آرشیو روزنامه شماره ۴۴۴۸ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۴۸

 • آینده شرکت‌های فناوری

  در سال‌های اخیر بر اهمیت و تاثیرگذاری فناوری بر اقتصاد کشورها و جهان افزوده شده و کارشناسان معتقدند در آینده کشورهایی که در حوزه فناوری‌های جدید یعنی هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، چاپ سه بعدی و روباتیک، پیشرو هستند در حوزه‌های دیگر از جمله اقتصاد و سیاست قدرت بسیار بالاتری نسبت به دیگر کشورها خواهند داشت.
 • موتور چهار زمانه انقلاب صنعتی

  پرایانگ نارولا فوربس
  تردیدی وجود ندارد که رونق اقتصادی در آینده حاصل توسعه فناوری‌های جدید ویژه در چهار حوزه یعنی روباتیک، پرینتر سه‌بعدی، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا است که زمینه انقلاب صنعتی بعدی را فراهم می‌کند. این فناوری‌ها عمر زیادی ندارند، بنابراین پرسش‌های فراوان درباره آنها مطرح است و شرکت‌های بزرگ فعال در حوزه فناوری برنامه‌های گسترده برای حضور فعال در این بخش تدوین کرده‌اند.
 • سرمایه‌گذاری ۶ تریلیون دلاری

  مارکو آنتونیو کاوالو سی‌آی‌او
  در سال‌های اخیر نقش فناوری و شرکت‌های فعال در این حوزه در اقتصاد کشورهای توسعه یافته، به ویژه آمریکا و آلمان و برخی اقتصادهای نوظهور از جمله چین و هند افزایش یافته است. در واقع رشد فناوری به تغییرات بنیادی در اقتصاد جهان کمک کرده و در محیط بازار، سطح استاندارد زندگی و گسترش تجارت تغییرات بزرگ پدید آورده است و می‌توان گفت فناوری بر تمامی صنایع در اقتصاد جهان اثرات انقلاب گونه داشته است و از این طریق تولید ناخالص داخلی، بهره‌وری و سود شرکت‌ها را بالا برده است.
 • ورود اژدهای چینی

  سالی فرنچ مارکت واچ
  از ۲۰ شرکت بزرگ فناوری جهان ۹ شرکت چینی هستند و با آنکه در سال جاری میلادی نیز آمریکا در صدر فهرست قرار دارد اما سرعت چین در حوزه حضور در صحنه فناوری جهان بسیار بالاتر از آمریکاست و این به آن معناست که به احتمال زیاد سال آینده در این فهرست تعداد شرکت‌های بزرگ فناوری چین بیش از آمریکا خواهد بود و نکته مهم این است که در بین این شرکت‌ها نام شرکتی که به کشوری دیگر جز آمریکا و چین تعلق داشته باشد وجود ندارد.
 • دو مسیر کلیدی

  کونر فورست تک رپابلیک
  پایان هفته گذشته شاخص‌های مالی در بورس‌های بزرگ جهان سقوط کردند و بیشترین کاهش در قیمت سهام شرکت‌های فعال در حوزه فناوری مشاهده شد. در واقع در عرض یک روز، صدها میلیارد دلار از ارزش بازار این شرکت‌ها کاسته شد. اگرچه تحلیلگران معتقدند سقوط شاخص‌های مالی زودگذر است و حاصل هراس سرمایه‌گذاران بوده و شرایط بنیادی بازارهای مالی مثبت است. اما همواره این سوال مطرح بوده که آیا رونق سال‌های اخیر در سهام شرکت‌های فناوری به پایان خواهد رسید؟

بیشتر