آرشیو روزنامه شماره ۴۴۴۴ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۴۴

 • تجارب کارآفرینان ایرانی

  انجمن دانشگاه صنعتی شریف (SUTA) با همکاری مرکز مطالعات و فرهنگ ایرانی ساموئل جردن در دانشگاه کالیفرنیا، ارواین و پروژه تشریک مساعی آمریکاییان ایرانی‌تبار، در روز شنبه ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۸ همایش یک‌روزه نوآوران آمریکاییان ایرانی‌تبار را در سالن اقیانوس آرام دانشگاه ارواین کالیفرنیا، برگزار کردند. در این همایش، نوآوران برجسته‌ ایرانی، فناوران، کارآفرینان و استادان به بیان و بررسی این مطلب پرداختند که نوآوری فناورانه، تجاری و اجتماعی برای آنها به چه معناست و چگونه، به باور آنها، می‌توانیم با استفاده از نوآوری (به معنای وسیع کلمه «انجام امور به شیوه‌ای بهتر») برخی از مهم‌ترین چالش‌های پیش‌روی جهان همچون شغل‌آفرینی و انقلاب هوش مصنوعی، ایجاد مسکن قابل خرید، چالش‌های محیط زیستی، مسائل مربوط به توسعه و مهاجرت و... را رفع و رجوع کنیم.
 • الگوهای جدید نوآوری

  مریم رفوگران معاون ارشد رئیس شرکت «برودکام»
  در این بخش می‌خواهم چند نکته را در مورد کارآفرینان یاد آور شوم. همان‌طور که استیو جابز به خوبی بیان کرده است، انسان باید همواره متفاوت فکر کند. ابتدا شما باید متفاوت از دیگران فکر کنید و سعی کنید مسائلی را که قبلا حل نشده‌اند، حل کنید. برای این کار شما نباید فکرتان را محدود کنید. باید آمادگی شکست را داشته باشید، زیرا شکست بخشی ضروری از کار است و ما از اشتباهاتمان یاد می‌گیریم. هدف نهایی ما از کارآفرینی، صرفا باید ارائه الگویی جدید در این حرفه باشد و نه اینکه صرفا محصول متفاوتی عرضه کرده باشیم.
 • از «ایده» تا «اجرا»

  علی حاجی میری استاد، مخترع و کارآفرین در حوزه مهندسی، استاد مهندسی برق در موسسه فناوری کالیفرنیا (کلتک)
  موضوع سخنان من تخیل، خلاقیت و نوآوری است و می‌خواهم بگویم که تفاوت بین اینها در چیست و چه معنایی دارند. تخیل یک توانایی ذهنی است که ما در آن ذهنمان را آزاد می‌کنیم و به چیزهایی که الزاما وجود خارجی ندارند، فکر می‌کنیم. این قدم اول است. خلاقیت را می‌توان به‌صورت تخیل بیان کرد.
 • درس‌هایی که نمی‌آموزیم

  دکتر مهتاب جعفری استاد و معاون رئیس دانشکده علوم دارویی دانشگاه کالیفرنیا، ایروین (UCI)
  ابتدا باید روشن کنیم که چگونه نوآوری را تعریف می‌کنید؟ چه به‌عنوان دانشمند و چه به‌عنوان استاد. من تا سال ۲۰۰۵ در مورد بیماری‌های قلبی و عروقی تحقیق می‌کردم. پس از آن، به جای تحقیق در مورد بیماری‌ها، شروع به تحقیق در مورد مساله پیری و پیر شدن کردم. این ایده وجود دارد که اگر ما سرعت پیری را کاهش دهیم، دیگر حمله قلبی، سرطان و ... را نخواهیم داشت که البته این ایده متعلق به من نیست.
 • تحول در صنعت نفت

  ایرج اشراقی استاد مهندسی شیمی در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی
  در ۵۰ سال گذشته آمریکا تقریبا در زمینه نوآوری در صنعت نفت مستقل شد و این امر تنها با کمک نوآوری میسر بود. آمریکا این خودکفایی را تا حدی مدیون ایرانیان آمریکا نیز هست. زندگی همه ما به سه چیز اساسی انرژی، پلاستیک و حمل ونقل وابستگی شدیدی دارد. تصور کنید ما برای چند روز برق نداشته باشیم، چه خواهد شد. در مورد پلاستیک، تمامی بیمارستان‌ها و شرکت‌ها و غیره به‌شدت به آن وابسته هستند. در مورد حمل و نقل هم می‌توان گفت کشف سوخت مایع باعث شد که ما الان بتوانیم اینجا جمع شویم. ما از هر سه اینها به‌شدت استفاده می‌کنیم، ولی قدردان نیستیم.

بیشتر