آرشیو روزنامه شماره ۴۴۴۲ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۴۲

 • نفت ۱۰۰ دلاری

  قیمت نفت در هفته‌های اخیر به سرعت بالا رفته و به سطوحی رسیده که به باور اقتصاددان‌ها به زیان اقتصاد جهان است. عامل اصلی رشد قیمت‌ها، اعمال تحریم علیه ایران از سوی آمریکاست و برخی نهادهای تحلیلگر پیش‌بینی کرده‌اند که قیمت‌ها به‌زودی به ۱۰۰ دلار در هر بشکه خواهد رسید.
 • آثار ژئوپلیتیک تحریم ایران

  اندا کوران بلومبرگ
  رشد قیمت نفت در هفته‌های اخیر سبب‌شده پیش‌بینی‌هایی درباره رسیدن قیمت‌ها به ۱۰۰ دلار و بالاتر مطرح شود. افزایش قیمت نفت به این سطح، برندگان و بازندگانی دارد. طبیعی است که صادرکنندگان نفت از رشد قیمت‌ها خوشحال هستند و نیز شرکت‌های نفتی سودی سرشار از این شرایط کسب می‌کنند، اما کشورهای مصرف‌کننده هزینه بالایی برای تامین نیاز خود متحمل خواهند شد و به احتمال زیاد تورم در آنها به‌شدت بالا می‌رود و این به معنای افزایش نرخ‌های بهره و کاهش نرخ رشد اقتصاد است.
 • سایه تهدید بر اقتصادهای نوظهور

  جاناتان وثلی فایننشال تایمز
  پس از اعلام نظر برخی بانک‌های سرمایه‌گذاری درباره افق قیمت نفت و رسیدن آن به رقم ۱۰۰ دلار در هر بشکه در آینده نزدیک، سوالی که برای بسیاری از کارشناسان مطرح شده این است که آیا امکان رسیدن قیمت‌ها به این رقم وجود دارد؟ وضعیت اقتصادهای نوظهور که مصرف‌کنندگان بزرگ نفت هستند بر قیمت این ماده خام اثرات بزرگی دارد، بدین معنا که اگر وضعیت این اقتصادها مثبت باشد می‌توان به رشد قیمت نفت به ۱۰۰ دلار خوشبین بود، اما به نظر می‌رسد چنین نباشد.
 • اهداف متناقض ترامپ

  سامانتا گرووس موسسه بروکینگز
  در نشست ماه ژوئن اوپک که چند تولیدکننده غیر عضو این سازمان از جمله روسیه در آن شرکت داشتند تصمیم گرفته شد تولید نفت بالا برده شود، زیرا قیمت‌ها نسبت به سال ۲۰۱۴ بسیار بالاتر قرار داشت و نیز در ماه مه آمریکا از پیمان هسته‌ای ایران خارج شده بود و قصد داشت تحریم‌های سختگیرانه بر این کشور اعمال کند که پیش‌بینی می‌شد از عرضه نفت ایران به میزان قابل ملاحظه کاسته شود. البته واقعیت این است که شرایط بازار نفت به دلیل افزایش سریع تولید نفت شیل در آمریکا تغییر کرده و اعضای اوپک باید به این موضوع توجه کنند.
 • آمریکا تا چه حد مصون است؟

  نیک کانینگهام اویل پرایس
  یکی از مهم‌ترین پرسش‌هایی که در هفته‌های اخیر مطرح شده تاثیر افزایش قیمت نفت به بالای ۱۰۰ دلار بر اقتصاد آمریکاست. این سوال از آن جهت مهم است که خروج آمریکا از پیمان هسته‌ای ایران مهم‌ترین دلیل رشد قیمت نفت در هفته‌های اخیر بوده و اگر تاثیر افزایش قیمت‌ها بر اقتصاد آمریکا زیاد باشد، احتمال آنکه دولت آمریکا در اعمال تحریم بر بخش انرژی ایران نرمش نشان دهد وجود خواهد داشت. اما اگر این تاثیر اندک باشد ترامپ در مسیر اعمال فشار بر ایران به حرکت خود ادامه خواهد داد، حتی اگر قیمت بالای نفت لطمات جدی به اقتصاد همپیمان‌های آمریکا و جهان وارد کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر