آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۰ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۷۴۰

 • بورس بر سر دو راهی

  هدیه لطفی: بورس تهران در حالی روند صعودی خود را از اواخر سال گذشته آغاز کرد که جهش‌های پیاپی و رکوردشکنی‌های این بازار تا اواسط مهرماه سال‌جاری ادامه یافت. به‌طوری‌که تا رسیدن به قله ۳۲۷ هزار واحدی در سیزدهم مهرماه، رشد بی‌وقفه بازار سهام را رقم زد. هر چند از آن تاریخ به بعد بازار سهام با نوسان‌های شدید و بعضا ریزش‌های قابل‌توجه مواجه شد، ولی توانست با ثبت بازدهی ۶/ ۷۲درصدی از ابتدای سال ۹۸ تا پایان مهرماه، برتری خود را در مقایسه با دیگر بازارهای سرمایه‌گذاری موازی حفظ کند.
 • بررسی تطبیقی با سال ۹۲

  مهدی محمود رباطی / تحلیلگر ارشد بازارهای مالی
  از ابتدای سال ۹۷ بازار سرمایه وارد یک روند افزایشی پر‌قدرت شد. این روند افزایشی بعد از ۵ سال رکود نسبی که از سال ۹۲ رخ داده بود شروع شد. شاخص کل بورس رشدی حدودا ۴ برابری را تا سقف مهر ۹۸ به خود دید و شاخص هم‌وزن نیز ۶ برابر شد.
 • خوش‌بینی‌ها ادامه دارد؟

  علی کمیجانی/ تحلیلگر بازار سرمایه
  بعد از ریزش بورس در مهر ۹۷ به‌دلیل کاهش قیمت نفت و نگرانی از تحریم ها، از اوایل اسفند ۹۷ مسیر پرشتاب و صعودی مجددی در بازار سرمایه آغاز شد. همچون نیمه اول سال ۹۷ این بار نیز افراد می‌توانستند بدون بررسی صورت‌های مالی و صرفا به‌دلیل هیجانات بازار و نیز ورود پول پر قدرت، سود کسب کنند. سودهای ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصد برای بسیاری به سادگی حاصل می‌شد و این تصور در میان همه شایع شده بود که این بازار سودای حرکت به سوی مقاصد بسیار بالا و شکستن سقف‌هایی را دارد که پیش از آن دشوار بود.
 • عبور از دوران گذار

  حمید کاویانی /کارشناس بازار سرمایه
  بورس اوراق بهادار تهران در دو هفته گذشته روزهای پرالتهابی را سپری کرد؛ به‌طوری‌که شاخص کل بورس در این مدت کاهش ۵/ ۶درصدی و شاخص کل هم‌وزن نیز به میزان قابل‌توجه ۱۷ درصد افت را تجربه کرد که در ادامه به بررسی شرایط کنونی و پیش‌بینی روند آتی بازار سهام پرداخته خواهد شد.
 • سه سناریو در ماه‌های آتی

  احسان رضاپور نیکرو /کارشناس بازار سرمایه
  درخصوص وضعیت پیش روی بازار سرمایه تا پایان سال، سه سناریو‌ را می‌توان‌ متصور ‌بود که در این یادداشت قصد داریم با مرور مختصر عوامل تاثیرگذار محتمل‌ترین گزینه را شناسایی کنیم.

بیشتر