آرشیو روزنامه شماره ۴۴۵۱ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۵۱

 • انتخابات میان دوره‌ای آمریکا

  انتخابات میان دوره‌ای کنگره که در آن تکلیف تمامی ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان و ۳۵ کرسی مجلس سنا مشخص می‌شود از جهات مختلفی اهمیت بالایی دارد؛ زیرا نتیجه آن بر برنامه‌های دولت ترامپ در حوزه‌های مختلف تاثیر خواهد داشت. محتمل ترین نتیجه این است که دموکرات‌ها کنترل مجلس نمایندگان را در اختیار خواهند گرفت اما جمهوری‌خواهان کنترل خود را بر مجلس سنا حفظ خواهند کرد.
 • سه سناریوی پیش رو

  یوهان الام اف ایکس استریت
  انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا که روز ششم ماه آینده میلادی یعنی کمتر از سه هفته دیگر برگزار می‌شود از جهات مختلف بسیار پر اهمیت است. در روز انتخابات، شهروندان برای انتخاب تمامی ۴۳۵ نماینده مجلس نمایندگان و ۳۵ نماینده مجلس سنا پای صندوق‌های رای حاضر خواهند شد. در حال حاضر جمهوری‌خواهان در هر دو مجلس اکثریت را در اختیار دارند و ریاست جمهوری نیز در دست حزب جمهوری‌خواه است.
 • بازارهای مالی در انتظار

  رزینا صابور تلگراف
  انتخابات میان‌دوره‌ای امسال آمریکا روز سه‌شنبه، ششم ماه آینده میلادی و تقریبا دو سال پس از استقرار ترامپ در کاخ سفید برگزار خواهد شد و نخستین آزمون برای مشخص شدن دیدگاه مردم آمریکا درباره عملکرد حزب جمهوری‌خواه و شخص رئیس‌جمهوری است و نتیجه آن بسیار مهم خواهد بود. انتخابات میان‌دوره‌ای نامی است که به مجموعه‌ای از چند انتخابات برای برگزیدن تعدادی از نمایندگان کنگره، فرمانداران ایالت‌ها و مقامات محلی دیگر داده شده و هر دو سال برگزار می‌شود. اگرچه ترامپ جزو نامزدها نیست اما نتیجه انتخابات دیدگاه مردم را درباره سیاست‌های او نشان می‌دهد.
 • شانس مهار ترامپ

  الین کامارک موسسه بروکینگز
  رای‌دهندگان در انتخابات میان دوره‌ای ششم ماه نوامبر، به غیر از نمایندگان مجلس نمایندگان و سنا، برای تعیین تعداد زیادی از فرمانداران ایالت‌ها و مقامات محلی برخی ایالت‌ها نیز رای خواهند داد. معمولا انتخابات‌های میان‌دوره‌ای دو ویژگی مشترک دارند: نخست آنکه تعداد رای‌دهندگان نسبت به انتخابات عمومی و ریاست‌جمهوری کمتر است و دوم آنکه حزب ریاست‌جمهوری تعدادی از کرسی‌ها را به حزب رقیب واگذار می‌کند، به ویژه اگر ریاست‌جمهوری محبوبیت نداشته باشد.
 • تداوم یک‌جانبه‌گرایی؟

  اندرو پروکوف ووکس
  کنگره جدید در آمریکا اوایل ماه ژانویه یعنی دو سال پس از استقرار ترامپ در کاخ سفید آغاز به کار خواهد کرد اما ترکیب کنگره کمتر از سه هفته دیگر در انتخابات میان‌دوره‌ای مشخص خواهد شد. ترامپ در دو سال اخیر با حمایت جمهوری‌خواهان که کنترل دو مجلس سنا و نمایندگان را در کنگره در اختیار دارند، اقدامات غیرمنتظره متعدد انجام داده و از تعدادی از پیمان‌های بین‌المللی خارج شده است: پیمان آب و هوای پاریس، پیمان هسته‌ای ایران و پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی جزو این پیمان‌ها هستند.

بیشتر