آرشیو روزنامه شماره ۴۷۳۹ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۷۳۹

 • فراگیری نرخ‌های منفی بهره

  احسان آذری نیا: بانک‌های مرکزی بزرگ در اروپا و ژاپن در سال‌های اخیر برای مقابله با ضعف در اقتصاد از سیاست‌های غیرمتعارف انبساطی به‌ویژه منفی کردن نرخ‌های بهره استفاده کرده‌اند و به‌دلیل توجه ناکافی به علل اصلی ضعف در اقتصاد، این سیاست‌ها به نتیجه موردنظر منجر نشده است. در حال حاضر نرخ رشد اقتصادهای یادشده و نرخ تورم پایین باقیمانده و نکته نگران‌کننده این است که تعداد بیشتری از بانک‌های مرکزی قصد دارند از این سیاست استفاده کنند. ترامپ بر بانک مرکزی آمریکا فشار وارد کرده تا از نرخ‌های بهره به شدت بکاهد.
 • انتقاد ترامپ از فدرال رزرو

  تام فیرلس/ وال استریت ژورنال
  ماه گذشته میلادی بانک مرکزی اروپا نرخ‌های بهره را منفی‌تر کرد، به این معنا که بانک‌های اروپایی اکنون باید برای سپرده‌گذاری در بانک مرکزی ۵/ ۰ درصد سود پرداخت کنند. هدف این اقدام بانک مرکزی اروپا وادار کردن بانک‌ها به دادن وام بیشتر به متقاضیان و کاهش نقدینگی در اختیار است. اما هنگامی که چنین سیاستی در اروپا و ژاپن اجرا می‌شود یعنی در اقتصادهایی که نرخ تورم و نرخ رشد اقتصاد در آنها سال‌هاست پایین باقی مانده است، رهبران دیگر کشورها نیز تشویق می‌شوند این سیاست را دنبال کنند و ترامپ یکی از این افراد است.
 • اعتیاد به وام ارزان

  ویژن تان / سی‌ان‌‌بی‌سی
  در ماه‌های اخیر با آشکار شدن نشانه‌های جدید از ضعف در اقتصاد جهان، نگرانی‌ها درباره بروز رکود در برخی اقتصادهای بزرگ بیشتر شده و بانک‌های مرکزی در واکنش به این شرایط، بر سیاست‌های حمایتی پولی خود افزوده‌اند. صندوق بین‌المللی پول در گزارش اخیر خود پیش‌بینی رشد اقتصاد جهان در سال‌جاری و سال آینده را پایین آورده و این دو رقم را به ترتیب ۳ درصد و ۴/ ۳ درصد اعلام کرده است. مهم‌ترین علت ضعف کنونی در اقتصاد جهان تداوم تنش‌های تجاری بین چین و آمریکاست که انتظار می‌رود ادامه پیدا کند. صندوق بین‌المللی پول و دیگر نهادهای بین‌المللی همواره خواهان رفع این تنش‌ها بوده‌اند، اما بعید است در آینده نزدیک این خواسته تحقق یابد. یک نکته مهم این است که رشد بالاتر اقتصاد جهان در سال آینده فراگیر نیست، به این معنا که تنها در چند کشور شاهد افزایش نرخ رشد نسبت به سال‌جاری هستیم. آرژانتین و ترکیه جزو این اقتصادها هستند.
 • سیاست‌های غیرمتعارف پولی

  جیلیان تت /فایننشال تایمز
  سیاست‌های پولی غیرمتعارف اثرات منفی بر مصرف‌کنندگان و شرکت‌ها دارد، اما به‌نظر می‌رسد بانک‌های مرکزی توجهی به این موضوع ندارند. چند روز پیش از یکی از مقامات پیشین بانک مرکزی آمریکا پرسیدم به‌نظر شما نرخ‌های بهره در آمریکا به زیر صفر کاهش خواهد یافت یعنی بانک مرکزی در مسیر پایین آوردن نرخ‌های بهره به حرکت خود ادامه می‌دهد؟ او در پاسخ قاطعانه گفت نه. او افزود: «من و اکثر همکاران سابقم با ایده منفی شدن نرخ‌های بهره از سوی بانک مرکزی مخالفیم. البته در اروپا و ژاپن چنین اتفاقی رخ داده و ترامپ بر بانک مرکزی آمریکا فشار وارد کرده تا نرخ‌های بهره را مانند آن دو اقتصاد به صفر و زیر این رقم کاهش دهد.»
 • چرا نرخ‌های بیکاری پایین است؟

  رابرت بارون/ فوربس
  نرخ بیکاری در ژاپن ۲/ ۲ درصد است، اما در سه دهه اخیر نرخ رشد اقتصادی این کشور بالا نبوده و گاه اقتصاد دچار رکود شده است. علت این وضعیت، ساختار جمعیت‌شناختی ژاپن است. امروزه اقتصادهای توسعه‌یافته از لحاظ ساختار جمعیتی همان وضعیتی را دارند که ژاپن در دهه ۱۹۹۰ داشت: کاهش نرخ زاد و ولد، کاهش جمعیت و افزایش نسبت جمعیت بازنشسته به جمعیت در سن کار. در این شرایط رسیدن به نرخ رشد بالا هر سال دشوارتر می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر