آرشیو روزنامه شماره ۴۷۳۴ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۷۳۴

 • ارز دیجیتال فیس‌بوک

  احسان آذری‌نیا: انجمن لیبرا هفته گذشته منشور رسمی خود را در شهر ژنو امضا کرد. در ماه ژوئن شرکت فیس‌بوک از برنامه خود برای راه‌اندازی یک ارز دیجیتال با هدف کمک به تراکنش‌ها در سطح بین‌‌المللی خبر داد و از آن زمان تاکنون واکنش بانک‌های مرکزی و دولت‌ها به این برنامه عموما منفی بوده است. نگرانی‌های منطقی درباره گسترش ارزهای دیجیتال خارج از کنترل دولت‌ها و بانک‌های مرکزی وجود دارد که باید رفع شود. به‌ویژه ۴/ ۲ میلیارد کاربر فیس‌بوک سبب شده نگرانی‌ها درباره بروز بی‌ثباتی در سیستم پرداخت بین‌‌المللی در صورت گسترش استفاده از لیبرا افزایش یابد.
 • جانشین چینی سوئیفت

  ریموند ژونگ /نیویورک تایمز
  چند ماه پیش هنگامی که شرکت فیس‌بوک برنامه‌های خود را برای راه‌اندازی ارز دیجیتالی لیبرا اعلام کرد، در بیانیه این شرکت هدف از این اقدام، اختراع مجدد پول برای عصر اینترنت اعلام شد. آنچه فیس‌بوک تصورش را هم نمی‌کرد این بود که تلاش‌های این شرکت برای معرفی ارز دیجیتال، چین را تشویق می‌کند، زودتر از این شرکت به چنین هدفی دست پیدا کند. چین قصد دارد به‌زودی پول نقد را با یک ارز دیجیتال جایگزین کند. این یک پروژه مورد بحث طی سال‌های اخیر بوده، اما در ماه‌های اخیر یعنی از ماه ژوئن که فیس‌بوک ارز دیجیتالی لیبرا را معرفی کرد، سرعت حرکت چین در مسیر این هدف افزایش یافته است.
 • همه ابهامات بانک‌های مرکزی

  جانا راندو/ بلومبرگ
  در سال‌های اخیر ارزهای دیجیتال مورد توجه سرمایه‌گذاران، قانون‌گذاران و مردم عادی بوده اما در چند ماه گذشته توجه به این موضوع و ابعاد آن بیشتر شده است. تصمیم شرکت فیس‌بوک برای راه‌اندازی ارز دیجیتال خود یعنی لیبرا بر حساسیت‌ها درباره نقش این ارز و دیگر ارزها در سیستم مالی بین‌‌المللی افزوده و سبب نگرانی بانک‌های مرکزی و نهادهای قانون‌گذاری در اقتصادهای بزرگ شده است. انتظار می‌رود این حساسیت و نگرانی نه‌تنها ادامه پیدا کند، بلکه افزایش یابد. نبوا کوئر، کسی که از سوی اقتصادهای بزرگ جهان مامور بررسی موضوع ظهور ارزهای دیجیتال و ابعاد این موضوع شده می‌گوید: «یک انقلاب برای بانک‌های مرکزی در آستانه وقوع است و لازم است نسبت به آن واکنش فوری نشان داده شود.»
 • لرزه بر حاکمیت دولت‌ها

  برونو لو مر- وزیر اقتصاد فرانسه /منبع: فایننشال تایمز
  در سال ۱۹۹۹ هنگامی که ۱۱ کشور اروپایی یورو را به‌عنوان ارز مشترک خود پذیرفتند، عملا با آزادی کامل تصمیم گرفتند ارز ملی خود را کنار بگذارند. آنها صرفا به یک ارز جدید به‌عنوان ابزار مبادله بله نگفتند، بلکه آگاهانه تصمیم گرفتند بخشی از حق حاکمیت خود را به سطح اروپایی منتقل کنند. شرکت فیس‌بوک با اعلام برنامه خود برای راه‌اندازی یک ارز دیجیتال بین‌‌المللی یعنی لیبرا در واقع اهداف بزرگ سیاسی و اقتصادی خود را به نمایش گذاشته است. این پروژه به این معناست که یک شرکت خصوصی می‌خواهد یک کالای عمومی را تحت‌کنترل بگیرد و وظایفی را انجام دهد که در حالت عادی دولت‌ها انجام می‌دهند. این برنامه به دلایل اقتصادی و سیاسی غیر‌قابل‌قبول است.
 • رقیب «لیبرا» در فدرال رزرو

  زاخاری وارمبروت / پولیتیکو
  قانون‌گذاران و مقامات بانک مرکزی آمریکا چنان نگران برنامه‌های شرکت فیس‌‌بوک در حوزه راه‌اندازی ارز دیجیتال جدید هستند که واکنشی جالب به این موضوع نشان داده‌اند: آنها از بانک مرکزی خواسته‌اند یک رقیب برای لیبرا به‌وجود آورد. سرعت تلاش‌ها برای تحقق ایده‌ای که زمانی لازم قلمداد نمی‌شد، افزایش یافته است، یعنی ایده ایجاد ارز مجازی تحت‌کنترل دولت که جایگزین پول فیزیکی خواهد شد.

بیشتر