آرشیو روزنامه شماره ۴۲۷۷ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۲۷۷

 • نقشه راه اصلاح بانک مرکزی

  دنیای اقتصاد: کارشناسان در هفتمین همایش سیاست‌های پولی و چالش‌های بانکداری و تولید، نقشه راه اصلاح ساختار بانک مرکزی را تشریح کردند. در یک بخش از این همایش رئیس مدلسازی پژوهشکده پولی و بانکی، نقشه راه اصلاح ساختار بانک مرکزی را بر اساس تجارب کشورهای موفق تشریح کرد و در بخش دیگر، مدیرکل پیشین مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی، با ارائه آخرین تحولات در ساختار سیاست‌گذار پولی، سیر تحول و تطول بانک مرکزی طی ۹ دهه گذشته را تشریح کرد. علی مدنی‌زاده، سخنرانی خود را درخصوص اصلاح ساختار بانک مرکزی، در سه سرفصل، ارائه کرد.
 • شاهد رد ناترازی ارزی

  دنیای اقتصاد: رئیس‌کل بانک مرکزی آمار استقبال از بسته ضدالتهاب ارزی را ارائه داد. آمار ارائه شده از سوی ولی‌الله سیف نشان می‌دهد میزان استقبال از گواهی سپرده ریالی، با فاصله معناداری از دو گزینه دیگر قرار دارد. در ۵ روز اول اجرا، سپرده ریالی ۱۰۱ هزار میلیارد تومان منابع جذب کرد و این در حالی است که سپرده‌های ارزی با استقبال ناچیزی مواجه شدند. میزان استقبال از طرح پیش‌فروش سکه نیز ۱۷۷ هزار قطعه بود که منابع جذب شده از طریق آن به ۳۰۰ میلیارد تومان نمی‌رسد. استدلال رئیس‌کل بانک مرکزی این است که در صورت وجود ناترازی ارزی، استقبال از دو طرح دیگر باید نسبت به طرح ریالی بیشتر می‌بود و همین مدرکی بر رد ناترازی ارزی محسوب می‌شود. سیف روز گذشته در همایش «سیاست‌های پولی و چالش‌های بانکداری و تولید» ترجیح داد مبنای سخنان خود را با تحولات روز متقارن کند و کمتر به موضوع استقلال بانک مرکزی بپردازد. او روز گذشته، یک بار دیگر پس از یادداشت تلگرامی خود، تاکید کرد که التهابات نرخ ارز هیچ ربطی به بخشنامه ۸ بندی بانک مرکزی در شهریورماه در رابطه با کاهش نرخ سود، نداشته است.
 • رفع تعارض نظارت از سیاست‌پولی

  دنیای اقتصاد: کارشناسان و فعالان نظام بانکداری در پنل تخصصی چالش‌های نظارت در بازار پول، دیدگاه‌های خود را در خصوص تفکیک نظارت بانکی از سیاست‌گذار پولی ارائه کردند. در این نشست، امیرحسین امین آزاد مدیرکل پیشین نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری بانک مرکزی به طرح مساله پرداخت و پرویز عقیلی کرمانی مدیرعامل بانک خاورمیانه، حجت‌اله صیدی مدیرعامل بانک صادرات و محمدرضا حسین‌زاده مدیرعامل بانک ملی به عنوان سه نماینده از بانک‌های بزرگ کشور و محمد طبیبیان رئیس پیشین پژوهشکده پولی و بانکی به عنوان صاحبنظر حوزه پولی و بانکی به بحث پرداختند.
 • پرداخت۵۸ درصد از تسهیلات اعطایی به صنایع استان ازسوی بانک‌صنعت ومعدن

  گروه بنگاه‌ها: عملکرد شعب هر بانک به‌ویژه بانک‌های تخصصی در مناطق مختلف کشور تاثیر بسزایی در توسعه اقتصادی و صنعتی آن مناطق دارند و می‌تواند چهره استان‌ها و در مجموع کشور را دگرگون کند.غلامرضا آرین، سرپرست شعبه بانک صنعت و معدن استان آذربایجان غربی درباره پتانسیل‌های استان برای توسعه صنعتی گفت: استان آذربایجان غربی به‌رغم اینکه یکی از استان‌های کمتر توسعه یافته در بخش صنعت و معدن است دارای پتانسیل بالایی در جهت بهبود وضعیت فعلی است. موقعیت ممتاز این استان و هم مرز بودن با سه کشور و دسترسی آسان به بازارهای جهانی به‌ویژه اروپا، از طریق این استان امکان‌پذیر است.
 • بلیت‌فروشی دربی در شعب موسسه کوثر انجام نمی‌شود

  گروه بنگاه‌ها: موسسه اعتباری کوثر، حامی تیم‌های فوتبال پرطرفدار کشور اعلام کرد که بلیت‌فروشی دربی تیم‌های استقلال و پرسپولیس در شعب این موسسه انجام نمی‌شود.به گزارش پایگاه خبری نقدینه، مسابقه سنتی تیم‌های آبی و قرمز پایتخت، روز پنج‌شنبه هفته جاری ساعت ۱۵:۴۵در ورزشگاه بزرگ آزادی برگزار خواهد شد.
 • امکان شارژ مجدد «کاراکارت» در بانک رفاه

  گروه بنگاه‌ها: امکان تخصیص اعتبار و شارژ مجدد کارت اعتباری رفاه اجتماعی ایرانیان (کاراکارت) فراهم شد.به گزارش روابط عمومی بانک رفاه، در پاسخ به درخواست بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی که حقوق خود را از بانک رفاه دریافت می‌کنند تخصیص مجدد اعتبار کاراکارت‌های صادر شده صرفا برای مشتریانی که مانده بدهی آنها صفر یا کمتر از ۵ میلیون ریال است، امکان‌پذیر شد. میزان اعتبار کارت‌های فوق حداقل ۵ میلیون ریال و حداکثر ۱۰۰ میلیون ریال برای مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی (این سقف برای پرسنل سایر سازمان‌ها براساس توافق صورت گرفته تعیین می‌شود) براساس اعتبارسنجی و حداکثر به میزان سه برابر حقوق و مزایای مستمر دریافتی متقاضی است.دوره بازپرداخت اعتبار و نرخ کارمزد آن براساس تفاهم‌نامه‌های صادره با فروشگاه‌های مرتبط با طرح مذکور بوده که در حال حاضر حداقل ۱۲ ماهه با نرخ کارمزد ۱۲ درصد است. این روابط عمومی از مشمولان طرح مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی و کارکنان سایر سازمان‌ها و ارگان‌هایی خواسته که نسبت به انعقاد تفاهم نامه با بانک رفاه اقدام کنند.
 • تقدیر استاندار کرمانشاه از مدیرعامل بانک سپه

  گروه بنگاه‌ها: بازوند استاندار کرمانشاه با ارسال نامه‌ای به محمدکاظم چقازردی مدیرعامل بانک سپه از تلاش‌های این بانک به‌منظور خدمت رسانی مطلوب به زلزله‌زدگان تقدیر کرد.به گزارش پایگاه خبری نقدینه، در نامه استاندار کرمانشاه به مدیرعامل بانک سپه آمده است: «بدین‌وسیله از تلاش‌ها و اقدامات جنابعالی برای راه‌اندازی شعب سیار بانکی در شهرستان‌های سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی در راستای خدمت‌رسانی بهتر به زلزله‌زدگان تقدیر و تشکر به عمل می‌آید. امید است همواره در ظل توجهات حضرت ولی عصر (عج) در خدمت به مردم عزیز کشورمان و همچنین تحقق آرمان‌های حضرت امام (ره) و اهداف مقدس نظام جمهوری اسلامی و تأسی از رهنمودهای مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در سال ۱۳۹۶ که مزین به سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نیز است، موفق و سربلند باشید.»
 • توسعه نیروی انسانی بانک ایران‌زمین

  گروه بنگاه‌ها: بانک ایران زمین با راهبرد مشتری‌مداری در نظر دارد به‌منظور ارائه خدمات بهینه بانکی به مشتریان و تکمیل کادر اجرایی شعب در سمت متصدی امور بانکی، متصدی دریافت و پرداخت، تحویلدار براساس ضوابط و مقررات و آیین‌نامه استخدامی بانک، نیروی انسانی مورد نیاز خود را استخدام کند.به گزارش روابط عمومی این بانک، رشته و گرایش‌های تحصیلی مورد پذیرش در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه‌ها باید مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری باشد.این افراد باید در رشته حسابداری، علوم اقتصادی، مدیریت، بانکداری و امور بانکی، مهندسی صنایع و مهندسی کامپیوتر تحصیل کرده باشند.
 • علل بازگشت صف به بازار ارز

  دنیای اقتصاد: پس از نزول دلار به زیر کانال ۴‌هزار و ۵۰۰ تومان، صف‌های ارزی روز‌به‌روز طولانی‌تر شد. عده زیادی از معامله‌گران تصور می‌کنند، قیمت این ارز به کف رسیده است؛ در نتیجه در صف‌های صرافی‌های منتخب بازارساز برای خرید می‌ایستند. در این شرایط، بسیاری از صاحب‌نظران معتقدند فشاری که به سیاست‌گذار وارد و در قالب کاهش قیمت متبلور می‌شود، در راستای پایدارسازی ثبات در بازار ارز نیست. اصرار گذشته بر کاهش قیمت و محدودیت‌های خرید از صرافی‌های منتخب، بازاری موازی با صرافی‌های منتخب ایجاد کرده است.
 • پرداخت خودکار قبض تلفن همراه بدون کارمزد در بانک صادرات

  گروه بنگاه‌ها: مشتریان بانک صادرات ایران می‌توانند با استفاده از سامانه «بانک پرداخت»، قبوض تلفن همراه خود را بدون کارمزد، به‌صورت خودکار در هر دوره بپردازند.
 • کسب تندیس بلورین جایزه ملی مدیریت مالی از سوی بانک کارآفرین

  گروه بنگاه‌ها: بانک کارآفرین موفق به کسب تندیس بلورین «هفتمین دوره جایزه ملی مدیریت مالی ایران» شد.
 • ارتقای ۱۷ پله‌ای بانک سینا در بین ۱۰۰ شرکت برتر کشور

  گروه بنگاه‌ها: بانک سینا با ۱۷ پله ارتقا، برای پانزدهمین سال متوالی در میان یکصد شرکت برتر ایران قرار گرفت.
 • تصمیم مجلس برای سرمایه صندوق تامین خسارت‌های بدنی

  گروه بنگاه‌ها: سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه در مجلس گفت: بخشی از سرمایه ۶۵۰ میلیارد تومانی صندوق تامین خسارت‌های بدنی به پرداخت دیه زندانیان حوادث رانندگی غیرعمد اختصاص می‌یابد. به گزارش ریسک نیوز، علی‌اصغر یوسف‌نژاد با اشاره به مصوبه مجلس درخصوص تامین دیه زندانیان حوادث رانندگی از سوی صندوق تامین خسارت‌های بدنی اظهار کرد: صندوق تامین خسارت‌های بدنی در این بند ۶۵۰ میلیارد تومان پول دارد و ما از این مبلغ ۳۵۰ میلیارد تومان را با نظر وزیر دادگستری به دیه افراد «مُعسر» اختصاص داده‌ایم.
 • خرید الکترونیکی ارز در سامانه جامع تجارت عملیاتی شد

  فارس: سامانه جامع تجارت طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد بخش خرید الکترونیکی از امروز در این سامانه عملیاتی شده است. براساس این اطلاعیه اعلام شد که کاربران می‌توانند از امروز دوشنبه هفتم اسفندماه درخواست خرید ارز خود را از صرافی‌ها در سامانه ثبت کنند. طبق اعلام قبلی، در فاز نخست، این امکان برای درخواست‌های خرید دارای نوع ارزهای یورو و یوآن فراهم شده است. همچنین در حال حاضر درخواست‌های خرید ارز برای صرافی‌های بانکی ارسال می‌شود و به مرور زمان صرافی‌های غیربانکی نیز به سیستم اضافه خواهند شد.
 • نرخ تورم شاخص بهای تولید‌کننده به ۲/ ۱۰ درصد رسید

  شاخص بهای تولیدکننده در ایران در دوازده ماه منتهی به بهمن‌ماه ۱۳۹۶ نسبت به دوازده ماه منتهی به بهمن‌ماه ۱۳۹۵ به‌میزان ۲/ ۱۰ درصد افزایش یافته است. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، شاخص بهای تولیدکننده در ایران در بهمن‌ماه ۱۳۹۶ به عدد ۶/ ۲۶۱ رسید که نسبت به ماه قبل ۱/ ۱ درصد افزایش داشته است. این شاخص در بهمن‌ماه ۱۳۹۶ نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل ۹/ ۱۱ درصد افزایش نشان می‌‌دهد. «دنیای اقتصاد» در روزهای آینده به تفصیل آمارهای شاخص بهای تولید‌کننده را بررسی خواهد کرد.

بیشتر