آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۶۰۳

 • آینده یورو

  در حال حاضر اتحادیه اروپا با چالش‌های بی‌سابقه‌ای مواجه است و بر همین مبنا، تحلیلگران معتقدند رهبران اروپا باید در روش‌های موجود تجدید نظر کنند در غیر این‌صورت بر شدت چالش‌ها افزوده می‌شود و نیز ساختارهای سیاسی در داخل کشورها و نیز در اتحادیه اروپا دگرگون خواهد شد.
 • ناسیونالیسم در برابر لیبرالیسم

  ولفگانگ مونچو /فایننشال تایمز
  اتحادیه اروپا و منطقه یورو در وضعیتی دشوار قرار گرفته‌اند زیرا از یکسو وضعیت اقتصادی و سیاسی این اتحادیه و منطقه خوب نیست و از سوی دیگر دولت آمریکا در آینده نزدیک فشارهای تعرفه‌ای بر کشورهای اروپایی وارد خواهد کرد. سال‌هاست بانک مرکزی اروپا در حال حمایت از شرکت‌ها و اقتصاد این قاره است، اما به دلایل مختلف شاخص‌های اقتصادی در وضعیت نگران‌کننده‌ای قرار دارند. از سوی دیگر عملکرد منفی اقتصادی و نابرابری‌های درآمدی مردم را از احزاب حاکم بر کشورشان و سیاست‌های ریاضت‌جویانه اتحادیه اروپا ناراضی کرده و سبب ناآرامی‌های اجتماعی در برخی کشورها به‌ویژه فرانسه شده است. سال‌های طلایی برای اصلاحات اقتصادی از دست رفته و ضعف در اقتصاد جهان فشارهای بیشتری بر اقتصاد اروپا وارد کرده است.
 • ترامپ در تعقیب اروپا!

  سیلویا آمارو /سی ان بی سی
  طی یک سال اخیر تنش‌های تجاری که ترامپ آن را علیه برخی کشورها از جمله چین آغاز کرده بر عملکرد بازارهای مختلف تاثیر گذاشته است. این تنش‌ها یکی از علل ضعف اقتصاد چین، آمریکا و جهان طی فصول اخیر بوده و تاثیرات این تنش‌ها در آینده نیز ادامه پیدا خواهد کرد. صندوق بین‌المللی پول در گزارش‌های اخیر خود به اقدامات ترامپ علیه شرکای تجاری آمریکا به‌عنوان یک ریسک بزرگ برای رونق اقتصاد جهان اشاره کرده و از آمریکا خواسته است روش خود را برای رفع اختلافات تجاری با دیگر کشورها تغییر دهد. ابهام‌های عمیق درباره آینده روابط تجاری ایالات متحده با دیگر کشورها به ویژه چین وجود دارد که سبب کاهش فعالیت‌ها در بخش‌های خدمات و تولیدی اقتصادهای بزرگ شده است.
 • دو سرعت‌گیر رشد

  استفن پاپ/ فوربس
  موضوع خروج انگلستان از اتحادیه اروپا که از سال ۲۰۱۶ تاکنون مطرح بوده لطماتی به اقتصاد این کشور و اتحادیه اروپا وارد کرده و به ویژه در حوزه سیاسی تردیدهایی درباره کارآیی اتحادیه اروپا به وجود آورده است. در ماه‌های اخیر بر شدت بحران افزوده شده و تحلیلگران معتقدند حتی اگر برنامه خروج که از سوی دولت خانم ترزا‌می ‌و اتحادیه اروپا تدوین شده به تصویب پارلمان انگلستان برسد، خروج این کشور از اتحادیه اروپا تا سال‌های طولانی یک چالش بزرگ برای این اتحادیه خواهد بود.
 • لیست بلند بالای تهدیدها

  ایان کرشاو/ نیویورک تایمز
  اتحادیه اروپا در سال‌های اخیر با مشکلات مختلف که عموما اقتصادی بوده‌اند مواجه بوده و این مشکلات شبیه مشکلاتی است که کشورهایی نظیر آمریکا و ژاپن با آن مواجه هستند. اما اخیرا ماهیت مشکلات پیش‌روی این اتحادیه تغییر کرده است و پرسش‌های مختلف درباره بهترین روش مقابله با این مشکلات مطرح بوده است. برخی تحلیلگران و سیاستمداران ایده افزایش یکپارچگی اروپا را مطرح کرده‌اند یعنی به باور آنها، اگر در هم تنیدگی در حوزه‌های مختلف بین ۲۸ عضو این اتحادیه عمیق‌تر شود شرایط سامان خواهد یافت.

بیشتر