آرشیو روزنامه شماره ۴۴۴۳ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۴۳

 • بحران‌های پیش‌رو

  در ماه‌های پایانی سال ۲۰۱۰ بود که دنیا با شگفتی، محصولات کشورهای عرب را به نظاره نشسته بود. بهار عربی مانند موجی سهمگین یکی پس از دیگری مرزهای خاورمیانه و شمال آفریقا را در می‌نوردید و سرعت حوادث به قدری بالا بود که زمانی برای کاستن از ضربات از سوی دولتمردان باقی نگذاشت.
 • دو سناریو از تغییرات احتمالی

  عباس عبدی روزنامه‌نگار
  آیا مشکلات اقتصادی می‌تواند زمینه‌ساز مشکلات و بحران‌های سیاسی و اجتماعی شود؟ این زمینه‌سازی از چه مجراهایی ممکن است و بحران‌های احتمالی دارای چه ابعادی است؟ این پرسشی است که به‌طور خلاصه در این یادداشت به آن پاسخ داده خواهد شد. به‌ویژه اینکه عموم افراد جامعه درگیر یافتن پاسخ برای این پرسش هستند، چرا که می‌بینند مشکلات اقتصادی و غیر اقتصادی وجود دارد و چشم‌اندازی نیز در کاهش آنها دیده نمی‌شود، بنابراین کنجکاو هستند که بدانند اثرات این بحران‌ها در عرصه سیاست و تحولات سیاسی چگونه خواهد بود؟
 • استراتژی مواجهه با ناآرامی‌های اجتماعی

  بهروز گرانپایه روزنامه‌نگار
  مفاهیم و مقوله‌های ذهنی و متفاوتی که ما در مورد وضعیت، روابط و فعالیت‌های انسانی به نحوی مستقل و جداگانه به‌کار می‌بریم، در واقعیت چندان هم از یکدیگر منفک و جداشدنی نیستند. یک رابطه انسانی- اجتماعی از لایه‌ها، سطوح و ابعاد مختلفی برخوردار است؛ توانمندی ذهن بشر است که جنبه‌های مختلف یک پدیده یا وضعیت را جدا از هم مورد بررسی قرار می‌دهد. یک رویداد اقتصادی، مثلا رکود، صرفا جنبه اقتصادی ندارد. به وضوح می‌توان ابعاد روان‌شناختی، جامعه‌شناختی، سیاسی و نیز وجوه دیگری را از آن انتزاع و درباره‌اش سخن گفت و تحلیل و ارزیابی ارائه کرد.
 • تعامل خردگرایانه

  دکتر مسعود فرخی محقق اقتصاد سیاسی در دانشگاه اسکس
  نگارنده این مطلب در مقاله‌ای به تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ با عنوان تعامل خردگرایانه در همین روزنامه به بررسی سناریوهای مختلف پیش روی ایران در صورت تصمیم احتمالی ترامپ از خروج یکجانبه از برجام پرداخته بود. در آن زمان - یعنی حدود ۵ ماه پیش - ارزش دلار آمریکا در بازار آزاد کمی بیش از ۶ هزارتومان بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر