آرشیو روزنامه شماره ۴۴۵۲ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۵۲

 • ابزار مشتقه

  توسعه بنگاه‌های اقتصادی و گسترش دامنه تجارت لزوم توجه و اهمیت بیشتر به مدیریت ریسک را بیش از گذشته نمایان می‌کند. به این ترتیب مدیریت صحیح بنگاه‌های اقتصادی باید به جای حذف ریسک، به ایجاد زمینه‌های مناسب برای مدیریت بهینه ریسک بپردازد. این در حالی است که تشدید نوسانات قیمت دارایی‌ها در بازار سبب می‌شود تا ریسک بیشتری بر بنگاه‌های اقتصادی تحمیل شود. در این میان باید ابزارهای مناسبی وجود داشته باشد تا بتوان مدیریت بهینه‌ای برای کنترل ریسک به عمل آورد. حال در صورت وجود اوراق مشتقه، سرمایه‌گذاران می‌توانند این ریسک را مدیریت کرده و بر فرآیند کسب و کار خود متمرکز شوند.
 • در انتظار قراردادهای جدید

  علیرضا ناصرپور مدیر مشتقه بورس کالای ایران
  بورس کالای ایران، بورس پیشرو در راه‌اندازی ابزارهای مشتقه در بازار سرمایه کشور است. این بورس برای اولین‌بار در کشور طی سال ۱۳۸۷ موفق به راه‌اندازی معاملات قراردادهای آتی بود که در ابتدا این قراردادهای آتی شامل کالاهای مفتول مس، شمش طلا و سکه طلا بود و در ادامه در سال‌های ۹۳ و ۹۴ قراردادهای آتی زیره سبز و کنجاله سویا نیز راه‌اندازی شد. از میان این کالاها تنها قراردادهای آتی سکه طلا مورد استقبال فراوان قرار گرفت و معاملات آن نیز در سال‌جاری نیز برقرار بود. همچنین در خردادماه سال‌جاری نیز قراردادهای آتی زعفران راه‌اندازی شد که مورد استقبال چشمگیر فعالان بازار قرار گرفت و در حال‌حاضر دو سررسید آبان ماه و دی ماه این قرارداد آتی در حال معامله است.
 • الزامات توسعه بازار

  دکتر موسی احمدی مدرس دانشگاه
  با توسعه بنگاه‌های اقتصادی و گسترش دامنه تجارت، مدیریت ریسک از اهمیت ویژه‌ای در مطالعات مالی برخوردار شده است. ماهیت مدیریت ریسک ایجاب می‌کند که این مطالعات چندوجهی باشد. یعنی علاوه بر شناخت عملکرد اقتصادی و تجاری بنگاه، لازم است مدیران ریسک با مسائل آماری و ریاضی و روش‌ها و مدل‌های کنترل ریسک نیز آشنا باشند.
 • ابهامات در فرآیند تسویه

  آیدین علایی فعال بازار سرمایه
  ابزار مشتقه به معنای ساده به قراردادی گفته می‌شود که قیمت آن بر مبنای دارایی یا رویدادی به نام دارایی یا رویداد پایه تعیین خواهد شد.
 • پوشش ریسک نوسانات قیمتی

  عباس ضیائی نیری کارشناس بازار سرمایه
  ساختار اقتصاد هر کشوری همزیستی مستقیم با بورس آن کشور دارد. در این راستا سیاست‌های مختلفی در بازار سرمایه در دستور کار قرار می‌گیرد که می‌تواند در کاهش ریسک‌های سیستماتیک‌ در بازه‌های مختلف و در شرایط مختلف تاثیر مثبت بر کلیت بورس داشته باشد.

بیشتر