• برجام در دوران بایدن

  امیر جهانی: انتخاب ترامپ در نوامبر ۲۰۱۶ سرآغاز رخ دادن خیلی از اتفاقات ناگوار در عرصه بین‌الملل بود. ایجاد تنش با برخی کشورهای دوست، خروج از برخی توافقنامه‌ها و نهادهای بین‌المللی و جدال لفظی روزانه در شبکه‌های اجتماعی تنها بخشی از دومینوی ترامپ در چهار سال گذشته بود و برجام هم یکی از قربانیان آن.
 • بی‌اعتمادی طرفین مذاکره

  رحمن قهرمانپور کارشناس مسائل بین‌الملل
  چنین به‌نظر می‌رسد که حداقل در واشنگتن این باور روز‌به‌روز در حال تقویت شدن است که اهمیت آمریکا در قیاس با گذشته کمتر شده است. هرچند برخی‌ها چنین ادعایی را قبول ندارند، اما به‌نظر می‌رسد که نباید آن را دست‌کم یا نادیده گرفت. تحولات اخیر در انتقال قدرت از دولت ترامپ به دولت بایدن و نیز میراث سیاست خارجی ترامپ و تشدید تنش میان آمریکا با چین همگی حکایت از آن دارند که آمریکا در سال‌۲۰۲۱ در سیاست خارجی خود با شرایط بی‌ثبات‌تری نسبت به گذشته مواجه شده است.
 • الگوی سیاست منطقه‌ای آمریکا

  ابراهيم متقي استاد دانشگاه تهران
  پیروزی جو بایدن نقطه عطفی در رقابت‌های سیاسی و انتخاباتی ایالات‌متحده محسوب می‌شود. دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ به‌عنوان پدیده جدیدی در حوزه سیاست اجتماعی آمریکا ظهور پیدا کرد.
 • فرصت‌ها و تهدیدات فراروی ایران

  هادی خسروشاهین پژوهشگر مسائل حوزه بین‌الملل
  عصر بایدن در ساعت ۱۲ ظهر ۲۰ ژانویه به وقت واشنگتن آغاز می‌شود. این عصر را نمی‌توان در قالب تصور رایج اما ناصواب «تکرار تاریخ» مورد ارزیابی قرار داد. اگرچه شاکله اصلی این دولت تقریبا مشابه با دولت اوباما و مهره‌های کلیدی آن نیز تقریبا بسان دولت سابق دموکرات‌ها است، اما دو رویداد و مساله‌ خاص باعث اثبات‌پذیری این مساله می‌شود که قرار نیست دولت بایدن همان دولت اوباما باشد. کانونی‌ترین نقطه تمایز عصر بایدن با سال‌های گذشته «کرونا» و تاثیرات اقتصادی برجا‌مانده از آن است.
 • آزادی بیان در شبکه‌های اجتماعی

  احسان آذری‌نیا: هفتم ماه جاری میلادی شبکه‌های اجتماعی بزرگ در آمریکا یعنی فیس‌بوک و توییتر در واکنش به ناآرامی‌های واشنگتن و توییت‌های ترامپ که از این ناآرامی‌ها حمایت می‌کرد، حساب کاربری او را مسدود کردند. برخی دیگر از پلت‌فرم‌های شبکه اجتماعی نیز اقدامات مشابهی انجام داده‌اند. همچنین حساب‌های کاربری بسیاری از طرفداران ترامپ و ترویج‌کنندگان تنفر و خشونت بسته شده است.
 • قضاوت برعهده کیست؟

  جیلیان سی یورک ام‌آی‌تی تکنولوژی ریویو
  هفتم ژانویه، پس از حمله طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا دو شبکه اجتماعی بزرگ یعنی فیس‌بوک و توییتر حساب کاربری ترامپ را به حالت تعلیق درآوردند. روز بعد توییتر این مسدود شدن را دائمی کرد. بسیاری از افراد این اقدام را به‌عنوان تصمیمی برای جلوگیری از وارد کردن زیان‌های بیشتر از سوی رئیس‌جمهور ستایش کردند. از دید آنها اکنون که طرفداران ترامپ بر مبنای ادعای دروغ او مبنی بر تقلب در انتخابات ماه نوامبر، اقدامات غیرقانونی انجام می‌دهند باید دسترسی ترامپ به فضای مجازی مسدود شود. البته جمهوری‌خواهان از اقدام دو شبکه اجتماعی یاد شده به‌عنوان نقض آزادی بیان ترامپ انتقاد کردند.
 • ترامپ ساکت می‌شود؟

  اتان سوکرمن سی‌ان‌ان
  هشتم ژانویه، شبکه اجتماعی توییتر حساب کاربری ترامپ را مسدود کرد. این شبکه اجتماعی پس از تعلیق حساب رئیس‌جمهور به دلیل دیدگاه‌هایی که او در ستایش از حمله‌کنندگان به ساختمان کنگره منتشر کرده بود، به این نتیجه رسید که ویدئوهای بعدی ممکن است شامل محتوای تحریک‌کننده برای خشونت باشد، در نتیجه حساب کاربری ترامپ برای همیشه بسته شد. فیس‌بوک نیز صفحه ترامپ را بسته است. اینگونه اقدامات نشان‌دهنده تغییری بزرگ در نحوه مدیریت محتواهای خاص از سوی شبکه‌های اجتماعی بزرگ است. این شبکه‌ها مدت‌های طولانی محتوای منتشر شده از سوی افراط‌گرایان راستگرا را تحمل کرده‌اند و به‌ویژه واکنشی به پست‌های ترامپ نشان نمی‌دادند، زیرا به این نتیجه رسیده بودند که توییت‌ها و پست‌های او به‌رغم تمامی دروغ‌ها و تهدیدهایی که در آنها وجود داشت اظهارنظرهای مهم یک شخصیت سیاسی است و در دموکراسی ما همه باید بتوانند از این دیدگاه‌ها مطلع شوند.
 • شکست سیستماتیک در مدیریت داده‌ها

  تیلور اوون منبع: گلوب‌اند میل
  هفتم ماه جاری میلادی چند شبکه اجتماعی بزرگ دسترسی ترامپ به پلت‌فرم‌های خود را مسدود کردند. خوش‌بینانه‌ترین تفسیر از این اقدام آن است که فکر کنیم پلت‌فرم‌های یاد شده در واکنش به ناآرامی‌های واشنگتن با سرعت و قاطعانه تصمیم گرفتند از کشور در برابر ناآرامی‌های بیشتر محافظت کنند و این اقدام نشانه تکامل آنها از دوران جوانی و وانمود کردن به بی‌طرفی، به وضعیت پخته و مسوولیت‌پذیری است. اگر بخواهیم بدبین باشیم باید بگوییم این اقدام شبکه‌های یاد شده، یک اقدام خاص و نشانه‌ای برای رئیس‌جمهوری جدید است که حزب او کنترل دولت و دو مجلس کنگره را در اختیار دارد. اقدام شبکه‌های اجتماعی در آخرین روزهای دولتی انجام شد که دقیقا همین شبکه‌ها به مدت چهار سال از آن استقبال کرده بودند.
 • ترس در دل همه پوپولیست‌ها

  جمی دتمر منبع: وویس آو آمریکا
  رهبران پوپولیست اروپا از تصمیم شبکه‌های اجتماعی بزرگ آمریکا یعنی مسدود کردن حساب کاربری ترامپ خشمگین هستند. آنها نگران آن هستند که فیس بوک، توییتر و دیگر شبکه‌های اجتماعی بزرگ دسترسی آنها را نیز قطع کنند.
 • بورس در دوران پساترامپ

  هدیه لطفی: بازار سرمایه و به ویژه بورس تهران در حالی روزهای پر از نوسان را تجربه می‌کند که دیگر خبری از کسب سودهای رویایی در این بازار نیست. روند قیمت‌ها در بازارهای جهانی، نرخ ارز، مذاکرات، تعیین متغیرهای بودجه و ارقام اثرگذار بر بنگاه‌های اقتصادی در کنار اخبار وضعیت تعاملات کشور با شرکای بین‌المللی از جمله مهم‌ترین محرک‌هایی است که رفتار بازار سرمایه را تحت‌تاثیر قرار داده و نوسان را در این بازار تشدید کرده است. در همین راستا استقرار حاکمان جدید کاخ سفید و رخدادهای احتمالی پیرامون آن می‌تواند چشم‌اندازهای مختلفی را پیش روی سرمایه‌گذاران و نوسانات بازار قرار دهد.
 • پیامدهای کاهش تحریم‌ها

  احسان رضاپور نیکرو/ مدیرعامل مولدسازی و مدیریت دارایی تجارت
  جریانات و افت و خیزهای بازار سرمایه معلول رخدادهایی است که بخشی از آن ریشه درمسائل کلان اقتصادی کشور دارد و در قالب فاکتورهایی نظیر متغیرها و مفروضات اساسی بودجه، وضعیت نقدینگی، رشد اقتصادی، تورم، بهره بانکی و قواعد و قوانین مالی و کلان اقتصاد، شرایط بازارهای سرمایه‌پذیر و فرصت‌ها و تهدید‌های هر یک بوده و به‌تبع آن بنگاه‌های اقتصادی را متاثر می‌سازد و بخش دیگر، ریشه در چشم‌اندازهای بازار سرمایه‌پذیر، متاثر از اوضاع سیاسی و امنیتی دارد که به‌عنوان ریسک‌های سیستماتیک مهم، نوسانات و هیجاناتی را به بازارها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری تحمیل می‌کند.
 • دو قطبی سهام ریالی و دلاری

  مهدی مدنی/ کارشناس ارشد بازار سرمایه
  بورس تهران بعد از روند صعودی پرشتابی که در ابتدای امسال پیش گرفت از مرداد ماه وارد فاز نزولی شد. این روند نزولی در بازار طبیعی بود و بعد از رشد غافلگیرکننده‌ای که شاخص بورس از خود به یادگار گذاشت، در پیش گرفتن چنین روندی دور از ذهن نبود. روند صعودی بورس از تیر ماه سال ۹۷ با سهام متوسط و کوچک شروع شد و معمولا سهام بزرگ و شاخص‌ساز رشد شارپی و چندبرابری خود را در انتهای روند انجام می‌دهند. در تیرماه و اوایل مردادماه تابلوی معاملات، نشان دهنده خروج پول‌های بزرگ هوشمند و خستگی این سهام از رشد بود. در ادامه نیز با انتشار اخباری از صندوق دارا دوم و انتشار اوراق نفتی و تایید و تکذیب چندباره این اخبار، باعث کاهش اعتماد مردم به بازار و خروج نقدینگی از بورس شد. در کنار آن،قوانین جدیدی بر بازار وضع شد که در تشدید روند نزولی بی‌تاثیر نبود، اما به مرور و با طولانی شدن روند نزولی شاخص بورس در پاییز نیز بازار انتخاب بایدن را پیشخور کرده و نگرانی سهامداران در این بازار افزایش یافت و به دنبال تصمیم‌های هیجانی اقدام به فروش سهام و خروج از این بازار کردند.
 • بازگشت صادرات نفت؟

  سعید آسمانی/ کارشناس بازار سرمایه
  در ماه‌های اخیر، پیش‌بینی نتایج انتخابات آمریکا تاثیرات قابل‌توجهی بر بازار سرمایه ایران داشته است؛ به گونه‌ای که با بررسی رویداد‌های انتخاباتی آمریکا مشاهده می‌کنیم، ترامپ تا حدی مورد استقبال اهالی بازار سرمایه بود که البته بیشتر به دلیل سیاست‌های خروج از برجام و رشد نرخ دلار بوده است. با تغییر نظر‌سنجی‌ها و پیشی گرفتن بایدن، بازار سرمایه ریزش سنگینی را تجربه کرد، به گونه‌ای که می‌توان گفت، تاثیر روی کار آمدن بایدن در بازار سرمایه ایران در قیمت سهام شرکت‌ها پیشخور شده است. اما آیا واقعا این پیش‌بینی برای کاهش قیمت‌ها و ریزش بازار با انتخاب بایدن به جای ترامپ در بازار درست بوده است؟
 • فرصت‌سوزی نکنیم!

  میلاد خوش‌زبان /کارشناس ارشد مالی
  دقیقا به خاطر نمی‌آورم، اما فکر می‌کنم قبل از روی کار آمدن ترامپ و در یکی از مناظره‌های انتخاباتی‌اش بود که از پاره کردن برجام صحبت کرد. فردای آن روز یا پس از انتخاب ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور و حتی بعد از وعده‌هایش مبنی بر خروج از توافق هسته‌ای، برخی روزنامه‌ها و نشریات مجددا از تیتر نخ‌نما‌شده «فرجام برجام» استفاده کردند. دیر زمانی نیست که از آن روزها گذشته و با بازگشت دوباره بایدن -این‌بار اما به‌عنوان رئیس‌جمهور- نگاه‌ها مجددا به برجام برگشته است. موضوعی که قاعدتا قرار نبود آنقدر پیچیده شود، اما شد و هنوز هم کسی از سرانجام آن تیتر نخ‌نما شده اطمینان ندارد.
 • همه بحران‌های۲۰۲۱

  احسان آذری‌نیا: همه‌گیری کرونا بر بخش‌های مختلف اقتصادها، خانوارها، شرکت‌ها و افراد اثرات بزرگ داشته و در بیشتر موارد، این اثرات منفی بوده است. روندهای مختلف سال گذشته میلادی با شروع همه‌گیری نمایان شد و در بین این روندها، افزایش نابرابری‌ها، برنامه‌های حمایتی، رشد بدهی‌ها و روند خروج از بحران، جزو روندهای بسیار مهم هستند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر