آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۲۲۵

 • قطب‌نمای سیاست پولی جهان

  دنیای اقتصاد: بانک‌های مرکزی اثرگذار دنیا در سال ۲۰۱۷ میلادی، سیگنال‌های متفاوت انقباضی ارسال کرده‌اند. در صدر این بانک‌ها، فدرال رزرو ناقوس پایان دوران انبساطی پسابحران را به صدا درآورده است. بانک مرکزی آمریکا همزمان با افزایش تدریجی نرخ بهره، در حال تعدیل ترازنامه اوراق فدرال است. به‌نظر می‌رسد بانک‌های مرکزی با پیش‌قراولی فدرال رزرو، نسبت به شروع روند انقباضی تمایل یافته‌اند. بانک انگلستان پس از یک دهه، نرخ بهره را افزایشی کرد و بانک مرکزی اروپا نیز به‌دنبال تعدیل ترازنامه اوراق است. با این حال، بی‌تورمی در فضای اقتصادی ژاپن، چرخش از انبساط به انقباض را کمی دور ار ذهن نشان می‌دهد؛ اما هیروهیکو کورودا، رئیس بانک ژاپن، پایان دوران طولانی انبساطی در سال آتی را وعده داده است. «دنیای اقتصاد» در این گزارش پیش‌زمینه و شرایط فعلی سیاست پولی بانک‌های مرکزی مهم دنیا را تشریح کرده و نگرانی‌های حاکم بر فضای بانکداری این کشورها را بررسی کرده است.
 • شدت اصابت تورم بر دهک‌ها

  دنیای اقتصاد: شدت اصابت تورم بر گروه‌های مختلف درآمدی برای اولین‌بار سنجیده شد. مرکز آمار ایران محاسباتی را منتشر کرده که نشان می‌دهد درجه احساس هر دهک درآمدی از تورم چه میزان است. محاسبات این مرکز از شاخص قیمت مصرف‌کننده در آذرماه حاکی از نزدیک بودن تورم دهک‌‌های درآمدی به یکدیگر است. تورم میانگین ۱۲ ماهه، برای دهک اول که معرف کم‌‌درآمدترین قشر جامعه است، ۸/ ۸ درصد ثبت شده است. در آن سو، میانگین تورم برای دهک دهم (که بیانگر بخش ثروتمند جامعه است) ۴/ ۷ درصد اعلام شده است. گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد درجه احساس تورم در گروه‌های برخوردار کمتر از گروه‌های کم‌درآمد است. یکی از دلایل این تفاوت به سهم کالاها و خدمات در سبد مصرفی دهک‌های درآمدی بازمی‌گردد. خوراکی‌ها بالاترین سهم را در سبد مصرف گروه‌های کم‌درآمد دارند؛ در حالی‌که برای پردرآمدها بالاترین سهم به غیرخوراکی‌ها و خدمات اختصاص دارد. برخی کارشناسان اعتقاد دارند اگر روند تعدیل نرخ ارز در فاصله مرداد تا آذرماه نبود، شکاف تورمی بین دارا و ندار می‌توانست بیشتر از این میزان باشد؛ زیرا جنس کالای مصرفی پردرآمدها اثرپذیری بیشتری از نرخ ارز دارد تا کالاهایی که دهک‌های کم‌درآمد مصرف می‌کنند. شدت اصابت تورم بر دهک‌ها را در گزارش امروز «دنیای اقتصاد» بخوانید.
 • معاملات دلار روزمره شد

  دنیای اقتصاد: روز گذشته، دلار و سکه نتوانستند مرزهای مقاومتی را بشکنند و در مسیر کاهشی قرار گرفتند. در سومین روز هفته، شاخص بازار افت ۱۰ تومانی را به ثبت رساند و روی عدد ۴ هزار و ۱۸۰ تومان آرام گرفت. این افت در شرایطی به ثبت رسید که دلار روز یکشنبه به محدوده ۴ هزار و ۱۹۰ تومان وارد شده بود و عده‌ای از بازیگران تصور می‌کردند که روز دوشنبه نقاط مقاومتی ۴ هزار و ۱۹۲ و ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی شکسته شوند. با این حال، در این روز خبری از افزایشی‌های بازار نبود و معاملات بازار بیشتر حالت روزانه داشت. به اعتقاد برخی از بازیگران باتجربه بازار، وضعیت معاملات در سومین روز هفته با روزهای پیشین کمی متفاوت بود. به باور آنها، روز دوشنبه معامله‌گران کمی در بازار حضور داشتند که به امید افزایش آینده قیمت دلار اقدام به خرید کنند؛ در واقع بیشتر معاملات حالت روزمره داشت و برای پاسخگویی به نیازهای روزمره تهیه می‌شد. در عین حال، بیشتر معامله‌گران نگاه درازمدتی به خرید دلار نداشتند و تهیه دلار بیشتر به‌منظور پاسخگویی به تقاضای واقعی بازار بود.
 • تاکید مدیران بانک ملت بر اجرای «آی‌اف‌آر‌اس»

  گروه بنگاه‌ها: یک عضو هیات‌مدیره بانک ملت بر لزوم کسب هوشمندی لازم و لحظه‌ای برای درک درست از وضعیت مالی و نقدینگی سازمان‌ها، تاکید کرد و گفت: بانک ملت همیشه در متدولوژی‌ها و نوآوری‌ها سرآمد و پیشگام بوده است و انتظار می‌رود دراجرای IFRS نیز پیشرو باشد.به گزارش روابط عمومی‌بانک ملت، دکتر حمید تاجیک در همایش آموزشی آشنایی با استانداردهای بین‌المللی گزارشگری مالی (IFRS) افزود: جریان سرمایه‌گذاری‌ها و شراکت‌های استراتژیک که در سطح بین‌المللی به‌منظور هم‌افزا کردن منابع و قابلیت‌ها باید مورد استفاده قرار گیرد، باعث بهره‌وری پایدار، کاهش قیمت تمام‌شده و به‌تبع آن کاهش هزینه‌ها و افزایش تولید، ارتقای فعالیت‌ها، حصول اطمینان از حیات بنگاه و سازمان در بلندمدت، پایدار بودن، کارآیی و اثربخشی می‌شود.
 • خدمات پس از فروش «مبناکارت‌آریا» در ۳۰ استان کشور

  گروه بنگاه‌ها: شرکت بازرگانی مبناکارت آریا، درصدد است خدمات پس از فروش خود را به سطح استانداردهای جهانی برساند و به الگویی در زمینه خدمات پس از فروش سیستم‌های بانکی و پرداخت الکترونیک با کیفیتی مطلوب‌ تبدیل شود. به گزارش «دنیای‌اقتصاد» مهرداد حیدر پور، مدیرعامل شرکت مبناکارت‌آریا، با اعلام این مطلب گفت: افتتاح مرکز جدید خدمات تخصصی پس از فروش این شرکت، طراحی و بهینه‌سازی سیستم ارتباط با مشتریان مختص این حوزه و توسعه شبکه نمایندگی و نقاط تماس به ۱۰۰۰ نقطه در سطح کشور، گواهی بر این عزم و اراده است.
 • خدمات بیمه آتش‌سوزی ایران‌کیش برای اصناف پر‌ریسک

  گروه بنگاه‌ها: شرکت ایران‌کیش با هدف کاهش ریسک در کسب‌و‌کارهای طرف قراردادخود اقدام به بیمه آتش‌سوزی صنوف پر‌ریسک کرد.به گزارش روابط‌‌عمومی شرکت ایران‌کیش این شرکت محل کسب دارندگان پایانه فروش خود را به‌صورت رایگان بیمه کرده است؛ بنابراین گزارش ایران‌کیش با شعار «شما مهم هستید، ولی برای ایران‌کیش مهم‌تر» برای اثبات همراهی همیشگی با پذیرندگان خود، اقدام به رساندن بیمه‌نامه‌ها به دست صاحبان کسب‌و‌کار کرده است.
 • بهای خوراکی‌ها در پاییز

  دنیای اقتصاد: بررسی گزارش‌های بانک مرکزی از متوسط قیمت خرده‌فروشی برخی مواد خوراکی در شهر تهران نشان می‌دهد که بیشترین افزایش تورم فصل پاییز در اقلامی مانند هندوانه و تخم‌مرغ با تورم فصلی، به ترتیب ۲۵۰ درصد و ۲/ ۴۴ درصد بوده است. در مقابل بیشترین کاهش در اقلام خوراکی به نارنگی با افت ۷/ ۴۰ درصد بوده است.
 • بانک سپه به‌دنبال مدیریت بهینه دارایی‌ها و بدهی‌ها است

  گروه بنگاه‌ها: عضو هیات‌مدیره بانک سپه گفت: یکی از اهداف کلان بانک سپه در چارچوب برنامه‌ریزی استراتژیک، افزایش و پایدارسازی سودآوری است.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بانک سپه، حسینی در مراسم اختتامیه طرح بهینه‌کاوی تجارب موفق مدیریتی در حوزه اقتصاد مقاومتی، درباره تجربه موفق مدیریتی بانک سپه در حوزه اقتصاد مقاومتی با عنوان پروژه استقرار رویکرد مدیریت دارایی و بدهی گفت: مدیریت دارایی- بدهی با رویکرد توازن در درآمدها و هزینه‌ها و حداقل‌سازی ریسک‌های مترتب در جهت اهداف کلان بانک سپه تعریف شده و به تحقق آن کمک می‌کند.حسینی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی یک اقتصاد پویا و فعال است، افزود: اقتصاد مقاومتی به‌دنبال بهره‌برداری از تمام ظرفیت‌ها و منابع انسانی و مالی و غیر‌مالی کشور برای شکل‌گیری یک اقتصاد قدرتمند و پویا است.
 • تامین ۲۸۴ میلیارد تومان تسهیلات ارزی ازسوی بانک صنعت و معدن

  گروه بنگاه‌ها: شعب بانک صنعت و معدن در سه سال گذشته ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزاردلار (معادل ۵۲ میلیارد تومان) و ۵۴ میلیون یورو (معادل ۲۳۰ میلیارد تومان) تسهیلات ارزی برای طرح‌های کوچک و متوسط این بانک تامین کرده‌اند.تسهیلات دلاری یاد شده برای سه طرح صنعتی در تبریز، سمنان و یزد و تسهیلات یورویی به ۶ طرح صنعتی در اصفهان، بوشهر، خرم‌آباد، رشت، شیراز و یزد تخصیص یافته است.تسهیلات ارزی یاد شده ۳۶ درصد و تسهیلات ریالی ۶۴ درصد کل تسهیلات قرارداد شده ازسوی شعب بانک صنعت و معدن برای طرح‌های کوچک و متوسط بانک صنعت و معدن در سه سال گذشته را تشکیل می‌دهند.براساس این گزارش، شعب بانک صنعت و معدن در سطح استان‌های کشور علاوه بر تسهیلات ریالی در زمینه تامین مالی ارزی نیز فعالیت می‌کنند.
 • همه سپرده‌گذاران تعیین تکلیف می‌شوند

  گروه بنگاه‌ها: براساس موسسه اعتباری ملل، پیرو برنامه‌ریزی صورت گرفته براساس تصمیم سران سه قوه تا پایان وقت اداری یکشنبه تمامی سپرده‌گذارانی که مانده حساب آنان تا یک میلیارد ریال بوده تعیین تکلیف شده‌اند.براساس این اطلاعیه، آن دسته از سپرده‌گذاران که به هر علت نتوانسته‌اند براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته در تاریخ‌های تعیین شده به شعب مراجعه داشته باشند، می‌توانند در روز‌های دوشنبه و سه‌شنبه ۴ و ۵ دی‌ماه به شعب مراجعه و نسبت به تعیین وضعیت حساب‌های خود اقدام کنند. در ادامه این اطلاعیه آمده است: همچنین درباره سپرده‌گذارانی که مانده حساب آنان بیش از یک میلیارد ریال بوده نیز طبق برنامه‌ریزی انجام شده، تا سقف یک میلیارد ریال از مانده سپرده آنان پرداخت شده و برای مابقی سپرده آنان نیز در حال مذاکره و پیگیری برای مشخص شدن وضعیت هستیم. بدیهی است پس از اتخاذ تصمیم مسوولان ذی‌ربط مراتب به نحو مقتضی اطلاع‌رسانی خواهد شد.
 • ارتباط مستقیم تلفنی با مدیران موسسه نور

  گروه بنگاه‌ها: با هدف رضایت‌مندی و پاسخگویی مستقیم به سوالات و رسیدگی به مشکلات مشتریان، مدیران واحدهای ستادی موسسه اعتباری نور در مرکز ارتباط مشتریان این موسسه حضور می‌یابند.به گزارش روابط عمومی موسسه اعتباری نور، این موسسه با هدف رضایت‌مندی و پاسخگویی مستقیم به سوالات و رسیدگی به مشکلات مشتریان براساس جدول برنامه زمانبندی مدیران واحدهای ستادی موسسه از ساعت ۱۰ تا ۱۲ صبح در مرکز ارتباط نور پاسخگوی مشتریان هستند. برای دریافت اطلاعات بیشتر به وب‌سایت موسسه اعتباری نور مراجعه کنید.
 • توسعه فناوری اطلاعات عامل برتری بانک‌ها

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک رفاه گفت: «مهم‌ترین عامل برتری بانک‌های پیشرو در بحث مشتری‌مداری، توسعه حوزه فناوری اطلاعات است.» محمدعلی سهمانی در همایش سراسری واحدهای انفورماتیک و خدمات نوین این بانک با بیان این مطلب اظهار داشت: نقش حوزه فناوری اطلاعات در پیشبرد اهداف بانک بسیار برجسته است. امروزه برای تسریع در امور و همچنین ایجاد رضایت برای مشتریان باید از زیرساخت‌های فناوری اطلاعات بهره برد. روش‌های دیگر سنتی کارآمد نیست.وی با تاکید بر سهم عمده حوزه IT در تجلی شعار مشتری‌مداری گفت: اگر مشتری‌مداری، توسعه فعالیت‌ها، افزایش سهم بازار و قرار گرفتن در جایگاه نخست نظام بانکی جزو اولویت‌های ما است، باید در حوزه IT و فناوری اطلاعات پیشرو باشیم.
 • تکذیب کاهش نرخ سود بانکی

  با وجود اظهارات متناقضی که درباره کاهش نرخ سود وام بانکی تا پایان دی‌ماه از سوی برخی مسوولان غیربانکی مطرح شده است، تاکنون هیچ مدیر بانکی این موضوع را تایید نکرده و زمان مشخصی برای کاهش نرخ سود وجود ندارد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر