آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۴ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۰۴

 • سیاست‌گذاری در بورس

  سال ۱۳۹۸ در حالی از سوی رهبر معظم انقلاب به نام «رونق تولید» نام‌گذاری شده است که یکی از مهم‌ترین مجراهای تحقق این شعار بستر بازار سرمایه است.
 • ورود سرمایه‌گذاران تدافعی

  سیدمحمد هاشمی نژاد / کارشناس بازار سرمایه
  در سال ۱۳۹۷ مقام معظم رهبری مخاطبان اصلی شعار سال را ملت شریف ایران قرار دادند و با ادامه آن در شعار سال ۹۸، دولت، مجلس و همه قوا و ملت شریف ایران مورد خطاب رهبری هستند. تحقق رونق تولید نیاز به همدلی و مشارکت همه‌جانبه دارد، چراکه با رونق گرفتن تولید در کشور قطعا فرصت‌های اشتغال ایجاد خواهد شد. از این منظر، شعار رونق تولید دقیقا منطبق با مشکلات روز کشور، طراحی و تدوین‌شده است. در شرایطی که کشور با چالش‌های اقتصادی مواجه است، راه نجات کشور در تقویت و توسعه تولید داخلی است و هرچه تولید رونق بگیرد، کالا و خدمات ایرانی هم رونق می‌یابد و به‌تبع آن ‌اشتغال، بنگاه‌های تولیدی، نیروی کار و سرمایه‌های انسانی نیز تقویت و حفظ می‌شوند.
 • بازتعریف جایگاه حسابرسان

  سیدمحمد علوی / دبیرکل جامعه حسابداران رسمی ایران
  جامعه حسابداران رسمی ایران در تمامی سال‌های اخیر و در سال‌جاری براساس چارچوب راهبردهایی که شورای‌عالی جامعه تصویب کرده و سلسله برنامه‌های عملیاتی به منظور توسعه‌ شفافیت در بازارها از طریق توسعه‌ حرفه‌ حسابرسی و خدمات اطمینان‌بخشی مالی را دنبال کرده است. در عین حال، با توجه به شرایط خاص اقتصادی کشور و سیاست‌های کلان برنامه‌های مربوطه را دنبال می‌کنیم. با توجه به اینکه امسال به‌عنوان سال رونق تولید از سوی مقام معظم رهبری اعلام شده است پرسش اصلی که در برابر جامعه قرار داشت، این بود که چگونه می‌توانیم در این زمینه جهت تحقق اهداف موردنظر برای رونق تولید به سهم خود در آن مشارکت داشته باشیم.
 • تعمیق بازار ثانویه

  حسین همتی/ کارشناس اقتصادی
  تولید، خلق ارزش‌های اقتصادی مفید و مورد نیاز جامعه است که از مجرای درآمد سرانه، اثرگذاری مستقیمی بر سطح رفاه جامعه دارد. اما بنا به دلایل زیر شرایط تولید مولد و درآمدزا در اقتصاد ایران مطلوب نیست. گسترش بخش نامولد، بروز شوک‌های سیستماتیک، توسعه نامتقارن بخش‌های تولید به نفع بخش خدمات، سهم اندک کالای با تکنولوژی بالا در تولید، نظام توزیع نامناسب و قاچاق و دسترسی سخت تولید به منابع مالی سیستم بانکی از جمله مهم‌ترین شواهد این موضوع هستند. حال با توجه به موارد عنوان شده این سوال مطرح می‌شود که نقش بازار سرمایه در کاهش این مشکلات چیست؟ در اقتصادهای توسعه‌یافته بازار سهام از طریق جمع‌آوری مازاد نقدینگی افراد، منابع را به سمت فعالیت‌های سرمایه‌گذاری هدایت می‌کند. اما در اقتصاد ایران بازار سهام از عمق و کارآیی مناسب برخوردار نیست و این موضوع باعث شده نه تنها از کارکرد اصلی خود یعنی جمع‌آوری مازاد نقدینگی افراد و هدایت آن به فعالیت‌های سرمایه‌گذاری باز بماند، بلکه در رقابت با بازارهای جایگزین توفیق چندانی در جذب نقدینگی نداشته باشد. لذا با استفاده از ظرفیت‌های بازار سرمایه برای غلبه بر این مشکلات می‌توان راهکارهای زیر را ارائه کرد:
 • گره‌گشایی از اوراق مالی

  محمدمهدی مومن‌زاده/ کارشناس بازار سرمایه
  بازار سرمایه یکی از مناسب‌ترین کانال‌های اقتصادی در راستای رونق تولید و افزایش بهره‌وری در شرکت‌هاست. در این راستا مدیریت سرمایه در گردش یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که در دستور کار مدیران شرکت‌ها قرار دارد و شامل مدیریت انواع دارایی‌ها و بدهی‌های جاری و منابع تامین مالی کوتاه مدت است. به این ترتیب استفاده از اوراق بدهی به‌عنوان گزینه‌های جدید تامین سرمایه در گردش فرصت‌های مناسبی را برای فعالان اقتصادی فراهم می‌‌آورد تا در مسیر توسعه و افزایش فعالیت‌ بنگاه‌ها گام بردارند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر