آرشیو روزنامه شماره ۴۷۳۳ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۷۳۳

 • چشم‌انداز تورم

  محسن کرمانی: آمار‌های منتشر شده توسط مرکز آمار نشانگر پایین آمدن تورم نقطه‌به‌نقطه در ماه‌های گذشته است. خبری که رئیس‌جمهور هم با اعلام اینکه تورم نقطه‌به‌نقطه ۱۷درصد پایین آمده است، نسبت به آن ابراز خرسندی کرد. تورم نقطه‌به‌نقطه به این صورت تعریف و محاسبه می‌شود که قیمت سبد کالایی خانوار را که به‌صورت وزنی تعریف شده‌اند و هر کالایی ضریب جداگانه‌ای در سبد دارد، نسبت به قیمت همان سبد کالا در ماه مشابه آن در سال گذشته مقایسه می‌شود.
 • اشباع قیمتی در بازارهای موازی

  سید کمال سید علی/ معاون ارزی اسبق بانک مرکزی
  تورم نقطه به نقطه در ماه‌های اخیر، با توجه به آماری که توسط مرکز آمار ارائه شد، کاهش پیدا کرده است. به نظر نگارنده دلیل اصلی این کاهش رکودی است که در بازار اتفاق افتاده است. اگر بخواهیم دقیق‌تر نگاه کنیم، در چند ماه اخیر با توجه به اینکه میزان اشتغال و سطح تولید پایین آمده و اقتصاد از رونق فاصله گرفته است، پایین آمدن تورم می‌تواند معلول این گونه سیاست‌های انقباضی توسط دولت باشد. در شرایط کنونی حجم تبادلات به شدت کم شده و از طرفی مشاهده می‌شود که در بخش مسکن نیز تعداد معاملات بسیار پایین آمده است. اگر نگاهی به بازار تجارت نیز بکنیم، با اینکه در صادرات کاهش زیادی نداشتیم، اما در واردات افت محسوسی مشاهده می‌شود. توجه به این نکته ضروری است که در سال گذشته بازار ارز، بازار پرتلاطمی بوده و ثباتی که اخیرا در این بازار حکمفرماست می‌تواند یکی از علل روند کاهشی تورم باشد.
 • هدف نخست بانک‌های مرکزی

  سیدشمیم طاهری/ پژوهشگر اقتصاد
  در آخرین گزارشی که مرکز آمار ایران از شاخص بهای مصرف‌کننده منتشر کرده است، افزایش سطح عمومی قیمت‌ها در نیمه نخست سال‌جاری به‌میزان ۶/ ۱۰‌درصد گزارش شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۴/ ۱۰ واحد درصد کاهش یافته است. البته این موضوع به معنی کاهش سطح قیمت‌ها نیست، بلکه نشان می‌دهد شتاب افزایش قیمت‌ها در مقایسه با سال قبل نصف شده است. علاوه‌بر این موضوع، بنا بر آمار شاخص بهای مصرف‌کننده در شهریور ۱۳۹۸، نرخ تورم ماهانه در این ماه به ۵/ ۰ درصد رسیده که کمترین مقدار آن در ۱۸ ماه اخیر بوده است.
 • مکانیسم کنترل کسری بودجه

  سعید عباسیان/ پژوهشگر اقتصادی اندیشکده حکمرانی شریف
  ریاست محترم جمهوری در نشست خبری هفته گذشته به کاهش حدود ۱۷ واحد درصدی تورم نقطه‌به‌نقطه در ماه‌های اخیر اشاره و نسبت به تداوم این مسیر کاهشی ابراز امیدواری کرد. به‌نظر می‌رسد با توجه به شرایط ویژه اواخر سال ۹۶ و سال ۹۷ و اعمال تحریم‌های بی‌سابقه ازسوی ایالات‌متحده آمریکا که با هدف فروپاشی اقتصاد کشور اعمال شده بود، جلوگیری از افزایش تورم به ارقام سه رقمی و ابرتورم‌های غیر‌قابل‌کنترل قابل‌تقدیر است. اما با توجه به منشأ کاهش تورم نگرانی‌هایی درخصوص امکان تداوم این مسیر وجود دارد.
 • تغییر در رفتار مصرفی خانوارها

  عرفان غفرانی/پژوهشگر اقتصادی
  بررسی نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه در ماه‌های اخیر نشانگر سیر کاهشی در این متغیر است. در این یادداشت سعی بر آن است که به‌صورت مختصر و به زبان ساده با ساختار مدل‌های سیاست پولی کینزی نوین (نیوکینزی) آشنا شویم و با بهره‌گیری از آن علل احتمالی روند نزولی اخیر تورم را مورد مطالعه و بررسی قرار دهیم. در ضمن مشاهده روند کاهشی در نرخ تورم به معنای کاهش سطح قیمت‌ها یا تورم منفی نیست، بلکه به معنای کاهش سرعت رشد قیمت‌ها نسبت به گذشته است.

بیشتر