آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۰ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۵۸۰

 • تهدیدات سیلاب‌ها

  سیل شایع‌ترین و پرهزینه‌ترین رویداد آب و هوایی در جهان است و سالانه صدها میلیارد دلار به اقتصادهای مختلف زیان وارد می‌کند. در سال‌های اخیر بر تعداد و شدت سیل‌ها افزوده شده و این روند افزایش در سال‌ها و دهه‌های آینده ادامه پیدا خواهد کرد؛ زیرا عامل اصلی آن گرم شدن کره زمین و تغییرات آب و هوایی است و این گرم شدن و تغییرات ادامه می‌یابد.
 • زنگ خطر برای دولت‌ها

  مورا آلر /ساینس دایرکت
  در سال‌های اخیر بر تعداد موارد و شدت سیل در جهان افزوده شده و طبیعی است که زیان‌های آن افزایش یافته است، اما در قریب به اتفاق موارد، ارزیابی‌هایی که صورت گرفته به خسارت‌ به زیرساخت‌ها و خانه‌ها، زمین‌های کشاورزی و دام‌ها محدود بوده است و در این میان اثرات سیل بر اجتماع و فعالیت‌های اقتصادی مناطق سیل‌زده عموما نادیده گرفته شده است. بسیاری از کشورها تدابیری برای کاهش ریسک سیل اتخاذ کرده‌اند که ایجاد زیرساخت‌های کنترل سیل، هشدار زودهنگام، بیمه، برنامه‌ریزی برای استفاده صحیح از زمین و مقررات ساخت مسکن از جمله این تدابیر هستند.
 • تغییر رژیم آب‌و‌هوایی

  چلسی هاروی/ ساینتیفیک آمریکن
  تغییرات آب و هوایی طی ۲۵ سال آینده جمعیت عظیمی را در سرتاسر جهان درمعرض خطر قرار خواهد داد و این خطر با گذشت زمان بیشتر می‌شود. اگر سیاست‌گذاران سرمایه‌گذاری عظیم برای سازگار شدن با تغییرات شرایط آب و هوایی نکنند، اوضاع از کنترل خارج خواهد شد. این یک وضعیت نامطلوب جهانی است و به یک کشور یا منطقه محدود نیست. به ویژه کشورهایی که در آنها به‌طور سنتی میزان بارندگی زیاد است و نیز کشورهایی که در مجاورت دریا و اقیانوس هستند بیشتر در معرض آسیب‌های شدید از دریا و و رودخانه‌ها قرار دارند.
 • دومین فاجعه طبیعی

  کیمبرلی آمادئو / د بلنس
  سیل پس از آتش‌سوزی، دومین فاجعه طبیعی شایع در جهان است و اثرات مخرب آن چنان گسترده است که ۹۰ درصد موارد اعلام وضعیت فوق‌العاده در ایالات متحده پس از وقوع سیل بوده است. در سال ۲۰۱۷ سیل به مرگ ۱۱۶ نفر در آمریکا منجر شد و این بیشترین میزان مرگ و میر حاصل از حوادث آب و هوایی است. در ۳۰ سال اخیر به‌طور متوسط هر سال ۸۵ نفر در اثر سیل در این کشور جان خود را از دست داده‌اند. سال گذشته میلادی بیش از ۹ میلیون نفر در ۱۴ ایالت آمریکا در اثر سیل دچار مشکلات مختلف شدند و زیان حاصل از این رویداد طبیعی بیش از یک میلیارد دلار تخمین زده شده است.
 • مدیریت بحران

  دفتر مطالعات کوئینزلند
  سیل‌ بر زندگی افراد و جوامع اثر می‌گذارد و تاثیرات بلندمدت و کوتاه مدت اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی دارد. تبعات منفی و اثرات مثبت سیل از هر منطقه و کشور به منطقه و کشور دیگر تفاوت دارد و به همین دلیل نمی‌توان گفت تمامی سیل‌ها صرفاً دارای جنبه‌های منفی هستند. سرعت، شدت و عمق سیل، آمادگی‌های لازم برای وقوع آن و اقداماتی که پس از سیل انجام می‌شود، همگی عواملی هستند که میزان اثرات آن را تعیین می‌کنند.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر