آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۵۸۲

 • هوای پاک

  آلودگی هوای تهران یکی از مهم‌ترین مشکلاتی است که طی سال‌های متمادی در ایام سرد سال مهمان ناخوانده شهروندان است و عملا بخشی از زندگی روزمره مردم محسوب می‌شود. ضمن اینکه مشابه این مشکل را در بسیاری کلان‌شهرهای دیگر نیز شاهد هستیم و اخبار مکرری از اقصی نقاط کشور در این خصوص به گوش می‌رسد.
 • راه‌حل برد- برد

  سیدمحمدرضا گلدانساز/ پژوهشگر محیط‌زیست
  راهکارهای کاهش آلودگی هوای تهران هرچند مشخص هستند، اما محدودیت‌های مالی، مانعی جدی در برابر اجرای آنها است. ارزیابی هزینه-فایده صورت‌گرفته نشان می‌دهد که اسقاط ناوگان فرسوده کلیه وسایل نقلیه علاوه بر تاثیر ۳۰ درصدی در حذف ذرات معلق، سوددهی ۶۳۰ میلیون دلاری هم دارد.
 • بازنگری در سهم آلاینده‌ها

  محمد کاظمی/ کارشناس سیاست‌گذاری محیط‌زیست
  ارزیابی‌های کارشناسی نشان می‌دهد که آمارهای موجود در زمینه منابع انتشار ذرات معلق تهران دارای نقص‌های فراوانی است که منجر به اتخاذ راهکارهای اشتباه در مقابله با آلودگی هوای تهران می‌شود. بنابراین حل این معضل در گام اول، مستلزم منشأیابی دقیق از ذرات معلق خواهد بود.
 • بازار سازی برای خودروهای اسقاطی

  عسگرسرمست /پژوهشگر انرژی و محیط زیست
  اصلی‌ترین علت اجرا نشدن راهکارهای موثر کاهش آلودگی هوا، عدم تخصیص بودجه‌های دولتی بوده است. طرح هوای پاک با ارائه سیاستی هوشمندانه که باعث قطع وابستگی این راهکارها به منابع تأمین مالی دولتی شده است، ضمانتی محکم بر اجرای آنها و بالطبع، کاهش آلودگی هوای تهران خواهد بود. آلودگی هوای کلان‌شهر تهران با توجه به تحمیل خسارت‌های بهداشتی به سلامت عمومی انسان و خسارت‌های اقتصادی به مدیریت شهری، یکی از مشکلات اصلی کشور محسوب می‌شود که لازم است نسبت به حل این معضل اقدامات سازنده‌ای صورت گیرد.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر