اهداف برگزاری نمایشگاه  «نواندیشان فناوری‌های مالی» چیست؟

در بهمن‌ماه سال‌جاری شاهد برگزاری هفتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت خواهیم بود که با همت پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی و شرکت ملی انفورماتیک تداوم یافته است. این رویداد، همزمان بر غنای محتوای علمی و کیفیت بخش نمایشگاهی، توانسته به‌عنوان اصلی‌ترین رخداد سالانه کشور در صنعت بانکی از جایگاه مطلوبی برخوردار شود.

پیرو مذاکرات با دست اندرکاران برگزاری همایش و نظر به برهه حساس کنونی صنعت بانکداری الکترونیک که به واسطه حضور فین تک‌‌ها و سایر بازیگران جدید رقم خورده است، توافقی حاصل شد تا شرکت خدمات انفورماتیک ضمن دعوت از استارت‌آپ‌های حوزه مالی، حامی اولین دوره از نمایشگاه «نواندیشان فناوری‌های مالی» باشد. این نمایشگاه همزمان با هفتمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت و در بخش نمایشگاهی برپا خواهد شد. هدف اصلی از برگزاری این نمایشگاه نیز ایجاد فضای تعاملی تنگاتنگ، بین بانک‌ها و استارت‌آپ‌های مالی است.

  فرصت‌های پیش‌روی استارت‌آپ‌ها برای  برندگان نهایی کدامند؟

پس از انتشار فراخوان درخصوص مشارکت استارت‌آپ‌ها، تیم‌ها در قالب سه گروه صاحبان ایده، دارندگان طرح کسب‌و‌کار و MVP و طرح‌های تجاری‌سازی شده در قالب شرکت‌های نوپا، اقدام به ثبت‌نام در تارنمای رویداد و آپلود محصولات و مستندات خواهند کرد. در ادامه و پس از ارزیابی اولیه، از تیم‌های برتر دعوت می‌شود تا ضمن حضور در محل شرکت خدمات انفورماتیک از طرح‌های خود دفاع کرده و در خاتمه حدودا از ۳۰ تیم (۱۰ تیم در هر گروه) برای حضور در بخش نمایشگاهی دعوت خواهد شد.

در این ارتباط تیم‌های حاضر در نمایشگاه این فرصت را خواهند یافت که ضمن حضور رایگان در فضای نمایشگاهی، در بزرگ‌ترین رویداد سالانه صنعت بانکداری و پرداخت کشور از امکان ارائه ایده، طرح و محصولات خود به بیش از ۵ هزار بازدید‌کننده فعال در صنعت بانکداری و پرداخت بهره‌مند شوند. این نمایشگاه فرصتی مغتنم برای سرمایه‌گذاران حوزه‌های بانکی و مالی خواهد بود تا بتوانند نسبت به جذب تیم‌ها و محصولات مورد علاقه خود اقدام کنند.

 برنامه‌های شرکت خدمات انفورماتیک در حمایت از استارت‌آپ‌ها چیست؟

شرکت خدمات انفورماتیک با برگزاری ۲ دوره از سلسله رویدادهای «این بانک» که شاکله‌ای نظیر سایر ماراتن‌های رایج در حوزه ایده‌پردازی دارد، تلاش داشته تا ضمن گستراندن چتر حمایتی خود روی موج جدید استارت‌آپ‌های بانکی و مالی، از ظرفیت‌های موجود در این بخش استفاده کند. در اولین دوره «این بانک» با توجه به گستره ایده‌های واصله، طیف وسیع‌تری از ایده‌ها مورد ارزیابی قرار گرفت. در دومین دوره با نگاه تخصصی بر محصولات مرتبط با صنعت بانکداری و پرداخت، API‌های مورد‌نیاز در اختیار تیم‌های توسعه قرار داده شد و ارزیابی محصولات براساس شاخصه‌های فنی انجام پذیرفت. در اولین دوره از رویداد «نواندیشان فناوری‌های مالی» نیز در نظر داریم تا ضمن ایجاد بستر حمایتی برای تیم‌های استارت‌آپی که قاطبه اعضای آن متشکل از جوانان و دانشجویان هستند، بتوانیم با ارزیابی شاخصه‌هایی همچون مزیت رقابتی طرح، میزان نوآوری، تطابق با نیاز بازار، توجه به چالش‌های امنیتی، تطابق با قوانین رگولاتوری حوزه عملکرد و پتانسیل درآمدزایی، درخصوص انتخاب طرح‌ها و محصولات برتر اهتمام ورزیم.

 پیش‌نیاز‌های حمایت از استارت‌آپ‌ها ازسوی شرکت‌های بزرگ چیست؟

استارت‌آپ‌ها از روزهای اولیه شکل‌گیری‌‌شان تا رسیدن به اهداف و برنامه‌هایشان در کوتاه‌مدت؛ همچنین تبدیل شدن به شرکت‌های بزرگ و تعیین‌کننده در بلندمدت، به فضای فیزیکی و فکری نیاز دارند. تلاش‌های مختلفی از سال‌های گذشته تا به امروز در قالب‌های دولتی مانند مراکز دانشگاهی، پارک‌های علم و فناوری و … از سوی دولت انجام شده و نتایج خوبی در بر داشته است. اما به دلایل گوناگون از جمله ساختار اداری پیچیده و ممانعت‌های قانونی موجود در شراکت بخش دولتی با کسب‌و‌کارهای نوپایی که به بخش خصوصی وارد خواهند شد؛ این مراکز، اگرچه هزینه‌های بالایی صرف کرده‌اند اما آنگونه که باید، موفق نبوده‌اند. در این مقطع بخش خصوصی باید به فکر کمک به رشد خود باشد و از کسب‌و‌کارهای نوپا حمایت کند. به این ترتیب، ساختار جدیدی شکل می‌گیرد که در آن کسب‌و‌کارهای نوپا، وارد شراکت با بخش خصوصی می‌شوند. به این امید که چابک‌تر، هوشمندانه‌تر و با شتاب بیشتر مسیر رشد خود را طی کنند. در این مسیر شرکت‌های بزرگ باید انرژی، پشتکار زیاد و عزم جدی برای اجرایی کردن ایده‌های نوآورانه داشته باشند. امکان آموزش و پرورش استارت‌آپ‌ها، مشارکت در فرآیند فشرده توسعه کسب‌و‌کار ایشان، دارا بودن یک سیلابس آموزشی کسب‌و‌کارمحور، ارائه مربیگری یا مانیتورینگ و راهنمایی و مشاوره، در اختیار گذاشتن فضای کاری مشترک، ارائه مشاوره در بهبود مدل تجاری و در اختیار گذاشتن شبکه سرمایه‌گذاران و (سرمایه‌گذاری اولیه در صورت امکان) ازجمله پیش‌نیازهایی است که شرکت‌های بزرگ برای حمایت از استارت‌آپ‌ها لازم است در خود ایجاد کنند.