آرشیو روزنامه شماره ۴۱۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار بانک و بیمه - روزنامه شماره ۴۱۸۲

 • مدرن‌سازی اتاق فرمان پولی

  دنیای اقتصاد: بررسی طرح «اصلاح ساختار بانک مرکزی» در مجلس کلید خورد؛ طرحی که هدف و غایت خود را خروج سیاست‌گذاری پولی از وابستگی و سلطه مالی و مدرن‌سازی آن قرار داده است. به اعتقاد بسیاری از صاحب‌نظران، وابستگی سیاست‌گذاری پولی تهدیدکننده ثبات اقتصادی و قیمتی در اقتصاد ایران بوده است. طرح اصلاح ساختار بانک مرکزی با هدف مدرن‌سازی و کاهش تهدیدات اقتصادی از این مسیر تدوین شده است. یکی از ارکان مهم طرح تدوین‌شده، هیات عالی ۹ نفره‌ای است که بالاترین مرجع «سیاست‌گذاری»، «وضع مقررات» و «نظارت بر حسن اجرای قوانین و مقررات» در بانک مرکزی است. رکنی که برگرفته از تجارب کشورهایی است که با استقرار آن توانسته‌اند بر چالش‌ها در حوزه پولی و بانکی غلبه کنند. بررسی وضعیت ۱۰۱ کشور نشان می‌دهد که تنها ۷ درصد از آنها سیستم پولی وابسته به دولت دارند و البته این ۷ درصد در مقایسه با کشورهای دارای سیستم پولی غیروابسته درآمد سرانه بسیار پایین‌تری دارند. کارشناسان تاکید دارند سیستم پولی از این حیث که بی‌نظمی‌های پولی، نوسانات قیمتی و انتظارات آحاد اقتصادی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد، اگر مدرن‌سازی نشود و در وضعیت وابسته بماند، مانع بزرگی بر سر راه توسعه کشور‌های کم‌درآمد است.
 • عصر جدید شاخص دلار

  فلز زرد ۱۲ ساعت ابتدایی روز دوشنبه را با نوسان حول قیمت ۱۲۷۱ دلاری گذراند. رفت و برگشت‌های متوالی قیمت اونس طلا با وجود سیگنال‌های کاهشی که علیه این فلز عمل می‌کردند، فلز زرد را به فنری تبدیل کرده بود که از دو سو تحت فشار قرار گرفته است. یک‌طرف فشار‌ها مربوط به دلار و طرف دیگر به مقاومت شدید طلا معطوف است. این نیرو‌های دو سویه باعث ایجاد انرژی بالقوه‌ای در فنر می‌شوند که تمایل شدیدی به آزاد شدن دارد.
 • تغییر جو در بازار ارز

  دنیای اقتصاد: پس از ۷ افزایش پیاپی، روز دوشنبه دلار تغییر مسیر داد. در سومین روز هفته، شاخص بازار ارز معاملات خود را با قیمت ۴هزار و ۷۴ تومان آغاز کرد که تنها تغییری ۴تومانی نسبت به روز یکشنبه داشت. این اولین تفاوت روز سوم بازار با روزهای ابتدایی هفته بود. شاخص ارزی در روزهای شنبه و یکشنبه با گپ قیمت زیادی، خرید و فروش‌های خود را کلید زده بود. دومین تفاوت بازار مربوط به روند قیمت بود. دیروز، قیمت دلار پس از شروع آرام در ادامه روز نیز نوسانات چندانی را تجربه نکرد و در نهایت با قیمت ۴ هزار و ۶۰ تومان به کار خود پایان داد، حال آنکه این ارز در روزهای ابتدایی هفته تغییرات قیمت بیشتری را به ثبت رسانده بود. به عنوان مثال، در ششمین و هفتمین روز آبان ماه به ترتیب، ۱۹ و ۲۱ تومان افزایش را به ثبت رسانده بود.
 • بر هم زدن قاعده نرخ سود سپرده به زیان همه است

  گروه بنگاه‌ها: عضو هیات‌مدیره بانک صادرات ایران بر رعایت نرخ‌های ١٠ و ١٥ درصدی سود سپرده اعلامی‌بانک مرکزی تاکید کرد و خواستار وحدت رویه روابط عمومی بانک‌ها در حمایت از روند کاهش هزینه تجهیز منابع شد.به گزارش روابط عمومی بانک صادرات ایران، دکتر مجتبی لشکر بلوکی عضو هیات‌مدیره این بانک در نهمین جلسه کمیسیون هماهنگی روابط عمومی بانک‌ها که به میزبانی بانک صادرات ایران برگزار شد، با اشاره به نقش ٨٠ درصدی نظام بانکی در تامین مالی و حمایت از شکل‌گیری اغلب بنگاه‌های بزرگ اقتصادی کشور، بر حراست از نرخ‌های قانونی سود سپرده‌ها و پرهیز در رقابت نادرست تجهیز منابع گران تاکید کرد.
 • بیمه سامان به بالاترین سطح توانگری مالی دست یافت

  گروه بنگاه‌ها: شرکت بیمه سامان برای چهارمین سال متوالی، موفق به دریافت تاییدیه توانگری مالی در سطح یک از بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ‌ایران شد.
 • بانک صنعت‌ومعدن تامین‌مالی سکوهای ‌نفتی را برعهده گرفت

  گروه بنگاه‌ها: در چارچوب قرارداد سه‌جانبه میان صندوق توسعه ملی، شرکت ملی نفت و بانک صنعت و معدن تامین مالی عملیات طراحی، ساخت، حمل‌و‌نصب دو سکوی سرچاهی بهره‌برداری نفت و گاز در میدان مشترک فروزان در خلیج فارس انجام می‌گیرد. براساس قرارداد یاد شده تسهیلاتی بالغ‌بر ۲۶ میلیون دلار به این طرح که نقش مهمی در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و تامین منافع ملی کشور دارد اعطا می‌شود.
 • خدمات بانک رسالت به زوار اربعین

  گروه بنگاه‌ها: بانک قرض‌الحسنه رسالت با برپایی موکب و استقرار باجه به زائران اربعین حسینی خدمات می‌دهد. خدمت‌رسانی و تسهیل در ارائه خدمات بانکی در دو استان کرمانشاه و خوزستان که تردد زائران در آنها بیشتر است، در دستور کار بانک قرض‌الحسنه رسالت قرار گرفته است. براساس این گزارش، برنامه‌‌ریزی لازم برای نصب خودپردازها و همچنین استقرار باجه‌های بانک قرض‌الحسنه رسالت در مرزهای مهران، شلمچه و چزابه انجام ‌شده است. موکب‌ها و باجه‌های بانک قرض‌الحسنه رسالت در مرزهای شلمچه و چزابه فعالیت خود را از تاریخ ۵ آبان ماه ۱۳۹۶ در جهت ارائه خدمات به زائران حسینی آغاز کردند. همچنین در هفته جاری موکب و باجه دیگری در مرز مهران فعالیت خود را شروع خواهد کرد.
 • فرهنگ‌سازی برای بانکداری آینده باید از شبکه‌های اجتماعی آغاز شود

  گروه بنگاه‌ها: قائم‌مقام بانک ایران زمین در شورای مدیران این بانک با اشاره به رشد روزافزون استفاده از شبکه‌های اجتماعی گفت: امروز شبکه‌های اجتماعی موقعیت ایده‌‌آلی را برای ما ایجاد کرده تا فرهنگ بانکداری دیجیتال را در بین مخاطبان خود گسترش دهیم.
 • عملکرد ۶ ماهه بانک توسعه صادرات اعلام شد

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل بانک توسعه صادرات با تشریح عملکرد نیمه اول سال این بانک، از رشد ۳۵ درصدی پرداخت تسهیلات در ۶ ماه گذشته خبر داد.
 • امکان تهاتر سپرده‌های فرشتگان

  عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار خبر داد که برخی سپرده‌گذاران فرشتگان حاضر شده‌اند برخی اموال موسسه مالی فرشتگان را به‌صورت تهاتری و با قیمت بالاتر از نرخ تعیین‌شده، با سپرده خود معاوضه کنند.
 • هدیه مالیاتی به فعالان اقتصادی

  تراکنش‌های زیر ۵ میلیارد تومان فعالان اقتصادی از تیررس سازمان مالیات خارج شد؛ البته به شرطی که این تراکنش‌ها پیش از سال ۹۵ انجام شده باشد.
 • افزایش ۳/ ۱ درصدی شاخص بهای تولید‌کننده

  بانک مرکزی، در آخرین لحظات کاری روز گذشته، آمار شاخص بهای تولید‌کننده در مهر ماه را منتشر کرد. بر این اساس رشد ماهانه شاخص بهای تولید‌کننده در مهرماه معادل ۳/ ۱ درصد بوده که رقم قابل‌توجهی برای این شاخص محسوب می شود. براساس این آمار، شاخص بهای تولیدکننده در ایران در دوازده ماه منتهی به مهرماه ۱۳۹۶ نسبت به دوازده ماه منتهی به مهرماه ۱۳۹۵ به‌میزان ۹/ ۸ درصد افزایش یافته است. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، شاخص بهای تولیدکننده در ایران براساس سال پایه ۱۰۰=۱۳۹۰ در مهرماه ۱۳۹۶ نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل ۶/ ۱۱ درصد افزایش نشان می‌‌دهد. این شاخص در مهرماه ۱۳۹۶ به عدد ۶/ ۲۵۰ رسید که نسبت به ماه قبل ۳/ ۱ درصد افزایش داشته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر