنایع بورسی صعودی شدند و حتی در بسیاری از نمادها افزایش تقاضا به صف خرید کشیده شد. در بازار سکه و دلار نیز مداخله بازارساز، انتظار برای عرضه سکه‌های پیش‌فروش در بازار و برخورد قیمت‌ها به سقف‌های مقاومتی به‌عنوان دلایل عقبگرد قیمتی در این دو بازار عنوان می‌شوند. هرچند عوامل مزبور برای تغییر مسیر بازارهای داخلی مطرح می‌شوند؛ اما کارشناسان معتقدند بهبود انتظارات از آینده برجام چاشنی اصلی وضعیت معاملاتی دیروز بوده است.
 • سکانس پایانی پیش‌فروش سکه

  دنیای اقتصاد: پیش‌فروش سکه با جذب تقریبی ۹۵۰۰ میلیارد تومان نقدینگی متوقف شد. روند توقف پیش‌فروش، از سکه یک ماهه آغاز شد و رفته رفته به باقی سررسیدها نیز سرایت کرد. در ساعات پایانی یکشنبه شب بود که مدیرکل نشر و ریالی بانک‌مرکزی اعلام کرد: «پیش‌فروش سکه در سررسیدهای مختلف از دوشنبه تا اطلاع ثانوی متوقف می‌شود.» به گفته مسعود رحیمی از آغاز طرح پیش‌فروش ۷ میلیون سکه پیش‌فروش شده است. اما به نظر این توقف موقتی است و ممکن است پیش‌فروش بار دیگر از سر گرفته شود. برآوردها نشان می‌دهد تا اینجای کار بانک‌مرکزی باید بیش از ۵۰ تن از ذخایر طلای خود را صرف تعهدات پیش‌فروش کند.
 • بانک مهر اقتصاد وام ارزان‌قیمت به تولید‌کنندگان می‌دهد

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک مهر اقتصاد از پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت این بانک به تولید‌کنندگان کالاهای داخلی خبر داد.به گزارش روابط‌عمومی بانک مهر اقتصاد ایران، سید‌ضیاء‌ایمانی مدیرعامل این بانک، با اعلام این مطلب افزود: بانک مهر اقتصاد به‌منظور حمایت از شرکت‌های تولیدی و واحدهای صنعتی، بنا دارد با ارائه تسهیلات مناسب و ارزان‌قیمت به تولید‌کنندگان داخلی و معرفی مشتریان برای خرید کالاهای تولیدشده به‌صورت عملی وارد عرصه حمایت از کالای ایرانی شود.
 • برگزاری دوره آموزشی توانمند‌سازی کارآفرینان در موسسه اعتباری کوثر

  گروه بنگاه‌ها: مراسم افتتاحیه اولین دوره آموزشی توانمندسازی کارآفرینان سازمانی موسسه اعتباری کوثر برگزار شد.به گزارش روابط‌عمومی موسسه اعتباری کوثر، امیر اسعدی، معاون فاوا و برنامه‌ریزی موسسه اعتباری کوثر در این مراسم با اشاره به ویژگی‌های فضای جدید کسب‌و‌کارها گفت: معتقدم هر قدمی که برمی‌داریم برای رشد، تعالی موسسه و به‌منظور تحقق شعار «آینده از آن ماست» است.وی با اشاره به تغییر کاربری بانک‌ها و تبدیل شعب به بنگاه‌های مشاوره‌ای و اقتصادی گفت: امروزه با تغییر کاربری شعب باید فضای شعبه به محلی برای تعامل مشتریان با کارشناسان و مشاوره در حوزه اقتصادی و به‌ویژه کارآفرینان تبدیل شود.در ادامه مصطفی امجدیان، رئیس مرکز مطالعات و نوآوری در تشریح فرآیند اجرایی اولین دوره بورسیه علمی کارکنان موسسه اعتباری کوثر گفت: با توجه به آزمون‌های برگزار شده و طرح مسیرکارآمدی، فرآیند برگزاری اولین دوره بورسیه علمی کارکنان کوثر برنامه‌ریزی شد.
 • حضور بیمه نوین در نمایشگاه نفت و گاز

  گروه بنگاه‌ها: بیمه نوین در بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی پذیرای بازدید‌کنندگان است.به‌گزارش روابط‌عمومی بیمه نوین، این شرکت با هدف فراهم‌آوردن زمینه و گسترش همکاری‌های مشترک در حوزه انرژی در بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی حاضر و در غرفه شماره ۱۹۵۲ در سالن ۳۸Aپذیرای بازدید‌کنندگان است.غرفه شرکت بیمه‌نوین با همراهی بانک اقتصاد نوین به ارائه و معرفی توانمندی‌های مجموعه اقتصاد نوین در حوزه‌های مختلف صنعت نفت پاسخگوی مراجعان، کارشناسان و شرکت‌کنندگان در نمایشگاه مذکور است.بیست و سومین دوره این نمایشگاه بین‌المللی که از ۱۶ اردیبهشت آغاز شده، فردا ۱۹ اردیبهشت (در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران) به کار خود پایان می‌دهد.
 • بانک ایران‌زمین تمام دیجیتال می‌شود

  گروه بنگاه‌ها: با توجه به افق پیشروی بانک ایران‌زمین، در سال ۱۴۰۰ این بانک به یک بانک تمام دیجیتال تبدیل خواهد شد.به گزارش روابط‌عمومی بانک ایران‌زمین، عبدالمجیدپورسعید، مدیرعامل بانک ایران‌زمین با بیان مطلب فوق و با اشاره به اینکه وجود بارگاه مقدس حضرت رضا(ع) موجب برکت و رونق استان خراسان است، گفت: بانک‌ها به‌عنوان بزرگ‌ترین بخش تامین‌کننده مالی کشور برای اینکه بتوانند وظیفه خود را در برابرتولید‌کنندگان و دیگر بخش‌های اقتصادی ایفا کنند نیاز به حمایت از جانب بانک مرکزی و سیاست‌گذاری‌های باثبات دارند.پورسعید بابیان این نکته که در عصر حاضر ارائه خدمات بانکداری الکترونیکی آسان و مطلوب به مشتریان لازمه حیات بانک است، افزود: با توجه به افق پیش‌روی بانک که سال ۱۴۰۰ بانک ایران‌زمین تبدیل به بانک تمام دیجیتال خواهد شد، در همین راستا تلاش کردیم تا با تقویت بستر بانکداری مدرن، مشتریان را با تجربه‌ای جدید آشنا کنیم که اجرای نسخه جدید همراه بانک و سوپرمارکت مالی جهت مشتریان در این جهت بوده است.
 • خرید دلار ازسوی بانک رفاه

  گروه بنگاه‌ها: تمامی شعب ارزی و نیمه‌ارزی بانک رفاه نسبت به خرید ارز مشتریان به‌صورت نقدی (اسکناس) به اسعار دلار آمریکا و یورو اقدام می‌کنند.به گزارش روابط‌عمومی بانک رفاه، با توجه به تصمیمات اخیر دولت و به‌منظور سیاست‌های ارزی اتخاذ شده از سوی بانک مرکزی، تمامی شعب ارزی و نیمه‌ارزی بانک رفاه که مجهز به سامانه جامع ارزی پویا هستند، می‌توانند نسبت به خرید ارز مشتریان به‌صورت نقدی (اسکناس) به اسعار دلار آمریکا و یورو با نرخ خرید روزانه اعلامی از سوی این بانک و ضمن رعایت قوانین و مقررات مربوطه اقدام کنند.
 • دریافت وجه بدون کارت از خودپردازهای بانک مسکن

  گروه بنگاه‌ها: بانک مسکن با ساده‌سازی یکی از روش‌های نوین بانکی، امکان برداشت وجه بدون کارت بانکی از خودپردازهای بانک مسکن را برای مشتریان خود فراهم کرده است.به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن، با پیشرفت‌های صورت‌گرفته در انواع خدمات نوین بانکداری، بانک مسکن در اوایل دهه ۹۰ به‌منظور کسب رضایتمندی بیشتر مشتریان خود برای اولین‌بار در کشور سرویس «برداشت بدون کارت» را راه‌اندازی کرد که به واسطه آن امکان دریافت وجه از دستگاه‌های خودپرداز بانک مسکن بدون همراه داشتن کارت میسر است.این سرویس که در سومین همایش بانکداری الکترونیک و نظام پرداخت، رتبه دوم در بخش «طرح‌های نوآوری» را در سال ۹۲ از آن خود کرد، امکان دریافت وجه از خودپرداز برای کسانی که به هر دلیل هیچ کارت بانکی همراه ندارند یا کیف پول و کارت‌های بانکی خود را گم کرده‌اند را فراهم می‌کند.
 • رفتار زیگزاگی دلار و طلا

  دنیای اقتصاد: دیروز، اونس طلا و شاخص دلار رقابت تنگاتنگی با یکدیگر داشتند. طلا در نوبت صبحگاهی تا قیمت ۱۳۱۸ دلاری به ازای هر اونس رسید؛ اما نوبت عصرگاهی با غلبه دلار و صعود شاخص این ارز به ۹۷/ ۹۲ واحد همراه شد. فلز زرد روزهای سختی را با پیشروی پرشتاب شاخص دلار تجربه کرده و مقاومت زیادی نسبت به نزول از مرز حمایتی ۱۳۰۰ دلاری بروز داده است. پیش‌بینی کارشناسان برای این هفته حاکی از کندی شتاب دلار و آسایش نسبی فلز زرد برای فاصله گرفتن از مرز روانی ۱۳۰۰ دلاری بود؛ با این حال، شاخص دلار دیروز به سقف سال‌جاری میلادی صعود کرد و معادلات بازارهای جهانی را بیش از پیش پیچیده ساخت. قیمت اونس طلا در بازارهای جهانی صبح دوشنبه را صعودی استارت زد. فلز زرد در مبادلات بازار آسیا و اروپا به قیمت ۱۳۱۸ دلار نیز دست یافت؛ اما با پایان مذاکرات تجاری آمریکا و چین، فلز گرانبها عقبگرد به قیمت ۱۳۱۲ دلاری را تجربه کرد.
 • امضای تفاهم‌نامه همکاری بانک تجارت با یونیسف

  گروه بنگاه‌ها: بانک تجارت و صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) در زمینه ارائه راهبرد‌های نوآورانه برای ارائه خدمات به کودکان مناطق کمتر بهره‌مند ایران تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند. به گزارش روابط عمومی بانک تجارت، با امضای این تفاهم‌نامه مقرر شد بانک تجارت ویونیسف به‌منظور حمایت از برنامه‌های این صندوق در ایران با یکدیگر همکاری کنند. علیرضا مهرجو، معاون مدیرعامل بانک تجارت گفت: بانک تجارت همواره در عرصه بین‌المللی سرآمد بوده و خوشحالیم که با امضای این تفاهم‌نامه فعالیت‌های خود را در حوزه مسوولیت‌های اجتماعی افزایش دهیم. مهرجو افزود: بانک تجارت در این حوزه همواره خدمات اجتماعی متنوعی مانند مشارکت در امر مدرسه‌سازی، ساخت خانه‌های بهداشت، کمک به زلزله‌زدگان و آزادی زندانیان ارائه کرده است که امضای تفاهم‌نامه با یونیسف تکمیل‌کننده این زنجیره است و اطمینان داریم این فعالیت‌ها به شکل گسترده تر ادامه پیدا می‌کند.
 • توسعه خدمات اینترنتی در بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: بانک صادرات ایران با ارتقای سامانه‌های خدمات‌رسانی خود از جمله سامانه واریز جمعی اینترنتی، بار دیگر گامی نوین در جهت خدمات‌رسانی به مشتریان خود برداشته است. به گزارش روابط عمومی بانک صادرات ایران، توسعه و استفاده بهینه از سامانه واریز جمعی اینترنتی این بانک که با هدف ارتقای رضایتمندی مشتریان و پاسخگویی به نیازهای آنان صورت گرفته، موجب استقبال قابل توجه آنان شده به‌نحوی‌که طی سالیان اخیر ضمن بهره‌مندی از TOKEN (دستگاه رمزیاب) اختصاصی، مزایای متعددی نیز برای صاحبان مشاغل و کارآفرینان کشور در پی داشته است.
 • ۱۸۵ درگاه غیرمجاز اینترنتی در تور ایران‌کیش

  گروه بنگاه‌ها: شرکت کارت اعتباری ایران‌کیش از ابتدای اسفند سال گذشته تا پایان فروردین امسال ۱۸۵ درگاه پرداخت اینترنتی غیرمجاز را مسدود کرده‌است.
 • معرفی خدمات گروه مالی سامان به فعالان بخش انرژی

  گروه بنگاه‌ها: گروه مالی سامان در بیست‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران حضور فعالی دارد. به گزارش روابط‌عمومی بانک سامان، در این نمایشگاه که از یکشنبه همین هفته آغاز شده و تا فردا ادامه دارد، مدیران ارشد شرکت‌های عضو گروه مالی سامان، با حضور در غرفه‌ اختصاصی بانک در سالن ۴۴، پاسخگوی پرسش‌های مختلف مدیران سازمان‌ها، شرکت‌ها و سایر علاقه‌مندان خواهند بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر