آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۶ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۲۲۶

 • تورم تک‌رقمی می‌ماند؟

  دنیای اقتصاد: آمارهای بانک مرکزی از دو رقمی شدن نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه و متوسط در ماه آخر پاییز خبر می‌دهد. بررسی این گزارش نشان می‌دهد دو گروه خوراکی‌ها و مسکن، عامل اصلی تغییر کانال نرخ تورم بودند. مطابق این بررسی‌ها در ماه‌های آبان و آذر، نرخ تورم ماهانه این دو گروه بالاتر از مسیر طی‌شده در ۷ ماه نخست بوده و در نتیجه به‌دلیل اثرگذاری بالای دو گروه مذکور در شاخص کل، نرخ تورم به سطح دو رقمی بازگشته است. با انتشار این آمار می‌توان سه سناریو برای نرخ تورم تا پایان سال متصور شد که در خوش‌بینانه‌ترین حالت تورم متوسط به محدوده تک‌رقمی برمی‌گردد و در بالاترین حالت نرخ تورم متوسط ۷/ ۱۰ درصد پیش‌بینی می‌شود. برگشت تورم به محدوده دورقمی مجددا سیاست‌گذار را در دوراهی انتخاب سخت و انتخاب بد قرار داده است. انتخاب بد اعمال سیاست‌های دستوری و قیمت‌گذاری، تعویق برخی سیاست‌های اصلاحی مانند تعدیل قیمت حامل‌ها و نرخ ارز با هدف حفظ تورم تک‌رقمی است. سیاستی که نه‌تنها به پایدارسازی تورم تک‌رقمی منجر نمی‌شود، بلکه هزینه اصلاحات را بالا می‌برد. اما در انتخاب سخت، سیاست‌گذار گرچه تن به سیاست‌های اصلاحی می‌دهد که در کوتاه‌‌مدت می‌تواند موجب افزایش سطح تورم شود، اما حصول به تورم تک‌رقمی پایدار و افزایش کارآیی اقتصاد را تضمین می‌کند.
 • تکرار«دهه گمشده» در ژاپن؟

  دنیای اقتصاد: گزارش نرخ سالانه بیکاری ژاپن در ماه نوامبر، کمترین میزان این نرخ از سال ۱۹۹۴ میلادی را ثبت کرد. نرخ بیکاری این کشور در حالی به ۷/ ۲ درصد کاهش یافته که کمبود نیروی کار در ۴۳ سال اخیر بی‌سابقه بوده است و سایه بی‌تورمی کماکان بر اتمسفر اقتصادی سرزمین خورشید تابان حاکم است.
 • فاینانس نامحدود روسیه به ایران

  دنیای اقتصاد: ششمین دروازه تامین مالی برای ایران از سوی یک کشور دیگر نیز گشوده شد. چهار بانک ایرانی و اگزیم بانک روسیه قرارداد تامین مالی بین‌المللی را در مسکو امضا کردند. پیش از این ایران با بانک‌هایی از کشورهای هند، چین، کره‌جنوبی، دانمارک و اتریش قرارداد فاینانس امضا کرده بود. قرارداد با بانک روسی از نظر میزان تسهیلات بدون محدودیت سقف است. قرارداد روز گذشته، علاوه بر تسهیل مسیر ارائه فاینانس از سوی دیگر بانک‌های بزرگ روسی می‌تواند حامل پیامی مهم در دوره تحرکات ضدایرانی ترامپ باشد.
 • برنامه‌ریزی شرکت بیمه معلم برای ورود به فرابورس

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت بیمه معلم گفت: قرار گرفتن در بین ۵ شرکت برتر صنعت بیمه، چشم‌انداز شرکت بیمه معلم است.محمدابراهیم تحسیری با بیان اینکه برنامه‌های شرکت بیمه معلم برای تحقق هدف فوق اجرا می‌شود، افزود: قصد داریم برتری خود را از منظرهای کلیدی همچون سودآوری، رضایت مشتری و توانگری مالی به اثبات رسانیم.وی ادامه داد: عملکرد شرکت بیمه معلم در سال‌های گذشته رو به بهبود بوده، به‌طوری که جایگاه شرکت از نظر حق بیمه صادره از رتبه دوازدهم در سال ۸۹ به رتبه هشتم در سال ۹۴ ارتقا یافته است.
 • از تحقیق و تفحص استقبال می‌کنیم

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بیمه ایران در پاسخ به پرسشی، پیرامون تقدیم طرح تحقیق و تفحص از این شرکت به هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: ما از تحقیق و تفحص استقبال می‌کنیم. پاسخ‌های لازم را هم تهیه کرده‌ایم.
 • برنامه‌ریزی بانک ملی ایران برای توسعه خدمات در مناطق آزاد

  گروه بنگاه‌ها: عضو هیات‌مدیره بانک ملی ایران از برنامه‌ریزی این بانک برای توسعه خدمات در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی خبر داد.برات کریمی در گفت‌وگو با روابط عمومی بانک ملی ایران گفت: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، ظرفیت‌های استفاده نشده فراوانی دارند که می‌توان با احیای آنها، اقدامات گسترده‌ای را در جهت بهبود هر چه بیشتر فعالیت‌ها عملیاتی کرد.
 • سهم یک درصدی از اقتصاد دنیا

  معاون سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه یک درصد از جمعیت جهان در ایران زندگی می‌کنند، گفت: سهم ایران از اقتصاد جهانی در خوش‌بینانه‌ترین حالت که فروش نفت رونق دارد، کمتر از یک درصد است.به گزارش «ایرنا» «فرهاد دژپسند» روز سه‌شنبه در نشست نقش و اهمیت مدرنسازی نظام آماری کشور افزود: ما همچنان در مورد زمان خنثی هستیم و برای ما مهم نیست زیرا فکر می‌کنیم زمان نامحدود است در حالی که فرصت، از منابع تجدید ناپذیر است.
 • پیام بازارساز به دلاربازان

  دنیای اقتصاد: در چهارمین روز هفته، عرضه بازارساز پیام‌های مهمی برای معامله‌گران دلار به همراه داشت. به گفته برخی ازفعالان، بازیگران بازارساز در ساعات ابتدای روز عرضه خاصی نداشتند و حتی قیمت خاصی برای دلار در کانال‌های اطلاع‌رسانی صرافی‌های منتخب عرضه‌کننده ارز اعلام نشد؛ با این حال، از ساعت یک بعدازظهر، قیمت‌گذاری دلار در این صرافی‌ها آغاز شد. اولین قیمت اعلام شده برای دلار نقدی ۴ هزار و ۱۷۱ تومان بود و اختلافی ۱۰ تومانی با قیمت معامله‌گران پاساژ افشار داشت. در چنین روزی که بازارساز در ۲ نیمه روز رفتار متمایزی داشت، دلار با تنها ۲ تومان رشد به قیمت ۴ هزار و ۱۸۲ تومان رسید.
 • تاکید مدیرعامل جدید بانک تجارت بر بهبود مستمر فرآیندها

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل جدید بانک تجارت طی پیامی به مشتریان و سهامداران بر عزم مدیران و کارکنان این بانک برای تداوم خدمت‌رسانی به ذی‌نفعان و تلاش برای بهبود فرآیندهای عملکردی این بانک تاکید کرد.
 • بانک ملت به «پات» پیوست

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت ایران‌ کیش از امکان کارت ‌به ‌کارت برای بانک ملت از طریق اپلیکیشن پات خبر داد.
 • آغاز پرداخت وام بانک مهر ایران به زلزله‌زدگان

  گروه بنگاه‌ها: شعب بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در کرمانشاه همزمان با فرارسیدن پنجم دی‌ماه «روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی» پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه به آسیب‌دیدگان زلزله این استان را آغاز کردند.
 • انتصاب در بانک دی

  گروه بنگاه‌ها: در جلسه معارفه رئیس جدید اداره بانکداری شرکتی و اختصاصی بانک دی به نقش این اداره در تحکیم روابط بهینه ستاد و شعبه‌ها تاکید شد. در جلسه معاونت اعتبارات این بانک، نوروز ساقلی به‌عنوان سرپرست اداره بانکداری شرکتی و اختصاصی بانک دی معرفی شد. در این جلسه داورپناه، معاون اعتبارات ضمن بیان سابقه روشن و خبرگی وی اظهار امیدواری کرد با حضور ساقلی، بانکداری شرکتی و اختصاصی بیش از پیش در جهت ارزش آفرینی برای بانک دی گام بردارد. براساس این گزارش، داورپناه در حاشیه این جلسه بر موضوعاتی از جمله مدیریت نقدینگی و سودآوری با رویکرد توجه به جریان ورودی و خروجی وجوه در سطح شعب و ستاد تاکید کرد. معاون اعتبارات بانک دی همچنین تمرکز بر عقد خرید دین را در راستای مصارف بهینه و کم‌ریسک، به‌عنوان بهترین ابزار تسهیلاتی فعلی خاطرنشان و بر اعطای تسهیلات بر مبنای گردش و میانگین حساب‌های ارزان قیمت تاکید کرد.
 • افول ارزهای رمزنهاد بورس‌ها را به هرج‌و‌مرج می‌کشاند

  بانک ولزفارگو آمریکا اعلام کرد، بی‌رونق شدن بازار ارزهای رمزنهاد منجر به ایجاد هرج‌و‌مرج در بازار بورس می‌شود. به گزارش ایبِنا به نقل از سی ان بی‌سی، واحد بورس و اوراق بانک ولز فارگو آمریکا اعلام کرد، اگر رونق ارزهای رمزنهاد افول پیدا کند، سهام بورس‌ها به سادگی به هرج‌و‌مرج کشیده می‌شوند.

بیشتر