آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۷ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۵۷۷

 • بن بست برگزیت

  در هفته‌های اخیر موضوع جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا اثرات منفی بزرگی دربر داشته و به‌نظر می‌رسد بن‌بست‌های پیش روی خانم می‌همچنان باقی خواهد بود. طبق توافق صورت گرفته انگلستان باید جمعه این هفته از اتحادیه اروپا خارج شود، اما هنوز برنامه ارائه شده از سوی خانم می ‌به تصویب مجلس عوام این کشور نرسیده است، این بدان معناست که جدایی باید بدون برنامه رخ دهد اما مجلس عوام این شکل جدایی را رد کرده است.
 • روز موعود فرا می‌رسد!

  ین نی لی /سی‌ان‌بی‌سی
  خانم ترزا می، ‌نخست‌وزیر انگلستان رسما از اتحادیه اروپا خواسته است مهلت خروج این کشور از آن اتحادیه را تمدید کند تا زمان کافی برای تهیه یک برنامه جایگزین با همفکری مخالفان سیاسی حزب محافظه‌کار فراهم شود. انگلستان رسما باید دوازدهم ماه جاری میلادی یعنی جمعه این هفته از اتحادیه اروپا خارج شود و این در حالی است که دولت خانم می ‌هنوز یک برنامه مورد موافقت مجلس عوام برای خروج برنامه‌ریزی شده در اختیار ندارد. بدون تردید برنامه‌ای که خانم می ‌تدوین کرده و سه بار از سوی مجلس عوام رد شده، دارای کاستی‌های فراوان است و به همین دلیل حتی بسیاری از هم‌حزبی‌های او با آن مخالف هستند و تعدادی از اعضای کابینه نیز تاکنون استعفا داده‌اند.
 • صورت‌حساب یک طلاق

  ریچارد پارتینگتن/ گاردین
  در ماه‌های اخیر رویدادهایی که در خصوص برنامه خروج انگلستان از اتحادیه اروپا رخ داده اثرات مختلفی بر این کشور داشته و گزارش‌های جدید از شاخص‌های اقتصادی انگلستان واقعیت‌هایی نگران‌کننده را آشکار کرده است. در تازه‌ترین نشانه از اینکه بن‌بست در برنامه خروج انگلستان از اتحادیه اروپا لطمات بزرگی به اقتصاد این کشور وارد کرده است. نظرسنجی موسسه مارکت اکونومیکس نشان داد در ماه گذشته میلادی رشد فعالیت‌های اقتصادی متوقف شده است. به باور کارشناسان، اقتصاد این کشور در خطر کاهش قابل ملاحظه نرخ رشد قرار دارد.
 • تنها گزینه ممکن

  الیزابت پایپر/ رویترز
  به نظر می‌رسد بن بست‌ها در برابر برنامه خروج انگلستان از اتحادیه اروپا پایان ندارد. ترزا می، نخست‌وزیر این کشور برنامه‌ای به پارلمان این کشور ارائه کرده که به هیچ وجه مورد نظر نمایندگان نبوده و رد شده است. طبیعی است که اکنون یا باید خروج بدون برنامه صورت گیرد یا زمان بیشتری به خانم‌می داده شود تا او نظر مخالفان برنامه را جلب کند و فرآیند جدایی انگلستان از اتحادیه اروپا طبق یک برنامه انجام شود.
 • قدرت نابرابر در مذاکرات

  دانیل بوفی /گاردین
  به نظر می‌رسد مشکلات مربوط به برنامه خروج انگلستان از اتحادیه اروپا پایان ندارد. مجلس عوام انگلستان که بارها برنامه ارائه شده از سوی خانم می ‌برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا را رد کرده خروج بدون برنامه و توافق را نیز ممنوع کرده و خانم می ‌باید به تلاش‌های خود برای دستیابی به برنامه‌ای بهتر که بتواند رای مثبت نمایندگان مجلس عوام را جلب کند، ادامه دهد. تاکنون خانم‌می امتیازهای لازم را نداده و اگر شرایط تغییر نکند، شانس یک جدایی برنامه‌ریزی شده کاهش خواهد یافت.

بیشتر