آرشیو روزنامه شماره ۴۴۴۹ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۴۹

 • کارنامه اقتصادی پارلمان

  آشفته شدن بازار ارز طی چند ماه اخیر علاوه بر آنکه انتقادات صاحب‌نظران و حتی افکار عمومی را به سوی دولتی‌ها روانه کرد، عملکرد نمایندگان مجلس دهم را نیز نشانه رفته است؛ برخی عملکرد اقتصادی مجلس دهم را منفعلانه می‌خوانند و از مجلسی‌ها به دلیل آنچه عمل نکردن به وظایف مصرح می‌نامند، انتقاد می‌کنند.
 • در کمیسیون اقتصادی چه گذشت؟

  محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس
  دهمین دوره مجلس شورای اسلامی گرچه در سه فراکسیون سیاسی امید (شامل اصلاح‌طلبان)، مستقلین و نمایندگان ولایی تقسیم بندی شده و بسیاری از فعالیت‌های خود را بر اساس تصمیمات فراکسیونی و در قالب این سه فراکسیون پیگیری می‌کند، اما می‌توان به جرات گفت که در حوزه موضوعات اقتصادی، این مجلس به‌صورت تخصصی به بررسی طرح‌ها، لوایح، مسائل و موضوعات مطرح شده می‌پردازد.
 • قانون‌گذاری کافی نیست!

  سیده فاطمه حسینی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس
  «چرا مجلس دهم در اتخاذ سیاست‌های اقتصادی منفعل عمل کرده است؟»؛ این سوالی انتقادی است که برخی منتقدان مطرح می‌کنند. اگر بخواهیم به این سوال به‌عنوان یک موضوع بنگریم باید در گام نخست ابعاد مختلف آنچه عملکرد منفعلانه خوانده می‌شود را بررسی کنیم؛ اینکه چرا تلاش‌های نمایندگان مجلس دهم به ویژه در کمیسیون‌هایی که بررسی‌ها و تصمیمات آنان منجر به اتخاذ سیاست‌های اقتصادی می‌شود، از منظر بخشی از جامعه عملکردی منفعلانه خطاب می‌شود؟
 • سرنوشت قوانین پولی و بانکی

  سید فرید موسوی نماینده تهران و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس
  در بررسی عملکرد هر مجموعه‌ای ابتدا باید وظایف و ماموریت‌های ویژه آن مجموعه مورد توجه قرار گیرد. علاوه بر آن جعبه ابزار در اختیار مجموعه و حیطه اختیارات آن مجموعه نیز باید مد نظر واقع شود. مجلس شورای اسلامی به‌طور کلی دو وظیفه اساسی برعهده دارد؛ تقنینی و نظارتی.بنده در مقام دفاع از عملکرد کل مجلس در حوزه اقتصاد نیستم، ولی با توجه به آنکه در اینجا عملکرد اقتصادی مجلس دهم به انفعال متهم شده است، حسب اطلاع مواردی از اقدامات را ذکر می‌کنم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر