آرشیو روزنامه شماره ۴۲۷۸ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۲۷۸

 • عاقبت مارپیچ آمریکا با برجام

  دنیای اقتصاد: آخرین نشست همایش «چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال ۹۷» به واکاوی رفتار آمریکا و دیگر بازیگران درخصوص برجام اختصاص داشت. روز گذشته در آخرین ساعت همایش پنجم، حمید قنبری، معاون اداره تامین اعتبارات ارزی بانک مرکزی، سناریوهای آینده برجام در عصر ترامپ را مورد بررسی قرار داد. به عقیده این تحلیلگر، در صورت خروج آمریکا از برجام و پایبندی نسبی ایران به توافق، احتمال موفقیت آمریکا با موانع جدی همراه خواهد بود. از یکسو همراه کردن طرف‌های دیگر برای آمریکا سخت و مشکل خواهد بود و از سوی دیگر، به‌کارگیری شرکت‌های دولتی از سوی اروپایی‌ها در قرارداد با طرف ایرانی، هزینه مقابله را برای آمریکا افزایش خواهد داد. قنبری در مرحله اول نگرش آمریکایی‌ها درخصوص برجام را بررسی کرد و در گام بعدی سناریوهای مختلف درخصوص آینده برجام را مورد تحلیل قرار داد.
 • آلترناتیو جذاب بیت‌کوین

  دنیای‌اقتصاد: روز گذشته، کارشناسان در همایش چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال ۹۷، وضعیت ارزهای مجازی، آینده دلار، سکه و طلا را بررسی کردند. در این همایش «دنیای‌اقتصاد»، «ریپل» به‌عنوان جایگزینی جذاب برای بیت‌کوین معرفی شد و عواملی مانند کاهش نرخ سود بانکی توأم با افزایش نقدینگی و افزایش احتمالی تنش‌های بین‌المللی از متغیرهای اثرگذار بر قیمت دلار عنوان شدند. براساس اظهارات مجتبی فتاحی، مسوول بازارهای جهانی «دنیای‌اقتصاد»، افزایش محدودیت‌های نهادی بر بیت‌کوین توجهات به سایر ارزهای دیجیتالی را افزایش می‌دهد که ابزارهای جدیدی را معرفی می‌کنند. به‌عنوان مثال، انتشار اخباری مبنی بر پشتیبانی ریپل از تمامی ارزها می‌تواند این ارز مجازی را به محل سرمایه‌گذاری جذابی تبدیل کند. حسین راهداری، تحلیلگر اقتصادی نیز در این همایش با مقدمه‌ای در مورد اثرات جنگ ارزی، متغیرهای اثرگذار بر قیمت دلار، سکه و طلای جهانی را معرفی کرد و پیش‌بینی خود از بازدهی این دارایی‌ها را بیان کرد.
 • زمستان کم‌نوسان برای دهک‌های پایین

  دنیای اقتصاد: شدت نوسان قیمت‌ها برای دهک‌های پایین درآمدی در سال‌جاری کند شده است. مطابق گزارش مرکز آمار، شاخص کل کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور در سه ماه آذر، دی و بهمن روند بسیار کم‌نوسانی را طی کرده و در بهمن نسبت به آذر ماه کمتر از ۱/ ۰ درصد رشد کرده است. مهم‌ترین عاملی که این ثبات را در دهک‌های پایین رقم زده، آرام گرفتن شاخص کالاهای خوراکی است. قیمت کالاهای این گروه که از ابتدای سال به شکل پلکانی نوسان می‌کرده است، در سه ماه اخیر یک ثبات نسبی را تجربه کرده است. در مقابل، کالاهای غیرخوراکی و خدمات برای دهک‌های بالای درآمدی، وارد فاز نوسان قیمتی شدند.
 • ۱۱توصیه برای پرداخت‌های الکترونیکی

  با نزدیک شدن به روز‌های پایانی سال و فرارسیدن تعطیلات نوروز و متعاقب آن افزایش استفاده از کارت‌‌های بانکی، پیش بینی می‌‌شود که جرائم و کلاهبرداری‌‌های مرتبط با «خدمات پرداخت الکترونیکی» نیز افزایش یابند. بر این مبنا بانک مرکزی توصیه‌های امنیتی لازم را برای دارندگان کارت‌های پرداخت ارائه کرد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، هموطنان در پرداخت‌های الکترونیکی لازم است به نکات زیر توجه کنند.
 • بیمه تعاون افزایش سرمایه می‌دهد

  گروه بنگاه‌ها: بیمه تعاون از زمان تاسیس، فعالیت‌های مطلوبی داشته است؛ اما با توجه به ظرفیت‌های بخش تعاون، می‌توانست فعالیت بهتری داشته باشد و تمام تلاش ما این است که این شرکت به برندی قوی تبدیل شود تا با ایجاد ارزش افزوده برای مشتریان و سهامداران، تبدیل به بیمه‌ای معتبر و شناخته‌شده‌تر شود.یونس مظلومی، مدیرعامل بیمه تعاون درباره عدم احراز دو تن از اعضای هیات‌مدیره این شرکت گفت: با توجه به اتمام دوره هیات‌مدیره در سال ۱۳۹۵ و برگزاری مجمع، هیات‌مدیره به بیمه مرکزی معرفی شد تا براساس آیین‌نامه ۹۰ صلاحیت افراد احراز شود.
 • دریافت مجدد جایزه تعالی سازمانی ازسوی بیمه دی

  گروه بنگاه‌ها: شرکت بیمه دی با تداوم مسیر رشد خود، با یک «جهش دو پله‌ای» موفق به اخذ جایزه ملی تعالی سازمانی در سطح تقدیرنامه ۲ ستاره شد.
 • تقدیر دو وزیر از بانک صنعت و معدن

  گروه بنگاه‌ها: مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی و محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت از بانک صنعت و معدن به‌عنوان اولین بانک دولتی کشور که موفق به انجام واگذاری شرکت‌های زیرمجموعه خود به بخش خصوصی شده است، تقدیر و تشکر کردند.
 • خدمات‌رسانی بانک شهر در سطح کشور گسترش یافته است

  گروه بنگاه‌ها: شهردار یزد با اشاره به همکاری مطلوب میان مجموعه بانک شهر و مدیریت شهری، خدمات‌رسانی گسترده این بانک در سطح کشور را عامل رضایتمندی شهروندان دانست.به گزارش مرکز ارتباطات و روابط عمومی بانک شهر، مهدی جمالی‌نژاد شهردار یزد با بیان اینکه ارائه خدمات نوین بانکی در تمامی نمایشگاه‌های کتاب و همچنین دهمین نمایشگاه کتاب یزد، افزایش رضایتمندی بازدیدکنندگان را به همراه داشته است، گفت: توجه و فعالیت در بخش فرهنگی یکی از ویژگی‌های بانک شهر است که باعث شده این بانک نسبت به سایر بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری موفق‌تر باشد.وی افزود: اقدامات بانک شهر در شهرهای مختلف کشور، اعتماد شهروندان و رضایتمندی عمومی را افزایش داده است که این موضوع، از دیگر مزیت‌های فعالیت این بانک در بخش فرهنگی به شمار می‌رود.
 • چالش خصوصی‌سازی در ایران

  محمود اسلامیان رئیس انجمن فولاد ایران
  خصوصی‌سازی یکی از مباحث اقتصادی است که ظرف دو دهه گذشته از طرف دولت، مجلس و اقتصاددانان مطرح شده است. جهان در اوایل قرن بیستم با ظهور مارکسیسم به عنوان یک ایدئولوژی با شعار عدالت‌محور روبه‌رو شد. تبعیض‌های نظام سرمایه‌داری و اختلافات شدید طبقاتی زمینه‌ای برای بروز این تفکر جهانی شد. این فکر به‌سرعت کشورهای بزرگی همچون روسیه، چین و بسیاری دیگر را تحت‌تاثیر قرار داد.
 • کشورها برای تغییر آماده شوند

  مدیر صندوق بین‌المللی پول گفت: اقتصاد جهانی در حال تجربه رشد اقتصادی نیرومندی است که دامنه آن بیشتر کشورهای جهان را در بر می‌گیرد، اما چشم انداز آن به‌دلیل افزایش ریسک اختلافات تجاری، عادی‌سازی سیاست پولی و تغییرات فناوری در حال تغییر است.
 • علامت درهم به بازار ارز

  دنیای اقتصاد: در چهارمین روز هفته، برخی خبرها حاکی از آن بود که صرافی‌های منتخب بازارساز با قیمت ۴هزار و ۴۷۱ تومان اقدام به عرضه ارز می‌کردند؛ البته بنا بر گفته‌های برخی از متقاضیان ارزی خرید دلار در این روز بسیار سخت بود و بخش زیادی از آنها از کمبود دلار در بازار سخن می‌گفتند. یکی از این متقاضیان عنوان کرد که در راسته خیابان فردوسی از بسیاری از صرافی‌ها درخواست دلار کرد، ولی هیچ کدام در این منطقه حاضر به فروش این ارز نشدند. در واقع بیشتر صرافی‌ها اعلام می‌کردند که خرید و فروش دلار ندارند.
 • افزایش سود بیش از پیش‌بینی صندوق نگین سامان

  گروه بنگاه‌ها: صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت نگین سامان در بهمن‌ماه، مانند ماه‌های گذشته توانست سودی بیش از سود پیش‌بینی خود به مشتریان پرداخت کند.
 • دریافت جایزه ملی تعالی از سوی ایران کیش

  گروه بنگاه‌ها: شرکت کارت اعتباری ایران کیش موفق شد جایزه ملی تعالی سازمانی را در پانزدهمین دوره همایش تعالی سازمانی از آن خود کند. به گزارش روابط عمومی شرکت ایران کیش، این جایزه در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما اهدا شد. پس از انجام ممیزی ازسوی ممیزان رسمی سازمان مدیریت صنعتی، شرکت ایران کیش مفتخر به دریافت «جایزه سه ستاره تعالی» شد.
 • افزایش ساعت کاری شعب بانک کارآفرین

  گروه بنگاه‌ها: با توجه به نزدیک شدن روزهای پایانی سال، ساعت کاری تمامی شعب بانک کارآفرین از ۱۲ اسفندماه افزایش خواهد یافت. به گزارش روابط عمومی بانک کارآفرین، ساعات کاری تمامی شعب بانک کارآفرین در تهران و شهرستان‌ها از ۱۲ تا ۲۸ اسفندماه در روزهای شنبه تا چهارشنبه ۸ تا ۱۷ و روز پنج‌شنبه از ۸ تا ۱۳:۳۰ خواهد بود. بنابر این گزارش، شعبه کیش بانک کارآفرین براساس ساعات اعلامی از سوی سازمان مناطق آزاد فعالیت خواهد داشت.
 • راهکار بانک آینده در توزیع عادلانه تسهیلات

  گروه بنگاه‌ها: طرح «بهاور» محصولی اعتباری است که از شهریورماه سال‌جاری در شعب بانک آینده در سراسر کشور، ارائه می‌شود. به گزارش روابط عمومی بانک آینده، سارا فخریان، رئیس اداره اعتبارات خرد و متوسط بانک آینده، ضمن اعلام این خبر، هدف از طرح «بهاور» را تامین نیازهای تسهیلاتی مشتریان خرد، تا سقف ۲ میلیارد ریال و با شرایطی ساده، عنوان کرد.
 • تقدیر از ۲۵ رئیس شعبه موفق بانک ملی ایران

  گروه بنگاه‌ها: در هشتمین گردهمایی روسای موفق شعب سیستم بانکی، ۲۵ رئیس شعبه موفق بانک ملی ایران مورد تقدیر قرار گرفتند.

بیشتر