آرشیو روزنامه شماره ۴۷۳۵ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۷۳۵

 • تاب‌آوری بورس در تحریم‌ها

  هدیه لطفی: بورس تهران هر چند با روندی منفی طی روزهای گذشته مواجه شده، اما همچنان به‌عنوان برترین بازار سرمایه‌گذاری در سال‌جاری مطرح است. به‌طوری‌که بازار سهام از ابتدای سال ۹۸ تاکنون توانسته بازدهی بیش از ۶۹ درصدی را در عملکرد خود ثبت کند و در مقابل دیگر بازارهای موازی از جمله دلار و سکه با زیان همراه بودند. در این میان بررسی عملکرد صنایع فعال ۳۸گانه در بورس تهران نشان می‌دهد بیشترین رشد در سال‌جاری به گروه‌های کوچک بازار تعلق داشته است؛ به‌طوری‌که در این راستا دو صنعت زراعت و دباغی توانستند بازدهی در محدوده ۳۳۵ درصد را به خود اختصاص دهند. البته سود کسب‌شده توسط این صنایع به مراتب بیشتر بوده و طی روزهای اخیر و با ایجاد روند نزولی در بازار، از میزان آن کاسته شده است. در مقابل مشاهده می‌شود بزرگان بورسی و صنایع کالامحور، چندان رشدی را در مقایسه با این گروه کوچک بازار تجربه نکرده‌اند. به‌طوری‌که رشد شاخص گروه فلزات اساسی در این مدت حدود ۴۵ درصد بوده است. گروه معدنی نیز با سودی بالغ‌بر ۲۹ درصد، کمترین میزان بازدهی را در میان دیگر صنایع به خود اختصاص داده است. حال دلیل این موضوع چه بوده و پیش‌بینی کارشناسان از آینده صنایع مهم بورسی چیست؟
 • فولاد در انتظار تحولات جهانی

  اسدالله فرشاد /تحلیلگر صنعت فولاد
  ایران در سال ۱۳۹۸ در رتبه دهم تولیدکنندگان فولاد جهان قرار گرفت، ولی در شرایط تحریم نیاز به همبستگی بیشتر، اتکا و توجه به توانمندی‌های داخلی بیشتر از هر زمان دیگری احساس می‌شود. تکمیل طرح‌های سرمایه‌گذاری‌های به عمل آمده و راه‌اندازی قریب‌الوقوع کارخانه‌های جدیدی در صنایع آهن و فولاد ایران، افزایش تولید برای دستیابی و تحقق برنامه‌های پیش‌بینی‌شده و مدنظر، نیازمند توجه اساسی به فرصت‌ها و ریسک‌های محتمل بر بازار داخل و خارج فولاد است. تمامی این عوامل می‌تواند قیمت سهام این گروه را نیز در بازار سرمایه تحت‌تاثیر خود قرار دهد.
 • صنعت خودرو احیا می‌شود؟

  امیرحسن کاکایی/عضو هیات علمی دانشکده مهندسی خودروی دانشگاه علم و صنعت ایران
  سال ۱۳۹۸ درحالی از نیمه گذشته که تولید خودرو نسبت به سال ۱۳۹۷ کاهش چشمگیری پیدا کرده است. در سال ۹۷ بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان زیان در این صنعت ثبت شد و امسال با این اوضاعی که پیش می‌رود، این رقم از مرز ۳۰ هزار میلیارد تومان می‌گذرد. چالش بدهی‌ها به قطعه‌سازان،‌ معوقات در تعهدات به مردم و هزینه‌های روزافزون ناشی از آن و ادامه زیان‌دهی ناشی از فروش زیر قیمت تمام‌شده از مواردی است که اوضاع این صنعت را روزبه‌روز وخیم‌تر می‌کند. از طرفی ذات این صنعت نیازمند تزریق نقدینگی دوبرابری برای ادامه روند تولید عادی است که بانک‌ها به علت شرایط نامناسب این شرکت‌ها و زیان‌دهی آنها،‌ حاضر به دادن وام بیشتر نیستند و خود این موضوع کمبود شدید نقدینگی، چالش بزرگ کند شدن روند تولید را به‌دنبال خواهد داشت. از طرفی حلقه تحریم‌های آمریکا نیز روز به‌روز تنگ‌تر شده و همان‌طور که از ابتدای امسال شاهد بودیم،‌ باعث شد که حتی تولیدکنندگان چینی خودرو ایران را ترک یا برای ادامه تولید هزینه‌های بیشتری را طلب کنند.
 • صدرنشینی دارویی‌ها

  محمدداود فصاحت /کارشناس بازار سرمایه
  صنعت دارو جزو صنایع نسبتا کوچک بازار سرمایه به حساب می‌آید و در سال‌های اخیر ارزش بازار این صنعت حدود ۵/ ۲ تا ۵/ ۳درصد از کل بازار سرمایه بوده است. در این راستا از یکسو سهام شناور و نقدشوندگی نسبتا پایین و از سوی دیگر عدم بازارگردانی مناسب از سوی سهامداران عمده، از مشکلات همیشگی این صنعت در بازار سرمایه بوده است. در این میان بررسی‌ها نشان می‌دهد که از ابتدای سال ۹۸ صنعت دارو بیش از سایر صنایع مورد توجه بازار سرمایه قرار گرفت و یکی از صنایع پربازده بازار سرمایه بوده است. به‌طوری‌که شاخص گروه دارویی از محدوده ۱۴هزار واحد در ابتدای سال ۹۸ به محدوده ۵۰هزار واحد در تاریخ ۱۰ مهر امسال رسید و با تشکیل سقف تاریخی جدید بازدهی حدودا ۲۵۴درصدی را به ثبت رسانده است. در همین راستا ارزش بازار شرکت‌های این صنعت در این روز به ۷۴هزار میلیارد تومان رسید که معادل ۸/ ۴درصد از کل بازار بورس و فرابورس بوده است. این در حالی است که بازده شاخص کل در همین دوره ۸۲درصد بوده است.
 • پتروشیمی‌ها در چهار تابلو

  جواد عشقی‌نژاد / کارشناس بازار سرمایه
  صنعت پتروشیمی گل سرسبد صنایع بازار سرمایه است و با در اختیار داشتن ارزشی معادل ۲۶۶هزار میلیارد تومان، حدود ۲۲درصد از ارزش کل بازار سهام را به خود اختصاص داده و یکی از صنایع تاثیرگذار بر بازار محسوب می‌شود. به این ترتیب می‌توان عنوان کرد زمانی که حال این صنعت خوب نباشد و شرایط نامساعدی بر آن حاکم باشد، به‌نوعی حال بازار سهام نیز چندان مساعد نیست.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر