آرشیو روزنامه شماره ۵۰۵۲ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۵۰۵۲

 • برنامه تیم اقتصادی بایدن

  احسان آذری‌نیا: هفته گذشته جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، تیم اقتصادی خود را معرفی کرد و عده زیادی از تحلیلگران معتقدند این تیم شامل مناسب‌ترین گزینه‌ها برای شرایط کنونی اقتصاد آمریکاست. در این تیم، برجسته‌ترین چهره، جنت یلن، رئیس پیشین بانک‌مرکزی آمریکاست که به‌عنوان وزیر دارایی انتخاب شده است.
 • در انتظار بسته حمایتی

  ملیسا کویین منبع: سی‌بی‌اس‌نیوز
  سه‌شنبه هفته گذشته جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا رسما اعضای تیم اقتصادی دولت خود را معرفی کرد و در مراسم معرفی اعضای تیم گفت: «این افراد، آمریکایی‌هایی با پیشینه‌های مختلف هستند اما همه آنها با من در زمینه بهبود وضعیت اقتصاد اتفاق‌نظر دارند. این یک تیم تراز اول است که قصد دارد کشور را از میانه بحران اقتصادی بگذراند و به ما کمک کند اقتصاد را بار دیگر احیا کنیم و به وضعیتی بهتر از قبل برسانیم.» آقای بایدن گفت تیم اقتصادی او نقشی بزرگ در تدوین برنامه دولت برای حل مشکلات گوناگون به ویژه مشکلات اقتصادی و بحران کرونا خواهد داشت.
 • ماموریت وزارت خزانه‌داری

  کوین جانستون منبع: اینوستوپدیا
  وزارت دارایی آمریکا یک نهاد دولت فدرال این کشور است و مسوولیت‌های حیاتی بر عهده دارد. اجرای این مسوولیت‌ها از جمله پرداخت تمام صورتحساب‌های دولت، جمع‌آوری مالیات و مدیریت بر منابع مالی فدرال، به دولت کمک می‌کند به فعالیت ادامه دهد. مسوولیت دیگری که وزارت خزانه‌داری برعهده دارد نظارت بر بانک‌های ملی، چاپ پول‌های کاغذی و سکه در گردش است. وزارت خزانه‌داری عمدتا از طریق اداره خدمات درآمد داخلی که وظیفه جمع‌آوری مالیات‌ها را بر عهده دارد به اجرای قوانین مالیاتی و مالی اقدام و با فرارهای مالیاتی و جرایم مالی مقابله می‌کند.
 • موضع نرم «یلن» در برابر چین

  ین‌نی‌لی منبع: سی‌ان‌بی‌سی
  جنت یلن، رئیس پیشین بانک‌مرکزی آمریکا، از سوی جوبایدن برای وزارت خزانه‌داری انتخاب شده و اگر مجلس سنا به او رای دهد به فردی تاثیرگذار بر روابط تجاری بین چین و آمریکا تبدیل خواهد شد. تنش‌ها بین چین و آمریکا از سال ۲۰۱۷ یعنی از زمانی که ترامپ در کاخ‌سفید مستقر شده شدت یافته است. اقدامات ترامپ علیه چین شامل اعمال تعرفه بر کالاهای صادراتی این کشور و محدود کردن دسترسی برخی شرکت‌های چینی به بازار آمریکا بوده است. البته تحریم‌هایی نیز علیه مقامات چین اعمال شده و ترامپ اعلام کرده به واسطه ریسک‌هایی که متوجه امنیت ملی آمریکاست؛ این اقدامات مقابله خواهد کرد. همچنین به باور او، اعمال فشار بر چین، رویه‌های غیرمنصفانه این کشور درحوزه تجارت را تغییر می‌دهد.
 • پایان سلطنت پادشاه بدهی

  دیوید لینچ منبع: واشنگتن‌پست
  گزینه‌هایی که جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا برای تیم مشاوران اقتصادی خود انتخاب کرده نشان می‌دهد او قصد دارد برای رسیدن به اشتغال کامل در اقتصاد، هر میزان که لازم است هزینه کند و این تمایل بایدن را در مقابل جمهوری‌خواهان مجلس سنا قرار خواهد داد زیرا آنها درباره بدهی ملی که در دوره ریاست‌جمهوری ترامپ ۷ هزار میلیارد دلار افزایش یافته هشدار داده‌اند. همزمان با بروز نشانه‌هایی از کاهش فعالیت‌های اقتصادی در آمریکا که حاصل شدت پیدا کردن بحران کروناست حتی آن دسته از اعضای تیم اقتصادی بایدن که معتقد بودند رشد بدهی دولت یک مشکل بزرگ است از تصویب برنامه حمایتی با رقمی قابل ملاحظه حمایت کرده‌اند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر