آرشیو روزنامه شماره ۴۴۴۷ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۴۷

 • ارز و کفایت سرمایه بانک‌ها

  کمتر از یک سال از آغاز بحران اقتصادی در دولت دوم حسن روحانی می‌گذرد و متاسفانه تیم اقتصادی فعلی دولت هنوز نتوانسته افسار امور را در اختیار بگیرد. نوساناتی که بنگاه‌های اقتصادی را به شدت با مشکل مواجه کرده و مستقیما بر معیشت مردم اثرگذار بوده است.
 • بهبودی کمتر از حد انتظار

  احسان جعفری باقرآبادی کارشناس بانکی
  هر چند در ماه‌های اخیر افزایش نرخ ارز و نوسانات این بازار به ضرر بسیاری از فعالان اقتصادی تمام شده است، اما این افزایش نرخ ارز برای برخی بنگاه‌ها منافعی را به همراه داشته است. از جمله بنگاه‌هایی که در این بین به نظر می‌رسد از افزایش نرخ ارز منتفع شوند بانک‌هایی هستند که از دارایی‌های ارزی مناسبی برخوردارند. مثلا بر اساس انتظارات بروز کرده در میان سهامداران ارزش سهام بانک ملت در بورس اوراق بهادار تهران طی سه ماه گذشته تقریبا دو برابر شده است. زیرا با افزایش نرخ ارز و پس از تسعیر دارایی‌های مذکور ارزش آنها افزایش خواهد یافت و پیش‌بینی می‌شود از این طریق سود مناسبی شناسایی شود. این امر می‌تواند از مجرای سود انباشته، وضعیت حقوق صاحبان سهام و سرمایه نظارتی آنها را نیز بهبود بخشد. اما بحث درخصوص اثرات دقیق این موضوع بر نسبت کفایت سرمایه بانک‌ها نیازمند تشریح مقدماتی است.
 • روند صعودی ریسک‌پذیری

  دكتر علي پهلواني مشاور مديرعامل بانك صنعت و معدن
  مانند هر بنگاه اقتصادی، بانک‌ها نیز از دو روش کلی استقراض (بدهی) و سرمایه، فعالیت‌های خود را تامین مالی می‌کنند. سرمایه بانک، سررسید مشخص و تعهد بازپرداخت ندارد.
 • دو توصیه سیاستی

  سیدمحمدرضا رضوی عراقی کارشناس بانکی
  نوسانات ارزی همواره دغدغه و چالش بزرگی برای واحدهای اقتصادی است که دارایی یا بدهی‌های ارزی دارند. در ادبیات مالی ریسک نوسانات نرخ ارز از ریسک‌های حائز اهمیت به شمار می‌رود. به گونه‌ای که این ریسک به‌عنوان زیر مجموعه ریسک بازار، به همراه ریسک‌های اعتباری، نقدینگی و عملیاتی از چهار ریسک مهم و اساسی صنعت بانکداری به شمار می‌رود.
 • بازی استمهال

  مهدی اشعری دانشجوی دکترای اقتصاد دانشگاه تهران
  با وجود کاهش اخیر در نرخ ارز، در چند ماه گذشته مجموعا این نرخ چند برابر شده‌است. برخی کارشناسان معتقدند این اتفاق، احتمال ورشکستگی بانک‌ها را رفع کرده‌است. در این نوشته می‌خواهیم صحت این گزاره را بررسی کنیم و ببینیم که آیا افزایش قیمت ارز نظام‌بانکی را از ورشکستگی نجات می‌دهد؟

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر