آرشیو روزنامه شماره ۴۴۴۱ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۴۱

 • سرنوشت لوایح چهارگانه

  لوایح چهارگانه‌ای که در مسیر توصیه‌های FATF به مجلس ارائه شده است، شامل دو لایحه پیوستن به کنوانسیون CFT و کنوانسیون پالرمو و همچنین لایحه مبارزه با تامین مالی تروریسم و لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی است.
 • مبارزه با جرائم دو قلو

  دکتر شکوه حسین آبادی کارشناس ارشد حقوقی و بین‌المللی
  بخش عمده عواید حاصل از جرایم مالی از فساد ناشی می‌شود. فساد عنوان مجرمانه بسیطی است که جرائمی نظیر رشوه و اختلاس را دربر می‌گیرد و پایه‌های نظام اقتصادی هر کشور را به‌شدت متزلزل می‌کند. فساد خود جرم اولیه است و به منظور استفاده از عواید ناشی از این جرم، جرم ثانویه‌ای با عنوان پولشویی ارتکاب می‌شود. به عبارت دیگر، جهت استفاده از عواید حاصل از فساد، مجرمان تکنیک‌ها و روش‌هایی برای پنهان کردن هویت خود، منشا پول نامشروع و عدم امکان ردیابی به‌کار می‌گیرند که این عمل جرم پولشویی محسوب می‌شود. بنابراین پولشویی و فساد، ارتباط و تاثیر متقابلی بر یکدیگر دارند.
 • اتخاذ سیاست‌های دوحزبی

  حسین قریبی دستیار وزیر امور خارجه
  در دموکراسی‌های غربی اصطلاحی با عنوان سیاست‌های دوحزبی داریم که اشاره به سیاست‌هایی دارد که بالاتر از ملاحظات حزبی قرار می‌گیرند. در عرصه روابط خارجی، سیاست دوحزبی به‌ویژه در زمان‌های جنگ، فشارهای اقتصادی و حوادث غیرمترقبه طبیعی و غیرطبیعی بیشتر دیده می‌شود. در این شرایط اکثریت مطلق سیاست‌مداران در شرایطی که منافع قطعی ملت در اتخاذ یک سیاست منسجم برای دفع خطر و به‌دست آوردن یک دستاورد مهم مطرح است، یکصدا سیاست منافع حیاتی کشور را مورد حمایت قرار می‌دهند.
 • دغدغه‌های سیاسی

  سیده فاطمه حسینی عضو كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی
  لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) که از ۲۰ خردادماه امسال با تصمیم نمایندگان مسکوت ماند، هفته گذشته پس از بررسی دوباره در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی پارلمان در دستورکار صحن علنی مجلس قرار گرفت. این یکی از لوایح چهارگانه‌ای است که دولت جمهوری اسلامی ایران در راستای توصیه‌های گروه ویژه اقدام مالی (FATF)، به مجلس شورای اسلامی ارائه کرد تا با تصویب این لوایح که ماهیت آن اصلاح قوانین داخلی و نیز پیوستن ایران به دو کنوانسیون پالرمو و CFT است، بتواند در جرگه کشورهای همکار گروه ویژه اقدام مالی (FATF) قرار گیرد.
 • تحلیل هزینه- فایده

  پیام نوروزی کارشناس اقتصادی
  یک ضرب المثل مشهور اقتصادی که معمولا در کلاس‌های درس اقتصاد بیان می‌شود آن است که در اقتصاد ناهار مجانی وجود ندارد. چرا که در صورت وجود ناهار مجانی، تقاضا برای آن کالا آنقدر زیاد می‌شود که به سرعت عرضه از آن جا می‌ماند. اکثر تصمیمات سیاست‌گذاری اینگونه است که هم پیامد مثبت و هم منفی دارد. گاه تصمیمات مفید اقتصادی، پیامدهای نامطلوب سیاسی یا اجتماعی برجا می‌گذارد. یا آنچه معمولا متداول‌تر است تصمیمات سیاسی بوده که پیامدهای نامطلوب بر اقتصاد می‌گذارد. به ندرت اتفاق می‌افتد که یک تصمیم همه پیامدهای مثبت اقتصادی، اجتماعی و سیاسی را داشته باشد. بنابراین برای هر تصمیم، باید همه جوانب آن دیده شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر