• شبکه‌های نمایش خانگی

  محسن کرمانی: چند سالی است که شبکه‌های نمایش خانگی به صورت متفاوت و گسترده‌ای فعالیت خود را آغاز کرده‌اند. اما می‌توان گفت که با شیوع کرونا فعالیت این حوزه رنگ و بوی متفاوتی گرفت. بسیاری از مردم با توجه به خانه نشین شدن در این ایام و دورکاری‌های اجباری، از شبکه‌های نمایش خانگی استقبال کردند. طبیعتا این موج اقبال برای این صنعت خوش یمن بود و درآمد چشم‌گیری برای شرکت‌های فعال در این حوزه به همراه داشت. با توجه به رشد گسترده این سرویس‌دهنده‌ها در این پرونده از باشگاه اقتصاددانان با استفاده از نظرات مدیران شرکت‌های مطرح این حوزه به مسائلی چون وضعیت سودآوری، اسپانسرینگ، میزان تعرفه اشتراک، حق کپی‌رایت و نظارت‌های دولتی پرداخته‌ایم.
 • پلت‌فرم ۴۰ میلیونی

  مسعود بافراست مدیر بخش ویدئو بازار
  ۱۳۰ سال از زمانی که اولین فیلم سینمایی تولید شد، می‌گذرد. با گذر سالیان صنعت سینما با استقبال مواجه و بزرگ و بزرگ‌تر شد و درحال‌حاضر به جزئی جدایی‌ناپذیر از زندگی ما تبدیل و حتی بخشی از خاطرات ما شده است. صنعت سینما با گذر زمان دچار تحول‌های بسیاری شده که شاید بزرگ‌ترین آنها ظهور اینترنت بوده است که رفتار هواداران میلیونی و میلیاردی این صنعت را تحت تاثیر خود قرار داد.
 • رسانه جدید را بپذیریم

  آیدا مصباحی مدیرارشد اجرایی نماوا
  سال ۱۳۹۵، زمانی که مجموعه سرزمین شاتل فعالیت خود را آغاز کرد، برنامه مدون و از پیش‌تعیین‌شده‌ای برای نماوا درنظر نگرفته بود و در واقع نماوا به عنوان بخشی از محصولات شاتل و با هدف تکمیل چرخه مصرف اینترنت در کنار چند محصول دیگر به کاربران معرفی شد. با گذشت دو سال و با رشد بیشتر وی‌او‌دی‌ها در بازار ایران، پتانسیل نماوا موردتوجه مدیران شاتل قرار گرفت و از اواسط سال ۹۷ با سرمایه‌گذاری مجدد، روند فعالیت‌های نماوا شکل جدی‌تری پیدا کرد. در این میان مخاطبان فیلم و سریال هم به مرور رفتار خود را تغییر دادند و به‌جای خرید دی‌وی‌دی به استفاده از بسترهای آنلاین برای تماشای محتواهای مورد علاقه خود روی آوردند.
 • عبور از سد مجوزها

  محمد‌جواد شکوری مقدم مدیرعامل هلدینگ صبا
  حمایت از پلت‌فرم ایرانی قصه پر غصه‌ای شده است. محصول ایرانی که با اتفاقات اجتماعی، سیاسی و گاه سیاست‌های فردی مدیران، روزگار پر تلاطمی را طی می‌کند و برای حمایت و رشد نیاز به استفاده از ابزار رسانه جمعی و همه‌گیری به نام صداو سیما دارد. اما تبلیغ محصولات و برنامه‌های خارجی مانند اینستاگرام، کلاب‌هاوس، ویز و… از رسانه ملی بدون پرداخت ریالی پول در سریال‌ها، فیلم‌ها و برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی مجاز است. در صورتی که جوانان ایرانی که با اتکا به دانش بومی و امکانات داخلی دست به خلق پلت‌فرم‌های مختلفی چون کافه بازار، آپارات، بله و… زدند؛ حتی با پرداخت پول از تبلیغات صداوسیما محرومند و چون فرزند ناخلف، نامحرم و معاند با آنها برخورد می‌شود. این اتفاق این جمله را در ذهن یادآور می‌شود آیا قدرت و سلیقه شخصی افراد از قانون جلوتر است؟ آیا قانون فقط برای برخی افراد لازم‌الاجراست؟ آیا ما رعیت هستیم و دیگران خان؟!
 • فروش اشتراک یا تبلیغات؟

  پاییز موسوی کارشناس تولیدات ویدیویی
  شاید نتوان کاربری را در دنیای امروز فناوری تصور کرد که نام سرویس‌هایی همچون نتفلیکس و هولو و آمازون‌پرایم را نشنیده باشد. سرویس‌های رسانه تعاملی یا ویدئو به‌هنگام درخواست یا VODمخفف (Video on Demand) در سال‌های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند و حتی به‌مرور درحال جایگزین‌کردن تلویزیون‌های سنتی هستند. محبوبیت این نوع از سرویس‌ها به‌حدی افزایش یافته که بازیگران بزرگی همچون دیزنی و برادران‌وارنر و اپل را نیز به فعالیت در حوزه جدید تشویق کرده است. در کشور ما نیز در سال‌های گذشته سرویس‌های VOD متعددی با هدف جذب مخاطب داخلی متولد شده‌اند.
 • تور حمایتی در عصر کرونا

  محمد جندقی: پاندمی کرونا که دنیا را با یک خطر واحد مواجه کرد، فرصتی را فراهم آورد تا نحوه مواجهه دولت‌ها و کشورها در حوزه‌های مختلف مورد ارزیابی قرار گیرد. یکی از مصادیق مهم بررسی عملکرد نظام‌های اقتصادی در عصر کرونا «نحوه حمایت آنها از مشاغل و کسب‌وکارها» است.
 • نمک تحریم‌ها بر زخم پاندمی

  علاء‌الدین ازوجی دکترای اقتصاد و پژوهشگر اقتصادی
  همه‌گیری شیوع بیماری ویروس کرونا (کووید-۱۹) علاوه ‌بر درگیر کردن اکثریت کشورهای دنیا در مدت زمان کوتاه، موجب از دست رفتن جان بسیاری از مردم در دنیا شد و هزینه‌های هنگفتی در حوزه سلامت به کشورها تحمیل کرده است، از سویی نیز فعالیت اقتصادی طیف گسترده‌ای از کسب‌وکارها را با رکود مواجه کرده و به تبع آن پیامدهای اقتصادی گسترده‌ای را برای کشورهای جهان از جمله ایران به‌دنبال داشته یا خواهد داشت. با توجه به اینکه شرط اصلی برای کنترل شیوع این ویروس، در اکثر کشورها حفظ فاصله اجتماعی و دورکاری و حتی عدم مصرف برخی کالا و خدمات بوده است، بنابراین بسیاری از کسب‌وکارهای اقتصادی با تعطیلی و رکود مواجه شده‌اند. اجرای سیاست‌های مقابله با ویروس کرونا و تعطیلی و نیمه‌تعطیلی واحدهای تولیدی از یکسو و کاهش تقاضای موثر اقتصاد از سوی دیگر، موجب تحمیل هزینه‌های بالایی به برخی کسب‌وکارها شده که ورشکستگی آنها را به‌دنبال داشته است.
 • اولویت‌بندی در کمک‌های دولتی

  نرگس اکبرپورروشن پژوهشگر اقتصادی
  پس از همه‌گیری کرونا در ایران و جهان، که منجر به پیدایش بحران اقتصادی کم‌نظیر و رشد کم‌سابقه شمار بیکاران در اقتصادها شده، کشورهای مترقی در وهله اول با نگاهداشت سطح اشتغال، سپس پشتیبانی از کسانی که با کاهش ساعت کار مواجه شده‌اند و در نهایت حمایت از کسانی که در این شرایط تعدیل شده‌اند به کاهش تقاضای نیروی کار در اثر بحران کرونا پاسخ داده‌اند. بنابراین، اهم سیاست‌ها در این مسیر به ترتیب به شرح زیر بوده است:
 • سه توصیه گروه ۲۰

  مجتبی قاسمی استادیار حقوق و اقتصاد-دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی
  همزمان با شیوع ویروس کرونا و به خطر افتادن سلامت عمومی جامعه، دولت‌ها جهت کنترل دامنه این پاندمی اقدام به وضع محدودیت‌های اجتماعی و اقتصادی کردند؛ هرچند سیاست مذکور با دستاوردهایی در این زمینه همراه بوده است و مانع از سقوط نظام درمان و نجات جان میلیون‌ها نفر شده است، اما آثار اجتماعی و اقتصادی آن نیز بر کسی پوشیده نیست.
 • جهان پس از پاندمی

  احسان آذری‌نیا: در بسیاری از کشورها واکسیناسیون علیه کرونا با سرعت در حال انجام است و در ماه‌های آینده همه‌گیری تا اندازه زیادی مهار خواهد شد. این پرسش همواره مطرح بوده است که دنیای پس از مهار همه‌گیری کرونا چه ویژگی‌هایی خواهد داشت؟ پاسخ دادن به این سوال آسان نیست. رویدادی بزرگ و فراگیر نظیر همه‌گیری کرونا بدون شک غیر از اثرات آشکار، اثرات پنهان نیز دارد که ابعاد آن در آینده مشخص خواهد شد و به همین دلیل، دیدگاه‌هایی که درباره دنیای پس از همه‌گیری مطرح می‌شود صرفا پیش‌بینی است.
 • زخم‌های ماندگار

  اندا کوران منبع: بلومبرگ
  درست همان‌طور که برخی مبتلایان به کرونا پس از بهبود همچنان از اثرات این ابتلا رنج می‌برند، به تدریج ثابت می‌شود که اقتصاد جهان نیز پس از مهار کرونا از اثرات این همه‌گیری رنج خواهد برد. تزریق ۲۶ هزار میلیارد دلار نقدینگی به اقتصادها و واکسیناسیون علیه کرونا سبب شده بهبود شرایط اقتصاد جهان سریع‌تر از حدی که اکثر اقتصاددان‌ها پیش‌بینی کرده بودند، ادامه پیدا کند. اما پیامدهای اختلال در آموزش صدها میلیون دانش‌آموز و دانشجو، از میان رفتن ده‌ها میلیون شغل برای مدتی طولانی یا همیشه، میزان بالای بدهی و عمیق‌تر شدن شکاف نابرابری بین نسل‌ها و نژادها و تحولات ژئوپلیتیک که در اثر این همه‌گیری ایجاد شده است آسیب‌هایی ماندگار به جا خواهند گذاشت و اکثر این آسیب‌ها در اقتصادهای فقیر و درحال توسعه مشاهده خواهد شد.
 • درس‌های یک بحران

  سرجیو کنتون منبع: یورونیوز
  دنیای پس از همه‌گیری کرونا چه ویژگی‌هایی خواهد داشت؟ این پرسشی است که مدت‌هاست مطرح است و صاحب‌نظران درباره آن دیدگاه‌هایی مختلف دارند. با آنکه واکسیناسیون علیه کرونا ماه‌هاست آغاز شده، اما همه‌گیری در بسیاری از کشورها ادامه دارد و تعداد زیادی از جنبه‌های زندگی بشر به‌دلیل این همه‌گیری برای همیشه دگرگون خواهد شد. در مطلب حاضر، یورونیوز از سه متخصص یعنی پیتر فرانکوپان، استاد تاریخ جهان، کارینا کنور ستینا، استاد مطالعات اجتماعی دانشگاه شیکاگو و ژان-پل فیتوسی، استاد اقتصاد خواسته است نظرشان را درباره جنبه‌های گوناگون دنیای پس از همه‌گیری بیان کنند.
 • انقلاب در بازار کار

  رانی مولا منبع: ووکس
  در آینده‌ای نه چندان دور، هنگامی که واکسیناسیون علیه کرونا به اندازه کافی فراگیر و همه‌گیری مهار شود، جهان به وضعیت نرمال باز خواهد گشت. اما تردیدی وجود ندارد که رویدادی فراگیر و بزرگ نظیر همه‌گیری کرونا سبب تغییر بسیاری از امور خواهد شد و یکی از مهم‌ترین تغییراتی که شاهد آن بوده و خواهیم بود نحوه اشتغال نیروی کار است. به‌ویژه نیروی کار با تخصص بالا که فعالیت‌های شغلی خود را با رایانه انجام می‌دهد بیشترین تغییر را در نحوه فعالیت خود شاهد خواهد بود. محل کار، نحوه محاسبه بهره‌وری و فناوری‌هایی که برای کار مورد استفاده قرار می‌گیرند همگی تغییر می‌کنند، البته بسیاری از این تغییرات از پیش رخ داده و یک نکته مهم این است که با تغییر نحوه فعالیت‌های شغلی، شکل زندگی شخصی افراد و عملکرد اقتصاد در سطح کلان نیز تغییراتی بزرگ خواهد داشت.
 • رشد بازمی‌گردد؟

  کریس گایلز منبع: فایننشال‌تایمز
  اقتصادهای بزرگ در دو سوی اقیانوس اطلس به احتمال زیاد در پایان سال جاری میلادی به وضعیتی که قبل از بحران همه‌گیری داشتند باز خواهند گشت و اگر این پیش‌بینی تحقق یابد، عادی شدن شرایط بسیار سریع‌تر از حدی خواهد بود که قبلا تصور می‌شد. هفته گذشته داده‌های منتشر شده از اقتصادهای بزرگ اروپایی و اقتصاد آمریکا مثبت بود و بر مبنای این داده‌ها اقتصاددان‌ها پیش‌بینی خود از عملکرد اقتصادی آمریکا و اروپا را مثبت‌تر کرده‌اند. در دوره همه‌گیری کرونا کاهش مصرف که حاصل تعطیلی اقتصادها و احتیاط مصرف‌کنندگان بود به بروز یکی از عمیق‌ترین رکودها در اقتصادهای توسعه یافته منجر شد.
 • مدیریت شهری در تهران

  بیش از چندماه به پایان دوره پنجم مدیریت شهری پایتخت نمانده است. دوره‌ای که پس از یک دهه مدیریت شهرداری واحد، به شورای شهر و مدیران شهری جدیدی با دیدگاه کاملا متفاوت نسبت به دوره گذشته واگذار شد. اعضای پارلمان محلی و مدیران شهرداری در ابتدای دوره پنجم، با انتقادهای اساسی به نحوه اداره پایتخت در طول سال‌های گذشته، ادعا داشتند که قرار است تهران به شهری با کیفیت همراه با آسایش و آرامش برای زندگی تبدیل شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر