آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۶ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۵۷۶

 • محدودیت سه‌دوره‌ای انتخاب نمایندگان

  مجلسی‌ها در آخرین هفته‌های کاری خود در سال ۹۷، طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس را بررسی کردند و مفاد آن را به تصویب رساندند؛ طرحی که در کنار همه اصلاحات انجام شده در قانون انتخابات مجلس، دو مصوبه چالش‌برانگیز داشت که در صورت تایید شورای نگهبان قواعد انتخابات مجلس شورای اسلامی را تغییر می‌دهد؛ نخست، استانی شدن انتخابات مجلس با تغییر حوزه انتخابیه از شهرستان به محدوده جغرافیایی هر استان است و دومین تغییر نیز ممنوعیت نمایندگی بیش از ۳ دوره متوالی است که با وجود تصویب همچنان با مناقشه جدی روبه‌رو است.
 • پویایی جدید در پارلمان

  محمد محمودی شاه‌نشین /عضو کمیسیون شوراها
  اصلاح قانون انتخابات مجلس به‌عنوان یکی از واپسین دستورکارهای مجلس در سال گذشته از منظر رفع نقص‌های موجود در قانون فعلی حائز اهمیت است؛ طرحی که تلاش‌های فراوانی در تدوین آن صورت گرفت تا بتوان با حدود ۶۰ ماده، مشکلاتی را که در جریان انتخابات مجلس شورای اسلامی وجود داشته است تا حد ممکن کاهش دهیم. در واقع این طرح حاصل تلاش حدودا دو ساله اعضای کمیسیون شوراهای مجلس است که اگر با نگاهی منصفانه به آن بنگریم، تلاشی شایسته بوده است.
 • مغایرت با قانون اساسی

  علی اصغر یوسف‌ن‍ژاد /عضو کمیسیون شوراها
  گردش نخبگان، میدان دادن به جوانان، تزریق خون جدید به رگ‌های پارلمان و...، همه و همه ازجمله تعابیری است که مدافعان ممنوعیت بیش از ۳ دوره متوالی نمایندگی مجلس، طی هفته‌های پایانی سال ۹۷ بر آن تاکید کردند و همچنان نیز بر آن اصرار دارند. موضوع آن است که نمایندگان مجلس در جریان بررسی طرحی که هدف از آن اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی است، به یکباره با پیشنهادی روبه‌رو شدند که با ظاهری نسبتا قابل قبول اما باطنی مبهم، توانست نظر نمایندگان را در صحن علنی به خود جلب کند.
 • چرخش نخبگان در حاکمیت

  سید محمد حسینی/نماینده تفرش
  طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی از ابتدای مجلس دهم مورد توجه نمایندگان بوده و مجلس با توجه به لزوم این اصلاحات در اجرای بهتر انتخابات پارلمان، تلاش کرد که این طرح را به نتیجه برساند. جالب آنکه علاوه بر مجلسی‌ها، دولت نیز با تدوین لایحه جامع انتخابات در تلاش برای رفع نقصان انتخابات است.

بیشتر