آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۴ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۲۲۴

 • حرکت اونس بین خطوط؟

  دنیای اقتصاد: پیش‌بینی روند قیمت طلا پیش از کریسمس با اختلاف نظر تحلیلگران همراه شده است. هرچند وال‌استریتی‌ها و مین‌استریتی‌ها به اتفاق رای افزایشی خود را در نظرسنجی این هفته ثبت کرده‌اند؛ اما کارشناسان خبرگزاری‌های دیگر با این پیش‌بینی خوش‌بینانه موافق نیستند. جمع‌بندی نظرات متناقض تمام کارشناسان، احتمال نوسان قیمت بین خطوط حمایتی و مقاومتی را بیش از پیش افزایش داده است. در سوی دیگر بازارها، خاموشی روبه نزول قیمت ارزهای رمزنهاد در روزهای گذشته، تاثیری بر ارز دیجیتالی و نوظهور شیلیایی، «چاوچا»، نداشت. چاوچا که به معنای لوبیای سبز است، از ماه اکتبر سال‌جاری میلادی با قیمت یک «پزو»، فعالیت خود را آغاز کرد؛ اما دیروز تا قیمت ۲۵۰۰ پزویی (۴ دلار و ۴ سنتی) نیز صعود کرد.
 • نیمه پنهان تعدیل ارزی

  دنیای اقتصاد: آیا باید سخنی از واقعی کردن نرخ ارز با هدف کمک به تولید و صادرات نگفت یا بر انجام سیاست تاکید کرد؟ دو شاهد شهادت می‌دهند بین نرخ ارز و میزان صادرات غیر‌نفتی کشور (به‌عنوان شاخصی از توان رقابتی) رابطه مستقیمی وجود دارد. نتایج پژوهش‌های داخلی و تجربه دنیا نشان می‌دهد تعدیل نرخ ارز در یک روند تدریجی نه‌تنها تضعیف‌کننده توان رقابتی نیست، بلکه می‌تواند موجب شکوفایی تولید و گسترش صادرات و توانبخشی رقابت با محصولات خارجی شود. آنچه مانعی در برابر رقابت‌پذیری تولید و تجارت است، سیاست‌های تثبیتی با هدف رونق و شوک‌های ارزی ناشی از استمرار آن است. درواقع تثبیت نرخ ارز و افزایش شوک‌آمیز آن دو روی یک سکه است؛ زیرا هر دو به تخریب توان تولیدی و صادراتی کشور منجر می‌شود. موج‌سواری بر دامنه تورم واقعی‌سازی نرخ ارز همواره نیمه‌ای از تعدیل ارزی را به نمایش گذاشته که موجب دلهره سیاست‌گذار، مصرف‌کنندگان و آحاد اقتصادی بوده است. حال آنکه تجارب جهانی و تحقیقات داخلی نیمه نامرئی را عیان کرده که کاملا عکس نیمه تبلیغ‌شده است. بررسی سه دهه آمارهای اقتصادی ایران نشان می‌دهد هر واحد درصد افزایش نرخ ارز بدون آثار قابل ملاحظه تورمی می‌تواند صادرات بخش غیرنفتی را به میزان ۱۸/ ۰ درصد افزایش می‌دهد.
 • جدال نامرئی در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: در روزی که میان معامله‌گران غیررسمی و بازیگران بازارساز یک جدال نامرئی در جریان بود، قیمت دلار و سکه افزایش یافت. به گفته فعالان، روز یکشنبه بیشتر عرضه بازار بر عهده بازارساز بود و بازیگران غیررسمی تمایل چندانی به فروش نداشتند. همزمان این دسته از بازیگران تلاش چندانی نیز برای خرید دلار نکردند.
 • «رضا دولت‌آبادی» مدیرعامل بانک تجارت شد

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک تجارت هم پس از تغییر مدیریت در بانک ملت تغییر کرد تا جابه‌جایی مدیران بانکی با تصمیم وزیر اقتصاد ادامه یابد.
 • ایجاد شعب تمام دیجیتال در بانک ملت

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک ملت، دستور حرکت به سوی بانکداری دیجیتال در این بانک و ایجاد شعب تمام دیجیتال را صادر کرد.
 • پرداخت ٤٣ میلیارد ریال وام ارزان بانک صادرات به زلزله‌زدگان کرمانشاه

  گروه بنگاه‌ها: شعب بانک صادرات ایران در مناطق زلزله‌زده غرب استان کرمانشاه تاکنون حدود ٤٣ میلیارد ریال تسهیلات ارزان‌قیمت به هموطنان آسیب‌دیده از زلزله پرداخت کرده‌اند.
 • تداوم سیر صعودی تراکنش‌های پرداخت الکترونیک سامان

  گروه بنگاه‌ها: تراکنش‌های شرکت پرداخت الکترونیک سامان در هر سه ابزار پذیرش کارتخوان، درگاه اینترنتی و پرداخت با تلفن همراه در آبان ۹۶ سیر صعودی خود را ادامه داده است.
 • دستورالعمل کاهش حساب‌ها

  مدیر اداره مطالعات و مقررات بانکی بانک مرکزی از محدود شدن افتتاح حساب اشخاص حقیقی خبر داد و گفت: براساس بخشنامه بانک مرکزی، اشخاص حقیقی تنها می‌توانند ۶ حساب در هر بانک افتتاح کنند.
 • توسعه خدمات الکترونیکی و اینترنتی بانک ملی ضروری است

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک ملی ایران در بازدید از شرکت داده‌ورزی سداد بر لزوم توسعه خدمات الکترونیکی و اینترنتی بانک تاکید کرد.به گزارش روابط‌عمومی بانک ملی ایران، محمدرضا حسین‌زاده با بیان اینکه بانک ملی ایران پوست‌‌اندازی کرده و به یکی از بانک‌های پیشرو در حوزه خدمات غیرحضوری تبدیل شده است، گفت: خدماتی که اکنون روی سامانه «بام» ارائه می‌شود، در مواردی منحصربه‌فرد است.
 • تمدید مهلت ارسال مقالات چهارمین همایش مدیریت ریسک

  گروه بنگاه‌ها: مهلت ارسال مقالات چهارمین همایش مدیریت ریسک و بیمه با رویکرد ریسک‌های مالی که ازسوی شرکت بیمه ‌کوثر برگزار می‌شود، تا هشتم دی‌ماه سال‌۹۶ تمدید شد. به گزارش روابط‌عمومی این همایش، علاقه‌مندان می‌توانند مقاله خود را به رایانامه دبیرخانه همایش به‌نشانی hamayesh@kins.ir ارسال کنند.
 • تفاهم‌نامه بانک انصار با جامعه حسابداران رسمی ایران

  گروه بنگاه‌ها: با حضور مدیرعامل بانک انصار و رئیس هیات‌مدیره و دبیرکل جامعه حسابداران رسمی ایران، تفاهم‌نامه همکاری میان بانک انصار و جامعه حسابداران رسمی ایران امضا شد.به گزارش اداره‌کل روابط‌عمومی و تبلیغات در نشستی که به همین مناسبت تشکیل شد، ابتدا دکتر سیدمحمد علوی، رئیس هیات‌مدیره و دبیرکل جامعه حسابداران رسمی ایران طی سخنانی از امضای تفاهم‌نامه با بانک انصار ابراز خرسندی کرد و گفت: بانک انصار در جامعه وجهه بسیار خوبی دارد، ما امیدواریم این بانک با جامعه حسابداران که در سراسر کشور گسترده است و عضو دارد، همکاری‌های خوبی داشته باشد.
 • تزریق ۱۵۰۰ میلیارد تومان به ۶ طرح بزرگ صنعتی ایلام

  گروه بنگاه‌ها: عضو هیات‌مدیره‌ بانک صنعت و معدن از افزایش مانده تسهیلات در مناطق کمتر توسعه‌یافته کشور مخصوصا استان‌های مرزی خبر داد و گفت: منابع ریالی که در واحدهای تولیدی استان ایلام هزینه شده، بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان است.
 • چوب حراج بانک مرکزی روسیه به بانک‌های ورشکسته

  بانک مرکزی روسیه قرار است بعداز احیای بانک‌های ورشکسته، آنها را بفروشد؛ ضمن اینکه در سال جاری میلادی ۶۱ بانک دیگر روسی را تعطیل کرده است.به گزارش «ایبِنا» به نقل از رویترز، بانک مرکزی روسیه به بانک‌هایی که در حال ورشکستگی هستند کمک مالی می‌کند و بعداز بهبود و روبه راه شدن آنها، برنامه واگذاری آن بانک‌ها را به بازار دارد.

بیشتر