آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۵۸۱

 • چشم‌انداز بورس ۹۸

  شاخص کل سهام در آخرین روزهای بهمن‌ماه توانست از مسیر نزولی خارج شود و روند پرشتابی را در مسیر صعود در پیش گیرد. صعود قیمت‌ها در بازارهای جهانی و گزارش‌های مطلوب عملکرد در ماه‌های پایانی سال از جمله مهم‌ترین محرک‌های سهام در روند صعودی بودند، به‌طوری‌ که در نهایت بازدهی ۸۶درصدی در کارنامه سال گذشته بازار سهام ثبت شد. در ادامه نیز شاخص کل بورس با روندی قدرتمند سال جدید را آغاز کرد. به‌طوری‌که این نماگر طی ۱۰روز کاری آغاز سال، بازدهی ۶/ ۸درصدی را به نمایش گذاشته و تنها چند قدم تا فتح قله تاریخی باقی مانده است.
 • فرصت‌های داخلی؛ تهدیدات خارجی

  احسان رضاپور نیکرو /کارشناس بازار سرمایه
  بازار سرمایه نخستین روزهای سال ۹۸ را صعودی آغاز کرد و همراه شدن آن با تحولات مثبت در بازارهای جهانی به‌خصوص نفت و محصولات پتروشیمی در کنار آرامش حاکم بر سایر فرصت‌های سرمایه‌پذیر، خوش‌بینی به وضعیت آتی بازار را دوچندان کرده است. ولی برای تحلیل وضعیت بازار سرمایه در سال ۹۸ توجه به حوزه سیاسی و اقتصادی داخلی و خارجی با در نظر گرفتن وضعیت و جذابیت فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بازارهای رقیب ضروری است. در این راستا در یادداشت مزبور تلاش شده تا با بررسی اطلاعات در دسترس، به اختصار به مرور جذابیت بازارها و جمع‌بندی آن بپردازیم.
 • جبران عقب‌ماندگی در قیمت‌ها

  مهدی رباطی /کارشناس ارشد بازار سرمایه
  چشم‌انداز بازار سرمایه در سال ۹۸ متاثر از عوامل سیاسی و جهت‌گیری کلان اقتصادی دولت درخصوص نرخ ارز و سیاست‌های دستوری خواهد بود؛ بازار سرمایه در حال حاضر با برخی ریسک‌های داخلی و خارجی روبه‌رو است و یکی از مهم‌ترین آنها، تایید یا عدم تایید CFT و پالرمو است. البته ریسک‌های بیرونی همچون ریسک رد یا تصویب لوایح مذکور طی سال‌های گذشته همواره بر بازار مترتب بوده است. اما در شرایط فعلی به دلیل ضرب الاجل این نهاد و تحریم‌های سنگینی که بر دوش اقتصاد کشور وجود دارد، این موضوع از اهمیت بیشتری برخوردار شده است.
 • بحران تامین مالی

  موسی احمدی/ مدرس دانشگاه
  صحبت از وضعیت اقتصادی کشور در سال جدید با توجه به شرایط کنونی، بستگی به ارزیابی تهدیدها و فرصت‌ها و همچنین نقاط قوت و ضعف اقتصادی کشور دارد. شرایط پیش آمده درخصوص تشدید مستمر تحریم‌ها و انتظارات تورمی ناشی از آن که به مرور نتیجه خود را در پارامترهای اقتصادی کشور آشکار می‌سازد، از یکسو و از سوی دیگر ضعف‌هایی که در نظام‌های مالی کشور به چشم می‌خورد، باعث می‌شود که این تاثیرات آثاری مضاعف بر اقتصاد ایران بگذارد.
 • سایه- روشن صنایع جذاب

  روزبه معین‌زاده / کارشناس بازار سرمایه
  بعد از اوج‌گیری بورس و رشدهای بی‌وقفه شاخص کل در شهریور و اوایل مهر که بسیاری را شگفت‌زده کرد، حالا همه نگاه‌ها به سال جدید است که آیا می‌توان چنین اوجی را بار دیگر تجربه کرد یا باید در انتظار بازاری رکودی باشیم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر