آرشیو روزنامه شماره ۵۰۵۳ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۵۰۵۳

 • مسیر ناهموار تجارت

  بهاره چراغی: آمارهای هشت ماهه تجارت خارجی کشور نشان می‌دهد اگرچه برای دومین ماه متوالی تراز تجاری ماهانه ایران مثبت شده (تراز خالص آبان ماه) اما فاصله صادرات از واردات از یک میلیارد و ۴۱۷ میلیون دلار در ماه هفتم سال، به ۲۰۰ میلیون دلار در هشتمین ماه امسال کاهش یافته است. حال آنکه همچنان شاهد کسری تجاری در آمارهای تجمیعی تجارت خارجی هشت ماه منتهی به آبان امسال هستیم.
 • تجارت خارجی سرگردان در غبار

  ولی‌ا... افخمی رئیس اسبق سازمان توسعه تجارت
  آمار و ارقام ۸ماهه تجارت خارجی کشور حکایت از کاهش قریب به ۲۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل دارد و تراز تجاری کشور با ۱/ ۲۳ میلیارد دلار واردات در مقابل ۵/ ۲۱ میلیارد دلار صادرات به میزان ۶/ ۱ میلیارد دلار منفی شده است. این در حالی است که میانگین قیمت هر تن کالای صادراتی کشور در ۸ ماه ابتدای سال گذشته ۳۰۵ دلار بوده و در ۸ ماه ابتدای سال جاری به ۲۸۶ دلار کاهش یافته است.
 • جابه‌جایی مقاصد صادراتی

  محمدرضا مودودی سرپرست سابق سازمان توسعه تجارت
  در این نوشتار سعی شده به نمای کلی تجارت در سال پیش‌رو پرداخته شود.
 • حذف عبارت«ساخت ایران»

  امیر علیزاده قائم‌مقام سابق اتاق بازرگانی و صنایع ایران و آلمان / فرانکفورت
  می‌توان آمار و ارقام تجارت خارجی ایران و اروپا را دوباره ردیف کرد و افسوس خورد که حجم تجارت ایران با اتحادیه اروپا از ۴/ ۱۵ میلیارد یورو در ۹ ماه اول سال ۲۰۱۸ چگونه یک پنجم شده و امسال به تنها ۳/ ۳ میلیارد یورو در ۹ ماه اول رسیده است. اینکه چطور تا همین دو سال پیش از ژانویه تا سپتامبر ۸/ ۶ میلیارد یورو کالا از ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا وارد کرده بودیم، اما امسال در این مدت تنها ۷/ ۲ میلیارد یورو از ۲۷ کشور (بریتانیا دیگر در آمار تجارت اتحادیه اروپا به حساب نمی‌آید) این اتحادیه واردات داشته‌ایم و البته از همه دردناک‌تر اینکه چطور در ۹ ماه اول دو سال پیش ۵/ ۸ میلیارد یورو به اتحادیه اروپا صادرات داشتیم، اما امسال، چون یونان، ایتالیا، اسپانیا، فرانسه و هلند از ترس تحریم‌های ثانویه آمریکا دیگر از ما نفت نمی‌خرند، در مدت مشابه فقط و فقط ۵۶۳ میلیون یورو کالا صادر کرده‌ایم. این حجم تجارت خارجی را بعد از برجام ما به تنهایی با آلمان داشتیم و نه با ۲۷ کشور اروپایی.
 • پارادایم شیفت در سیاست‌گذاری

  پویا فیروزی تحلیلگر اقتصادی
  تجارت ایران که در سال‌های اخیر درگیر و دار تحریم‌‌های ترامپ به حداقل ممکن رسید، امسال با کرونا به وضعیتی به مراتب نامناسب دچار شد. بنابر اعلام رسمی گمرک کشور در ۸ ماهه ابتدایی سال ۹۹، تراز تجاری کشور به منفی یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار رسید. براساس آمار اعلامی در ۸ ماهه ابتدایی امسال حجم کل تجارت خارجی ۹۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۴۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بوده که از این مقدار ۲۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۲۳ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار در بخش واردات و ۷۵ میلیون تن کالا به ارزش ۲۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار مربوط به صادرات است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر