آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۹ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۵۷۹

 • سیاست‌های مهاجرتی

  امروزه مهاجرت شهروندان کشورهای توسعه‌نیافته و در حال توسعه به کشورهای صنعتی یکی از مهم‌ترین مسائل بین‌المللی است. ابعاد گوناگون اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و امنیتی این پدیده کشورهای بزرگی همچون آلمان، انگلیس و فرانسه را شدیدا نگران کرده است. در این بین گفته می‌شود که ایران یکی از مهم‌ترین کشورهای مبدا مهاجران است و سالانه ایرانیان بسیاری به مقصد کشورهایی چون استرالیا، آلمان، انگلیس، کانادا و آمریکا مهاجرت می‌کنند.
 • آغوش باز« ماما مرکل»

  پيمان حقيقت‌طلب /کارشناس اقتصاد مهاجرت
  در سال ۲۰۱۵ اکثر کشورهای اروپایی از بحران ورود پناهندگان به قاره سبز می‌گفتند. آنها ورود پناهجویان و پناهندگان سوری به اروپا را تهدیدی علیه فرهنگ اروپا می‌دانستند. بسیاری از کشورهای اروپایی سعی می‌کردند جلوی این حجم از مهاجرت به اروپا را به طرق مختلف بگیرند. اما در این بین آلمان رویه‌ای دیگر را در پیش گرفته بود و ماه به ماه در حال ثبت رکوردهایی تازه در پذیرش پناهجویان و پناهندگان بود. دولت آنگلا مرکل به این جمع‌بندی رسیده بود که ورود مهاجران به قاره سبز را باید تبدیل به یک فرصت کند.
 • غربال کارگران مهاجر

  حمیدرضا رضایی/ پژوهشگر اقتصادی
  قوانین اعطای تابعیت یا اجازه اقامت در کشورهای مختلف متفاوت است. بسیاری از کشورهای دنیا برای حضور مهاجران در کشورشان یک طیف را در نظر می‌گیرند. در یک سر طیف اجازه ورود مهاجر به کشور است و در انتهای طیف اعطای تابعیت به مهاجر. مهاجری که وارد یک کشور می‌شود، ابتدا به‌صورت موقت اجازه اقامت پیدا می‌کند. کشور مهاجرپذیر همواره معیارهایی را در نظر می‌گیرد و در صورتی که فرد مهاجر بتواند طبق آن معیارها رفتار کند، اقامتش در آن کشور سهل‌تر می‌شود تا اینکه به شخصی حق اقامت دائم داده می‌شود.
 • نقش سوری‌ها در اقتصاد ترکیه

  نيما محمدزاده/ پژوهشگر اقتصادی
  ترکیه سابقه‌ای طولانی در جذب مهاجران دارد. از زمان فروپاشی امپراتوری عثمانی و ظهور دولت مدرن ترکیه، ورود و خروج جمعیت به ترکیه به‌عنوان بخش جدایی‌ناپذیر از سیاست‌های دولت در خصوص روند ملت‌سازی و وحدت ملی تبدیل شده است.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر