آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۱ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۷۴۱

 • بحران اقتصادی شیلی

  احسان آذری نیا: تظاهرات وسیع در شیلی طی روزهای اخیر باعث تعجب کارشناسان اقتصادی شده است؛ زیرا شیلی در بین کشورهای منطقه آمریکای لاتین بهترین وضعیت را دارد. در سال‌های اخیر دولت‌های چپ‌گرا و راست‌گرا با انتخابات دموکراتیک به قدرت رسیده‌اند و اصلاحات بازارمحور را اجرا کرده‌اند. فقر در حال کاهش است و شاخص‌های اقتصادی در این کشور بهتر از دیگر کشورهای آمریکای لاتین است. اما آمارها همه چیز را نشان نمی‌دهند. نابرابری و فساد مالی در سال‌های اخیر افزایش یافته و مردم مشاهده می‌کنند عده‌ای کوچک هر روز ثروتمندتر می‌شوند و وضعیت مالی اکثر مردم خوب نیست. آنها مدتی صبر کردند تا تغییرات مورد نظرشان تحقق یابد؛ اما چنین نشده و آنها دچار ناامیدی شده‌اند. اوایل ماه جاری میلادی قانون افزایش محدود قیمت بلیت مترو کافی بود تا مردم به خیابان‌ها بیایند. آنها به ستوه آمده‌اند؛ زیرا با آنکه پیشرفت‌هایی در حوزه‌های مختلف رخ داد، اما انتظارات مردم تحقق نیافته است. واقعیت این است که اجرای اصلاحات اقتصادی و اجتماعی در بسیاری از کشورها به شکل متوازن انجام نشده و تنها بخشی کوچک از جامعه از آن بهره برده‌اند. این نابرابری در نهایت به خشم مردم منجر می‌شود و ناآرامی‌ها آغاز می‌شود. در شیلی و تعداد دیگری از کشورهای آمریکای لاتین این فرآیند قابل مشاهده است. در مطالب حاضر به علل ناآرامی‌های شیلی، اقداماتی که دولت این کشور باید برای تامین خواست مردم و حفظ سازوکارهای دموکراتیک انجام دهد، عوامل مشترک ناآرامی‌ها در کشورهای آمریکای لاتین و نقایص برنامه‌های اقتصادی دولت شیلی اشاره شده است.
 • حضور تانک‌ها پس از پینوشه

  مک مارگولیس / بلومبرگ
  در روزهای اخیر تظاهرات در شیلی ادامه پیدا کرده و این کشور تنها کشور آمریکای لاتین نیست که در شرایط بحرانی و ناآرامی به سر می‌برد. بسیار وسوسه‌کننده است که تصور کنیم شیلی در همان مسیری قرار گرفته که دیگر کشورهای آمریکای لاتین طی کرده‌اند، یعنی ناآرامی سیاسی، اما باید در برابر این وسوسه مقاومت کرد. تردیدی وجود ندارد که بین ناآرامی‌ها در شیلی طی روزهای اخیر و رویدادها در برخی کشورهای منطقه شباهت‌هایی وجود دارد. تظاهرات‌ها در شیلی متعاقب افزایش اندک قیمت بلیت مترو شروع شده و طی روزهای اخیر حداقل ۲۰ تن کشته و صدها نفر دستگیر شده‌اند.
 • توهم رشد پایدار

  گروه نویسندگان نیویورک تایمز
  در چند هفته گذشته شیلی درگیر تظاهرات گروه‌های مختلف مردم این کشور بوده و این تظاهرات ادامه پیدا کرده است. به‌نظر می‌رسد برنامه اصلاحات اجتماعی که رئیس‌جمهوری این کشور ۱۸ میلیون نفری ارائه کرده تا رضایت مردم را جلب کند ناکافی بوده است. تظاهرات‌ها طی روزهای اخیر گاه مسالمت‌آمیز بوده و گاه به خشونت کشیده شده است در نتیجه دولت برای آرام کردن اوضاع حالت فوق‌العاده اعلام کرد. برای نخستین بار از ۳۰ سال پیش یعنی زمان حاکمیت آگوستو پینوشه، سربازان در خیابان‌ها مستقر شدند. تعداد زیادی دستگیر شده‌اند و اکنون تصویری که از شیلی به‌عنوان کشوری امن در منطقه‌ای پرالتهاب وجود داشته به‌تدریج رنگ می‌بازد.
 • خیزش در آمریکای لاتین

  تام فیلیپس/ گاردین
  در چند هفته اخیر، از شیلی و اکوادور تا بولیوی و‌هائیتی، نیروهای پلیس و تظاهرات‌کنندگان در خیابان‌های شهرهای بزرگ آمریکای لاتین درگیر بوده‌اند و پرسش اصلی این است که چه چیزی سبب این ناآرامی‌ها شده است و آیا شاهد تحولات اساسی در این کشورها خواهیم بود؟ چند هفته ناآرامی در کشورهای یاد شده، یک انقلاب اجتماعی است و پیام تمامی مردم در این کشورها این است که: «دیگر بس است.» آمریکای لاتین قاره فراموش شده نامیده می‌شد، اما در هفته‌های اخیر، اخبار مربوط به آن در اکثر رسانه‌ها منتشر شده است. ناآرامی‌های پیش‌بینی نشده و بزرگ به بازداشت هزاران نفر و مرگ تعداد زیادی از تظاهرات‌کنندگان منجر شده و این پرسش را مطرح کرده که آیا با «خیزش آمریکای لاتین» شبیه خیزش عربی چند سال پیش مواجه هستیم؟
 • تقسیم کیک عادلانه است؟

  مایکل وایسن اشتاین/ آسوشیتدپرس
  تصمیم دولت شیلی برای بالا بردن قیمت بلیت مترو به میزان ۴ سنت معادل ۳۰ پزو، در ابتدا در داخل و خارج این کشور مورد توجه قرار نگرفت. اما یک هفته بعد، دانش‌آموزان دبیرستانی تظاهرات چهار روزه‌ای را آغاز کردند و جمعیت‌ها خشمگین از جوانان در ایستگاه‌های مترو شکل گرفت. بدون هرگونه هشدار، بعد از ظهر روز ۱۸ اکتبر آنها ایستگاه‌ها را به آتش کشیدند، سپس نوبت به قطارهای مترو رسید. فروشگاه‌ها، داروخانه‌ها و ساختمان‌های دولتی نیز از خشم تظاهرات‌کنندگان در امان نمانده‌اند. طی روزهای اخیر صدها هزار نفر نتوانسته‌اند به محل کار خود بروند؛ اما آنها تظاهر‌ات‌کنندگان را مقصر نمی‌دانند. به باور آنها سوء‌مدیریت دولت در سال‌های اخیر عامل اصلی خشم مردم و حضور آنها در خیابان‌هاست.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر