آرشیو روزنامه شماره ۴۲۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۲۸۱

 • جاگیری خطا در سیاست‌گذاری

  دنیای اقتصاد: چرا تصمیم‌های اقتصادی در ایران به هدف اصابت نمی‌کند؟ یک مطالعه کارشناسی، با بررسی شرایط سیاست‌گذاری در اقتصاد ایران، مهم‌ترین دلیل برای انحراف از اهداف را جای‌گیری خطا در سیاست‌‌گذاری عنوان می‌کند. مطابق یافته‌های این پژوهش در اقتصاد ایران، به جای بهره‌گیری از نرخ ارز در سیاست‌های تجاری، از این ابزار برای کنترل نرخ تورم استفاده شده است و به جای بهره‌گیری از سیاست‌های پولی برای کنترل نرخ تورم، از این سیاست‌ها در جهت ایجاد اشتغال، رونق اقتصادی و پوشش کسری بودجه استفاده شده است. بنابراین مشاهدات نشان می‌دهد بهره‌گیری از ابزار اشتباه در سیاست‌گذاری باعث شده حصول اهداف با عدم موفقیت روبه‌رو شود و مادامی که این جا‌گیری خطا تصحیح نشود، اهداف مدنظر سیاست‌گذار تامین نخواهد شد. همچنین براساس یافته‌های این پژوهش، باید یک هماهنگی میان سیاست‌های اقتصادی به‌وجود آید؛ به‌نحوی‌که اگر سیاست‌های ارزی موجب ایجاد تورم در اقتصاد شود، این تورم ایجادشده را بتوان با یک سیاست پولی جبران کرد. این در حالی است که هم‌اکنون سیاست‌گذاری‌ها به جای پوشش یکدیگر به صورت جزیره‌ای اتخاذ می‌شوند به‌گونه‌ای که یکدیگر را خنثی می‌کنند. پژوهش حاضر علاوه‌بر تاکید بر تغییر تاکتیک در سیاست‌گذاری، راه عبور از تله رشد اقتصادی پایین را تشریح کرده است.
 • جهش ین با چرخش سکان پولی

  دنیای اقتصاد: سیگنال بانک ژاپن مبنی‌بر پایان دوران انبساطی تا سال ۲۰۱۹ میلادی، ین را به پرواز درآورد. همزمان با صعود ارز ژاپنی، ترس از گسترش شعله‌های جنگ تجاری، شاخص دلار را به زیر می‌کشاند تا در نهایت، نرخ برابری ین به دلار قله ۱۵ ماهه خود را در ۷/ ۱۰۵ فتح کند. «هیروهیکو کورودا» که به تازگی برای تجدید دوره ریاستش بر بانک ژاپن از سوی نخست‌وزیری این کشور معرفی شده، تورم هدف را در دسترس توصیف کرد و وضعیت اقتصادی ژاپن را برای اتمام تحریک پولی و مالی مناسب دانست. نرخ تورم ژانویه ۴/ ۱ درصد و نرخ بیکاری کنونی ۴/ ۲ درصد گزارش شده‌‌اند. همزمان، اقتصاد ژاپن طولانی‌ترین دوره رشد اقتصادی مداوم را به ثبت رسانده است تا دلایل کافی از نظر هیات حکام بانک مرکزی این کشور برای تصمیم جدید فراهم باشند. البته برخی از مخالفان، زمان لازم را برای تحقق نرخ تورم هدف ۲ درصدی حداقل ۵ سال برآورد می‌کنند. آنها رشد اقتصادی و وضعیت بازار کار را زمانی قابل اتکا ارزیابی کرده‌اند که رشد دستمزدها نیز ثبت شود.
 • آموزش رایگان و ارائه مسکن برای نیازمندان

  وزیر رفاه درباره لایحه مساعدت اجتماعی گفت: درمان رایگان و ارزان‌قیمت، آموزش رایگان و ارائه مسکن از دیگر برنامه‌هایی است که در لایحه مساعدت اجتماعی در اولویت‌های دولت قرار گرفته است.
 • همکاری بانک ایران‌زمین با یک تولیدکننده داخلی

  گروه بنگاه‌ها: معاون عملیات بانکی بانک ایران‌زمین با هیات همراه از شرکت صنایع تبدیل فراز استان اصفهان در جهت حمایت از تولید داخلی بازدید کرد.به گزارش روابط عمومی بانک ایران‌زمین، محمدرضا ادبی، معاون عملیات بانکی ضمن بازدید از شرکت صنایع تبدیل فراز اصفهان با بیان نکات ضروری تعاملات اقتصادی در هر برهه از زمان به تشریح و تنوع انواع خدمات بانک ایران‌زمین در حوزه‌های صنعت، معدن و سایر صنایع پرداخت و ابراز امیدواری کرد بیش از پیش شاهد افزایش رشد گسترش در این حوزه‌ها باشیم.در پایان این بازدید طرفین بر گسترش همکاری‌های فی‌مابین تاکید کردند.
 • قدردانی استانداری سیستان و بلوچستان از بانک صنعت و معدن

  گروه بنگاه‌ها: ماندانا زنگنه، مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری سیستان و بلوچستان، از حمایت‌های بانک صنعت و معدن برای تامین منابع مالی مورد نیاز و حمایت از طرح‌های سرمایه‌گذاری این استان قدردانی کرد.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بانک صنعت و معدن، در نامه مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری استان سیستان و بلوچستان خطاب به سرپرست شعبه بانک صنعت و معدن زاهدان آمده است:از حضور موثر در جلسات و اهتمام ارزنده و مستمر جنابعالی در راستای حمایت از طرح‌های سرمایه‌گذاری استان و تامین منابع مالی مورد‌نیاز از محل تسهیلات صندوق توسعه ملی و همچنین کمک‌های فنی و اعتباری توسعه سواحل مکران تقدیر و تشکر می‌کنم و از درگاه خداوند منان برایتان سلامتی و توفیق روز افزون در مسیر ارائه خدمات ارزنده و ماندگار آرزومندم.
 • تقدیر رئیس‌کل بانک مرکزی از کاسپین

  گروه بنگاه‌ها: رئیس‌کل بانک مرکزی، با تشکر از بانک‌های عامل در ساماندهی موسسات اعتباری، از موسسه کاسپین به‌طور ویژه قدردانی کرد.ولی‌الله سیف در نشست با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، ضمن قدردانی از بانک‌های عامل در ساماندهی موسسات اعتباری گفت: باید از موسسه کاسپین تشکر ویژه شود. وی افزود: موسسه کاسپین مظلوم واقع شده است و این موسسه هیچ ارتباطی با کلاهبرداری‌ها و عملیات مسوولان فرشتگان و مشکلات مربوط به تسویه و موضوعات پیرامونی آن ندارد و فقط نقش عاملیت در پرداخت منابع تخصیصی از سوی بانک مرکزی را به عهده داشته است.رئیس بانک مرکزی با اشاره به این نکته که وقتی فضایی برای موسسه کاسپین ایجاد شود که قادر به فعالیت نباشد، در واقع ارزش دارایی‌های‌ متعلق به سپرده‌گذاران کاهش می‌یابد، افزود: تمام تلاش بانک مرکزی و دستگاه‌های ذی‌ربط، تسریع در شناسایی دارایی‌ها و اموال این موسسات است تا با افزایش نقدینگی بیشتر، درصد بالاتری از مطالبات سپرده‌گذاران پرداخت شود، ضمن آنکه کسری‌های فعلی مربوط به تمام تعاونی‌هاست و موسسه کاسپین که مجوز ساماندهی این تعاونی‌ها را بر عهده گرفته است، مسوولیتی ندارد و تنها مسوولیتش در قبال وجوه و دارایی‌هایی است که دریافت کرده است.
 • اختصاص ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات با نرخ ترجیحی

  گروه بنگاه‌ها: براساس آمار ارائه شده از سوی کمیسیون هماهنگی بانک‌های استان فارس، این شعبه در سال اقتصاد مقاومتی رتبه دوم را بین بانک‌های استان به لحاظ نسبت مصارف به منابع کسب کرده است.به گزارش روابط عمومی بانک توسعه صادرات، سید صمدالدین ‌هاشم، رئیس بانک توسعه صادرات استان فارس با اعلام این مطلب گفت: این شعبه از ابتدای سال تا‌کنون مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال از محل منابع صندوق توسعه ملی یا تلفیقی با نرخ ترجیهی، ۱۱درصد و ۵/ ۱۴ درصدی به واحدهای تولیدی این استان پرداخت کرده است.هاشمی افزود: به‌منظور کمک به حفظ تولید و اشتغال، افزایش تولید شرکت‌های کوچک و متوسط و با توجه به ماهیت تخصصی بانک توسعه صادرات، تا کنون مبلغ ۲۵۷ میلیارد ریال به‌صورت پرداخت مستقیم در جهت تامین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط توسط این شعبه پرداخت شده است.رئیس بانک توسعه صادرات شیراز ادامه داد: تفاهم نامه‌ای بین این بانک با اداره بازرگانی خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان منعقد شده که براساس آن، فعالان اقتصادی صادرات محور به‌منظور جذب و ارائه خدمات بانکی شناسایی می‌شوند.
 • تقدیر از بانک رفاه به‌عنوان نهاد برتر بازار پول و سرمایه

  گروه بنگاه‌ها: در ششمین کنفرانس ملی مهندسی مالی، از بانک رفاه به‌عنوان نهاد برتر حرفه‌ای بازار پول و سرمایه قدردانی شد.به گزارش روابط عمومی بانک رفاه، در این دوره از کنفرانس که به همت انجمن مهندسی مالی ایران و با حضور تنی چند از مسوولان و کارشناسان بانک در محل سالن همایش‌های دانشکده مدیریت دانشگاه تهران برگزار شد، ضمن قدردانی از اهتمام بانک رفاه در مسیر توسعه و ثبات بازار حرفه‌ای پول و سرمایه و همچنین افزایش دانش کسب‌و‌کار در حوزه سرمایه‌گذاری، بانک رفاه به‌عنوان نهاد برتر حرفه‌ای بازار پول و سرمایه معرفی و لوح و تندیس کنفرانس را دریافت کرد.در ششمین کنفرانس مهندسی مالی ایران که ۱۰ اسفندماه سال‌جاری و با محوریت مدیریت هلدینگ‌های مالی و سرمایه‌گذاری برگزار شد، مدیران عالی سازمان‌ها، نهادها و شرکت‌های فعال مالی و همچنین اساتید و پژوهشگران حوزه دانشگاه و صنعت به بحث و بررسی پیرامون بازار پول و سرمایه پرداختند.
 • سه رسالت مهم بانک قرض‌الحسنه رسالت

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت گفت: توسعه فرهنگ همیاری اجتماعی، قرض‌الحسنه و کارآفرینی اجتماعی سه رسالت مهم این بانک به‌شمار می‌رود.محمدحسین حسین‌زاده، مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه رسالت، در جمع مدیران ستادی و استانی این بانک، با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد مردم جامعه متقاضی دریافت خدمات قرض‌الحسنه هستند، گفت: در بانک قرض‌الحسنه رسالت لازم است ساختار، فرآیند، تشکیلات و حتی رفتار کارکنان نیز قرض‌الحسنه‌ای باشد.
 • رصد تراکنش‌های مشکوک بانکی

  رئیس‌کل بانک مرکزی با اعلام اینکه رصد تراکنش‌های مشکوک بانکی ادامه خواهد داشت، از برخورد با فعالیت‌های سوداگرانه ارزی خبر داد. به گزارش «خانه ملت»، ولی‌الله سیف با اشاره به تداوم رصد تراکنش‌های مشکوک بانکی برای ممانعت از رونق سوداگری در بازار ارز، در خصوص یکسان‌سازی نرخ ارز گفت: برای یکسان‌سازی نرخ ارز نیازمند پیش‌نیاز و مقدماتی هستیم که این مهم باید عملیاتی شود.
 • مختصات فقر در ایران

  مسعود نیلی، دستیار ویژه ریاست‌جمهوری در امور اقتصادی در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به ارائه «ارزیابی سیاست‌های دولت پیرامون فقر» پرداخت.
 • کف تور مالیاتی در بازار ارز

  معاون وزیر اقتصاد تغییر در مقررات و توافق با بانک مرکزی در زمینه ارائه اسناد خرید و فروش ارز بالای ۵ هزار دلار را منوط به شرایط اقتصادی کشور در سال آینده دانست.
 • گردش تقاضا به سمت یورو

  دنیای‌اقتصاد: در اولین روز هفته، قیمت یورو روی تابلوی صرافی‌های منتخب بالا رفت، ولی قیمت دلار مطابق الگوی هفته گذشته با نوسان محدود کاهشی مواجه شد.
 • طرح تسهیلاتی بانک تجارت برای دارندگان حساب‌های جاری و سپرده

  گروه بنگاه‌ها: بانک تجارت با هدف ارائه خدمات متمایز به مشتریان حقیقی و حقوقی، طرح تسهیلاتی «افرا» را در شعب سراسر کشور پیاده‌سازی کرد. به گزارش روابط عمومی بانک تجارت، در قالب طرح تسهیلاتی افرا، کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی دارای حساب‌های جاری، جاری بدون دسته چک یا سپرده کوتاه‌مدت در بانک تجارت، می‌توانند بر مبنای میانگین ۶ ماهه موجودی حساب خود از تسهیلات فوق بهره‌مند شوند.
 • نشست تخصصی تامین مالی شرکت‌های کوچک و متوسط با حمایت بانک پارسیان

  گروه بنگاه‌ها: نشست تخصصی تامین مالی شرکت‌های کوچک و متوسط (SME)، از سوی مرکز آموزش و تحقیقات بانکداری اسلامی بانک پارسیان و با حضور مدیران بانک پارسیان، مدیرعامل و اعضای هیات‌مدیره بنیاد برکت و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها در محل سالن همایش‌های سازمان صدا و سیما برگزار شد.
 • لوح حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان برای «سامان ماهواره»

  گروه بنگاه‌ها: گروه ارتباطات ماهواره‌ای سامان برای چهارمین بار متوالی موفق شد لوح قدردانی و تندیس نقره‌ای حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان را به‌دست آورد.
 • افتتاح مجتمع رفاهی مهر در رویان

  گروه بنگاه‌ها: در مراسمی با حضور مدیرعامل و جمعی از معاونان بانک مهر اقتصاد، مجتمع رفاهی مهر در شهر رویان مازندران، افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

بیشتر