آرشیو روزنامه شماره ۵۰۵۰ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۵۰۵۰

 • ورود خودرو به بورس‌کالا

  راضیه احقاقی: ورود خودرو به بورس‌کالا پیشنهادی است که تاکنون نه تنها تجربه موفق قابل استناد و مستمری نداشته است، بلکه نمونه‌ای در سایر نقاط جهان نیز ندارد. به‌رغم این ویژگی اما به ورود خودرو به بورس‌کالا اصرار شده، اما درمورد موفقیت آن تردیدهای بسیاری وجود دارد؛ آن‌هم در شرایطی که سازوکار آن مبهم است؛ بنابراین می‌توان آینده‌ای نامشخص و احتمالا نه چندان موفق را در نظر گرفت.
 • انتخاب میان بد و بدتر

  محمدرضا نجفی‌منش دبیر انجمن قطعه‌سازان
  دخالت دولت در قیمت‌گذاری کالاها به لحاظ اقتصادی نادرست بوده و بسیاری از کارشناسان متفق‌القول با آن مخالف هستند اما همچنان شاهد هستیم که بسیاری از کالاها از جمله خودرو در کشور نرخ‌گذاری می‌شوند. اگرچه تعداد زیادی از مسوولان و تصمیم‌سازان کشور بر استمرار روند فعلی و نرخ‌گذاری دستوری اصرار دارند اما واقعیت آن است که این موضوع نتیجه مطلوبی را به‌دنبال نداشته و به‌سود متقاضی واقعی خودرو نیز منجر نشده و زیان قابل‌توجه تولیدکننده را نیز به‌دنبال داشته است.
 • تجربه‌ای منحصربه‌فرد در جهان

  حسن کریمی‌سنجری کارشناس بازار خودرو
  به‌دنبال مشخص شدن ناکارآمدی روش‌های قبلی توزیع و قیمت‌گذاری خودرو، عرضه خودرو در بورس‌کالا این روزها از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی دنبال می‌شود. اما واقعیت آن است که این روش نیز نمی‌تواند گره‌گشای این بازار آشفته باشد و در زمان اندکی بورس‌کالا نیز تبدیل به محلی برای متقاضیان با هدف سفته‌بازی خواهد شد.
 • جایگاه طرفین معامله

  علی پناهی کارشناس بازار سرمایه
  در تمام دنیا محصولی وارد معاملات بورس‌های کالایی می‌شود که حتما بازارهای نقدی قوی و رقیب داشته باشد. اگرچه نمونه‌ای از ورود خودرو به بورس‌های کالایی دنیا وجود ندارد اما در سایر کشورهای دنیا نیز یک محصول بسته به جایگاه و اهمیت آن در اقتصاد آن کشور وارد بورس‌های کالایی می‌شود.
 • ابزار رقابتی شدن بازار

  مصطفی صفاری اقتصاددان
  انحصار تک‌جانبه مهم‌ترین دلیل کمبود و آشفتگی در بازار خودروی کشور است، برخورداری دو شرکت بزرگ خودروساز از حمایت‌های یکجانبه دولتی باعث شده تا امروز برای جلوگیری از ظلم مضاعف به مصرف‌کننده راهکار ورود خودرو به بورس‌کالا برای قیمت‌گذاری مطرح شود. درواقع این پیشنهاد، به‌عنوان راهی بازدارنده‌ در مقابل سوءاستفاده از انحصار بازار انتخاب شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر