آرشیو روزنامه شماره ۴۲۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۲۸۲

 • اموال بانک‌ها آزاد شود

  دنیای اقتصاد: روز گذشته حسن روحانی به پنجاهمین مجمع سالانه بانک مرکزی رفت. مقایسه کلیدواژه‌های اظهارات رئیس‌جمهور در این مراسم با سخنان روحانی در مجمع پیشین نشان از استمرار دغدغه‌هایی یکسان در ذهن سکاندار اجرایی کشور دارد. استمرار مسیر تورم در محدوده اعداد تک‌رقمی، افزایش شفافیت، اجرای استانداردهای جهانی در نظام بانکی و کنترل اثر بانک‌ها بر افزایش پایه پولی از جمله دغدغه‌های مطرح‌شده از زبان رئیس‌جمهور بود. یکی از مهم‌ترین خواسته‌های حسن روحانی از نظام بانکی کشور نیز تسریع در آزادسازی اموال مازاد بانک‌ها بود که طی سال‌های اخیر همسو با عواملی چون بدهی دولت و مطالبات پرداخت نشده منجر به تشدید تنگنای اعتباری در شبکه بانکی کشور شده است. به ‌همین خاطر حسن روحانی از تمام بانک‌های دولتی و خصوصی خواست تا تکلیف اموال مازاد و راکد خود را مشخص کنند. اموال مازادی که بخشی از آن در تفاوت تعداد شعب بانک‌های ایرانی با استانداردهای بین‌المللی نهفته است. روحانی همچنین از بانک مرکزی خواست به‌گونه‌ای عمل کند که احساس اطمینان نسبت به ثبات اقتصاد در آینده در میان آحاد عمومی کشور ایجاد شود. «دنیای اقتصاد» در این شماره در دو گزارش متفاوت به بررسی اظهارات رئیس‌جمهور و رئیس بانک مرکزی در پنجاه‌وهفتمین مجمع سالانه بانک مرکزی پرداخته ‌است.
 • سنگینی سایه جنگ تجاری بر دلار

  دنیای اقتصاد: چشم‌انداز دلار تحت‌تاثیر سیاست‌های اقتصادی ترامپ کاهشی پیش‌بینی می‌شود. سیاست فعلی کاخ سفید در رابطه با اعمال تعرفه واردات به آمریکا، توان تضعیف دلار در برابر ارزهای رایج دنیا را در بازه چند ماهه خواهد داشت. چنانچه طرح پیشنهادی رئیس‌جمهوری آمریکا که شامل وضع تعرفه‌های سنگین بر فولاد، آلومینیوم، پنل‌های خورشیدی و حتی طبق آخرین اظهارات ترامپ، خودروهای اروپایی است، تصویب شود، اثر متعاقب آن در چند بعد بر اقتصاد ایالات‌متحده اثر خواهد گذاشت.
 • دستاورد‌های متولی پولی

  دنیای اقتصاد: رئیس کل بانک مرکزی در نشست پایانی مجمع عمومی سال ۱۳۹۶ این بانک که با حضور رئیس‌جمهور روز گذشته برگزار شد، یک گزارش دو مرحله‌ای از خلاصه اقدامات و دستاورد‌های سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ سیاست‌گذار پولی ارائه کرد.
 • تقدیر هیات عالی گزینش از رئیس‌کل بیمه مرکزی

  گروه بنگاه‌ها: دبیر هیات عالی گزینش در نامه‌ای به عبدالناصر همتی، از خدمات وی در حوزه «شایسته سالاری» قدردانی کرد.به گزارش روابط عمومی بیمه مرکزی، اسداله وطنی، دبیر هیات عالی گزینش، همچنین از حمایت‌های گرانقدر رئیس‌کل بیمه مرکزی از مجموعه گزینش صنعت بیمه در دولت تدبیر و امید، قدردانی کرد.براساس این گزارش، وطنی در نامه‌ای دیگر از خدمات و تلاش‌های محمدحسین فلاحتکار دبیر هیات مرکزی گزینش صنعت بیمه تقدیر کرد.
 • پرتفوی بیمه سرمد ۸۴ درصد رشد کرد

  گروه بنگاه‌ها: بیمه سرمد در ۱۱ ماه سال ۱۳۹۶ توانست با صدور بیش از ۲۳۹ هزارفقره بیمه‌نامه، بالغ بر ۳ هزار و ۶۵۵ میلیارد ریال حق بیمه تولید کند که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۴ درصد رشد را نشان می‌دهد.به گزارش روابط عمومی بیمه سرمد، حق بیمه تولیدی بیمه سرمد در دوره مذکور ۳۰ درصد فراتر از برنامه پیش‌بینی مصوب هیات مدیره بوده است.
 • برگزاری دومین همایش تجلیل از نمایندگان برگزیده بیمه‌ کوثر

  گروه بنگاه‌ها: دومین همایش تجلیل از نمایندگان برگزیده بیمه ‌کوثر به‌‌منظور تقدیر، هم‌‌اندیشی و افزایش تعامل میان ستاد و صف برگزار می‌‌شود.به گزارش روابط عمومی و اعلام مدیر امور نمایندگان بیمه‌کوثر، این همایش با حضور بیش از ۲۵۰ نفر از نمایندگان برگزیده حقیقی، حقوقی و فروش بیمه عمر شرکت از سراسر کشور برگزار می‌شود.معصومه نجات بخش، مدیر امور نمایندگان بیمه‌کوثر با بیان اینکه در این مراسم از نمایندگان برگزیده در چهار سطح کشوری، استانی، رشته‌های بیمه‌ای و درجه - تقدیر به‌عمل خواهد آمد، گفت: درجه‌بندی نمایندگان بر مبنای مولفه‌های کمی و کیفی از قبیل مدیریت فروش و خسارت شامل ترکیب پرتفو، رشد فروش، وصول مطالبات و میزان خسارت متناسب با شاخص‌های هر استان و در شاخص کیفی آیتم‌های امکانات فیزیکی و منابع‌انسانی، حضور در دوره‌های آموزشی و تخلفات و سایر آیتم‌ها صورت گرفته است.
 • اطلاعیه بیمه رازی در پی انتشار خبر یک اختلاس

  گروه بنگاه‌ها: در پی انتشار اخباری مبنی بر اختلاس۱۰۰ میلیارد تومانی در بیمه رازی، این شرکت اطلاعیه صادر کرد.به گزارش روابط عمومی بیمه رازی، تقویت سیستم نظارتی و حسابرسی داخلی در بیمه رازی، موجب کشف و شناسایی اسناد مشکوکی شد. همچنین بلافاصله اقدامات ضروری و قضایی لازم در این خصوص در دستور کار قرار گرفت و خوشبختانه یکی از عوامل اصلی نیز در بازداشت است.همچنین درخصوص میزان اختلاس و سوء‌استفاده انجام شده، ضمن تکذیب صد در صد رقم ۱۰۰ میلیارد تومان، کار در مراجع ذی‌صلاح در حال بررسی‌های کارشناسی است.براساس این گزارش، موضوع در رده‌های مدیریتی میانی بوده و این موضوع در حال پیگیری است و اطلاع‌رسانی رسمی مرتبط با این موضوع از طریق روابط عمومی این شرکت انجام خواهد شد.
 • جایزه امنیت در خدمات بانکداری الکترونیک به بانک سینا رسید

  گروه بنگاه‌ها: بانک سینا جایزه امنیت دسترسی آسان در خدمات بانکداری الکترونیک را دریافت کرد.به گزارش روابط عمومی بانک سینا در هشتمین اجلاس مدیران و روسای شرکت‌های بزرگ تولیدی و خدماتی نمونه سراسر کشور (آیتک) که با حضور معاونان وزیر صنعت، معدن و تجارت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مدیران و روسای صنایع برتر همراه بود، بانک سینا موفق به دریافت دو نشان امنیت دسترسی آسان در خدمات بانکداری الکترونیک و همچنین نشان طلایی برترین روابط عمومی خلاق، توانمند و توسعه محور در حوزه بانکداری شد.براساس این گزارش، این همایش با هدف حمایت از تولید و خدمات ملی، جذب سرمایه‌گذاران خارجی در مسیر تولید ملی و توسعه کارآفرینی در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد.
 • فروش بیش از ۴۰۶ هزار فقره اوراق سپرده در بانک ملی ایران

  گروه بنگاه‌ها: در دو هفته عرضه اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری (عام) با نرخ سود علی‌الحساب ۲۰ درصد، ۴۰۶ هزار و ۸۷۳ فقره از این اوراق در بانک ملی ایران به فروش رسید.به گزارش روابط عمومی بانک ملی ایران، این میزان اوراق حدود ۴۰۸ هزار میلیارد ریال منابع را جذب کرده است. فروش و انتشار این گواهی‌ها به‌صورت با نام از ۲۸ بهمن‌ماه آغاز شد و روز ۱۰ اسفند‌ماه به پایان رسید. پرداخت سود این اوراق در مقاطع ماهانه و حداقل مدت زمان لازم برای تعلق سود به این گواهی، یک ماه است. بازخرید قبل از سررسید گواهی مذکور در شعب بانک ملی ایران، با نرخ ۱۴ درصد سالانه خواهد بود و امکان بازخرید قسمتی از گواهی سپرده نیز وجود دارد.
 • تعیین تکلیف دو تعاونی منحله از امروز

  تعیین تکلیف سپرده‌های سپرده‌گذاران تعاونی«ولی عصر میمنت آباد رباط کریم» و تعاونی منحله «بدرتوس» از امروز ۱۴ اسفندماه آغاز می‌شود.
 • بسته ۱۹ بندی برای بازار پول در راه است

  قائم‌مقام بانک مرکزی از تدوین بسته ۱۹ بندی برای بازار پول خبر داد و گفت: در این بسته برنامه‌ها و سیاست‌های پولی برای بازار پول کشور تدوین شده است.
 • ضبط ۱۰ هزار میلیارد تومان از فرار مالیاتی

  رئیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: از محل مبارزه با فرار مالیاتی، از سال گذشته تاکنون، حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان مالیات مطالبه شده است.
 • حاشیه و متن ارز و سکه

  دنیای اقتصاد: در روزهای اخیر، توجه افراد بیشتر به صف‌های دلار و بازار ارز بوده است؛ در واقع، از لحاظ معاملاتی دلار در متن بازار بوده است و کمتر توجهی به بازار سکه شده است. با این حال، از لحاظ روند قیمتی اوضاع به‌طور کلی فرق داشت و سکه در روزهایی که قیمت دلار بر تابلوی صرافی‌های منتخب در مسیر نزولی قرار داشت، توانست بیش از ۹۰ هزار تومان خود را بالا بکشد.
 • «پرداخت الکترونیک سامان» در یک قدمی عرضه اولیه

  گروه بنگاه‌ها: جلسه معارفه سهام شرکت پرداخت الکترونیک سامان «سپ» به‌منظور ورود به بازار سرمایه، عصر شنبه ۱۲ اسفند با حضور مدیران و اعضای هیات‌مدیره شرکت برگزار شد تا به این ترتیب شرکت مزبور یک گام دیگر به عرضه اولیه ۱۰ درصدی سهام در بورس نزدیک شود. طبق گفته مدیران سپ، این عرضه اولیه در هفته جاری خواهد بود. در ابتدای این جلسه، سیدابراهیم حسینی‌نژاد، مدیرعامل شرکت پرداخت الکترونیک سامان با اشاره به اینکه این شرکت درحال حاضر در بیش از صدها نقطه کشور به ارائه خدمات می‌پردازد، گفت: امیدواریم این عرضه، فرصت خوبی برای همه سرمایه‌گذارانی باشد که قصد خرید این سهام را دارند. وی در ادامه توضیح داد: خدمات شرکت در بیش از ۳۵۰ شهر و شهرستان‌های دورافتاده کشور ارائه می‌شود.
 • منحنی منابع بانک صادرات صعودی شد

  گروه بنگاه‌ها: عضو هیات‌مدیره بانک صادرات ایران از افزایش ٣ درصدی منابع و کاهش مطالبات معوق دراین بانک خبر داد.
 • بهره‌برداری از سامانه همراه پلاس ملت

  گروه بنگاه‌ها: با هدف ارائه خدمات بانکی از طریق تلفن‌همراه به دارندگان کارت‌های بانکی عضو شتـاب، سامانه «همراه پلاس ملت» مورد بهره‌برداری قرار گرفت. به گزارش روابط عمومی بانک ملت، سامانه مذکور این امکان را به کاربران می‌دهد تا به تعدادی از خدمات پرکاربرد بانکی بدون نیاز به ورود به نرم‌افزار همراه بانک و با سهولت و سادگی بیشتر دسترسی پیدا کنند. براساس این گزارش، استفاده از سامانه همراه پلاس ملت منحصر به دارندگان حساب متمرکز نزد بانک ملت نیست و تمامی مشتریان دارای کارت شتاب می‌توانند از طریق تلفن همراه از خدمات این سامانه بهره‌مند شوند. برای استفاده از خدمات همراه پلاس کافی است که مشتریان، آخرین نسخه نرم‌افزار همراه بانک را از سایت اینترنتی همراه بانک ملت دانلود و نصب کنند. عملیات فعال‌سازی سرویس همراه پلاس ملت صرفا در نخستین مراجعه مشتری به این سامانه و از طریق درج شماره تلفن‌همراه از سوی مشتری و ارسال کد فعال‌سازی پیامکی به وی، انجام می‌شود. انتقال وجه کارت به کارت از مبدا کارت‌های ملت (و در نسخ آتی از سوی سایر کارت‌های شتابی)، خرید شارژ برخط، پرداخت قبض، پرداخت قسط، جست‌وجوی شعب و خودپرداز، بایگانی تراکنش‌ها، مدیریت پروفایل مشتری و کیف پول الکترونیک ملت، از جمله خدمات قابل‌ارائه از طریق سامانه همراه پلاس ملت است.

بیشتر