آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۳ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۵۸۳

 • رژیم اسرائیل پس از انتخابات

  هفته گذشته انتخابات پارلمانی در رژیم صهیونیستی اسرائیل برگزار شد و همان‌طور که بسیاری از کارشناسان پیش‌بینی کرده بودند حزب راست‌گرای لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو در این انتخابات کرسی‌های بیشتری را در پارلمان تصاحب کرد. البته مانند انتخابات‌های گذشته، حزب پیروز نتوانست اکثریت کرسی‌ها را به خود اختصاص دهد در نتیجه دولت جدید مانند دولت‌های قبل ائتلافی خواهد بود.
 • معامله پنهانی با رسانه‌ها

  زک بوچامپ/ ووکس
  در چند دوره‌ای که بنیامین نتانیاهو در انتخابات‌های اسرائیل به پیروزی رسیده همواره از یک استراتژی اصلی استفاده کرده است: تمرکز بر هراس اسرائیلی‌ها از نبودن او در قدرت و معرفی خود به‌عنوان کسی که می‌تواند از آنها در برابر تهدیدها محافظت کند. بسیاری از کارشناسان معتقدند پیروزی او در انتخابات هفته قبل حاصل چند عامل یعنی رشد اقتصاد، شهرت او در حوزه امنیت اسرائیل، پیوندهایش با دونالد ترامپ و برخی دیگر از رهبران جهان و سازگاری او با جهت‌گیری جدید در ساختار سیاسی اسرائیل یعنی راست‌گرایی است.
 • توافق ممکن است؟

  ایی جی دیون/ واشنگتن پست
  پیروزی نتانیاهو ۶۹ ساله در انتخابات هفته قبل نشان دهنده تحولی بزرگ در ساختار سیاسی اسرائیل است به این معنا که تفکر لیبرال در حال از بین رفتن است و در مقابل، راست گرایی افراطی قدرت بیشتری پیدا کرده و در آینده نقش بزرگ‌تری در تحولات این رژیم و منطقه خواهد داشت. طی یک دهه اخیر لیبرال‌های اسرائیل که معتقد به حکومت یهودی دموکراتیک و حق فلسطینی‌ها برای حاکمیت هستند تلاش‌های فراوانی برای کسب قدرت و جلب نظر رای‌دهندگان کرده‌اند، اما انتخابات سه‌شنبه هفته پیش سبب شد راه پیش روی این جناح دشوارتر شود، چه در داخل و چه در ایالات متحده.
 • اشتراکات ترامپ و نتانیاهو

  روژه کوهن /نیویورک تایمز
  در انتخابات پارلمانی رژیم اسرائیل که هفته قبل برگزار شد، حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو توانست به پیروزی برسد. البته مانند قبل او باید دولت ائتلافی تشکیل دهد. سیستم سیاسی اسرائیل بر ائتلاف‌های ناپایدار مبتنی است و از سال ۱۹۴۹ یعنی سالی که نخستین انتخابات در این رژیم برگزار شد، تاکنون هیچ حزبی نتوانسته اکثریت را در پارلمان به‌دست آورد. نتانیاهو پیش از انتخابات، تشکیل ائتلاف با احزاب مذهبی و راست‌گرا را آغاز کرده بود و اکنون که نتیجه نهایی انتخابات مشخص شده است، طبق قانون انتخابات، رئیس‌جمهوری اسرائیل مشورت‌هایی با احزاب سیاسی می‌کند و از آنها می‌خواهد نخست‌وزیر را معرفی کنند. سپس به نفر برگزیده ماموریت می‌دهد دولت ائتلافی را تشکیل دهد. هنگامی که این ماموریت به فرد موردنظر داده شد او ۴۲ روز برای انجام این کار فرصت دارد. در سال ۲۰۱۵ نتانیاهو بیش از یک ماه زمان صرف مذاکره با احزاب مختلف کرد تا به ترکیب کابینه دست یابد. تابستان امسال نتانیاهو از لحاظ مدت نخست‌وزیری رژیم اسرائیل رکورددار خواهد شد. این پنجمین دوره نخست‌وزیری اوست.
 • شکاف عمیق اقتصادی

  جیسون گویرتس /سی ان بی سی
  در انتخابات هفته پیش اسرائیل مانند قبل، امنیت معیار اصلی رای دادن به احزاب مختلف بود. اما مجموعه‌ای از شاخص‌های اقتصادی نیز در تصمیم‌گیری رای‌دهندگان اثر گذاشت. از گذشته‌های دور احزابی که توانسته‌اند میزان امنیت اسرائیل را بالا ببرند یا وعده‌هایی در این زمینه بدهند، همواره مورد توجه مردم قرار داشتند و بنیامین نتانیاهو کسی بوده که در ۴ دوره نخست‌وزیری قبلی خود، هم در حوزه امنیت عملکرد مثبتی داشته و هم در حوزه اقتصاد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر