آرشیو روزنامه شماره ۵۰۵۱ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۵۰۵۱

 • رونق بورس ادامه دارد؟

  بورس تهران در حالی سال ۹۹ را با رونق چشمگیر و صعودهای پیاپی شاخص کل آغاز کرد که روند مزبور در نیمه تابستان متوقف شد و این موج صعودی و روزهای تمام سبز شاخص بازار به روزهای قرمز، اصلاح و در نهایت ریزش شدید تبدیل شد.
 • سوخت موشک قیمت‌ها

  شاهین احمدی کارشناس بازار سرمایه
  بازار سرمایه در سال ۱۳۹۹ را می‌توان به سه دوره تقسیم کرد؛ دوره ابتدایی که ادامه سال ۱۳۹۸ بود و با رشد شگفت‌انگیز تا کانال ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار واحد در میانه‌های مرداد ۱۳۹۹ رشد کرد، در ادامه با نزدیک شدن به انتخابات آمریکا، ابهام بر تمام بازارهای کشور حکمفرما شد،‌ به‌طوری که صعودهای سنگین در بازارهای موازی به دلیل احتمال انتخاب ترامپ و همچنین افزایش نرخ دلار، به رکود در بازار سرمایه دامن زد.
 • فرصت‌ها و تهدیدات پیش رو

  سیدعلی خسروشاهی کارشناس بازار سرمایه
  بازار سهام در حالی طی چند هفته اخیر رشد نسبی‌ و مناسبی را تجربه کرده است که دلایل این صعود را می‌توان در سه دسته کلی طبقه‌بندی کرد.
 • چشم ‌انداز بنیادی سهام

  پیمان حدادی کارشناس بازار سرمایه
  بازار سهام در حالی این روزها با صعود قابل‌توجه شاخص کل و همچنین افزایش قیمت سهام در بیشتر نمادها همراه شده که رشد بازار در روزهای اخیر را از چند بعد می‌توان بررسی کرد؛ در گام نخست می‌توان به عواملی اشاره کرد که بر نقدشوندگی بازار تاثیر مستقیم داشته و باعث تسهیل معاملات شدند. مواردی از جمله لغو دستورالعمل محدودیت فروش روزانه در معاملات سهام شرکت‌های بورسی و همچنین تصمیم درست مسوولان بازار سرمایه درخصوص الزام ناشران به بازارگردانی سهام، تا حدود زیادی باعث برچیده شدن صف فروش، افزایش نقدشوندگی بازار و سیال شدن معاملات شده است. از سوی دیگر تسهیل و سرعت بخشیدن به صدور مجوز افزایش سرمایه‌های شرکت‌ها از سمت سازمان بورس و اوراق بهادار باعث شد تا فعالان بازار تصمیمات درست‌تر و به‌موقع‌تری را درخصوص معاملات خود اخذ کنند. همچنین ناشران بورسی اهداف خود را از افزایش سرمایه زودتر انجام دهند.
 • چهار عامل تعیین‌کننده

  مهدی آقالطفی کارشناس بازار سرمایه
  پس از صعود هیجانی بازار سهام که تا اواسط تابستان امسال تداوم داشت، بازار وارد فاز اصلاح یا دقیق‌تر ریزشی شد. این امر باعث شد بخش عمده‌ای از راه رفته را برگردد و صعود طی کرده را بازپس گیرد. این در حالی است که شاهد بازگشت مجدد بورس به مدار مثبت در روزهای اخیر بودیم. دلایل ثبت چنین رشدی و تشکیل روند مثبت را می‌توان در عوامل زیر جست‌وجو کرد:
 • زمانی برای جبران زیان‌ها

  حسین سعیدی کارشناس بازار سرمایه
  با رشد نزدیک به چهار‌برابری شاخص‌کل بورس از ابتدای سال ۹۹، محرک‌های اقتصادی از جمله رشد نقدینگی، افزایش تورم و انتظارات تورمی و همچنین عوامل دیگری همچون دعوت مسوولان کشور به سرمایه‌گذاری در صنایع بورسی، در کنار مسائلی از جمله آزادسازی سهام عدالت و نیز فروش سهام دولت در چندین شرکت شاخص‌ساز؛ شاهد افزایش نفوذ بازار سرمایه و صدور قابل‌توجه تعداد کدهای معاملاتی جدید در میان همه اقشار جامعه بودیم. در این میان همواره نگاه منتقدانه‌ای، رشد بی‌محابای بازار سرمایه را خطری برای تشکیل حباب قیمتی در بازار می‌دانست. این رشد به‌گونه‌ای بود که کارشناسان و تحلیلگران خبره بازار نیز آن را پایدار ندانسته و رشد سریع در کلیت بازار به‌ویژه بازار سرمایه ایران که بازاری یک‌طرفه است را خطرناک می‌دانستند. هرچند این رشد به نحوی بود که بسیاری از این منتقدان را مجبور به عقب‌نشینی و همراهی کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر