آرشیو روزنامه شماره ۴۴۵۳ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۵۳

 • پیش‌فروش خودرو

  پیش‌فروش خودرو توسط دو خودروساز مطرح کشور، طرحی بود که از اوایل مهرماه سال جاری اجرا شد و این دو شرکت با هدف تنظیم بازار و حمایت از حقوق مصرف‌کننده، اقدام به ثبت نام در سررسیدهای مختلف کردند.
 • تا «ثریا» با «دیوار کج»

  فربد زاوه کارشناس خودرو
  تا قرن گذشته ساختار اقتصاد ایران مبتنی بر کشاورزی و تجارت متمرکز در یک بازار شکل گرفته بود. تجارتخانه‌های سنتی و مدیران آنها که اصطلاحا بازاری و زمین‌داران بزرگ که خان نامیده می‌شدند، معمولا مورد احترام عموم مردم بودند و نفوذ خوبی هم درحاکمیت داشتند. توسعه صنعت محور در کشور با تاخیر قابل توجهی نسبت به انقلاب صنعتی در غرب، در اوایل قرن گذشته با ایجاد معدود صنایعی که عمدتا تحت تملک و مدیریت دولتی قرار داشتند، آغاز شد. در نیمه سده گذشته و برنامه‌های توسعه اقتصادی دهه ۴۰ و با مشارکت بخش‌خصوصی تحصیلکرده و تکنوکرات، تولید صنعتی رونق گرفت و علاوه بر رشد قابل توجه اقتصادی و توزیع یکنواخت‌تر ثروت در کشور، منجر به تولد یک مرکز بسیار تاثیرگذار در معادلات قدرت شد.
 • دو موج بنیان افکن

  امیرحسن کاکایی عضو هیات علمی دانشکده مهندسی خودرو، دانشگاه علم و صنعت ایران
  صنعت خودرو روزهای سختی را می‌گذراند. از یک طرف مردم فکر می‌کنند هزینه‌ای که برای خرید خودرو می‌پردازند مستقیم به جیب خودروساز می‌رود و با توجه به درآمدهایشان از آن به شدت ناراضی هستند، از طرفی هر خودرویی که امروز از سوی خودروساز با قیمت مصوب به بازار عرضه می‌شود، برای شرکت میلیون‌ها تومان زیان به‌بار می‌آورد.
 • سهامداری یا سهم‌خواهی دولت

  حسن کریمی سنجری کارشناس صنعت خودرو
  در سال ۹۶ مجموع تولیدات سگمنت سواری شرکت‌های داخلی حدود یک میلیون و چهارصد و پنجاه هزار دستگاه بوده که از این میان ۷۰۰ هزار دستگاه سهم ایران خودرو و ۶۱۵ هزار دستگاه سهم سایپا و مابقی سهم سایر خودروسازان داخلی است. این در حالی است که در پیش‌فروش‌های اخیر در مجموع حدود ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو ثبت‌نام شد که این رقم معادل ۶/ ۷ درصد تولید سال ۹۶ دو شرکت بوده است. به‌عبارت دیگر در پیش‌فروش‌های اخیر تنها معادل کمی بیش از ظرفیت تولید یک ماه (مطابق تولید سال ۹۶ این دوشرکت)، خودرو ثبت‌نام شده است. البته ظرفیت و توان تولید این دو شرکت بیش از این آماری است که صرفا برای مقایسه با آمار تولید سال ۹۶ ارائه شده است.

بیشتر