آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۰۳

 • شفافیت در دوران تحریم

  سازو‌کار شفافیت اقتصادی طی سال‌های اخیر از مهم‌ترین محورها و مطالبه‌های مردمی بوده است. به‌طوری‌که بسیاری از شعارهای مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری، مجلس و شورای شهر با محور شفافیت مطرح شد.
 • ممنوعیت مجوزهای موردی

  سید مهدی بنی‌طبا کارشناس اقتصادی
  اقتضای فضای تحریمی و دور زدن تحریم‌ها در دوره قبلی، کاهش نقش و اثر ترتیبات نهادی متعارف و کاهش شفافیت و نظارت بود و همین موضوع در سال‌های گذشته منجر به وقوع مفاسد و سوء جریان‌های مالی و افزایش هزینه‌های مبادله به‌ویژه در تراکنش‌های مرتبط با دولت، شرکت‌های دولتی و اشخاص حقیقی مرتبط با ساختار و دستگاه‌های دولتی شد. البته ماحصل این گفتار حتما نفی دور زدن تحریم‌ها یا ناممکن بودن ممانعت از وقوع اتفاقات مشابه و به معنی دیگر به استقبال تحریم‌ها رفتن و از ترس مردن خودکشی کردن نیست، بلکه مراد ضرورت برنامه‌ریزی با توجه به تجربه دوره قبلی تحریم‌ها است. برخی از مهم‌ترین ملاحظات پیرامون این موضوع به این شرح است:
 • ابهامات در واگذاری طرح‌های عمرانی

  شهرام حلاج پژوهشگر مناقصات، معاملات و نظام فني و اجرايي
  شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی کشور، به گفته‌ سخنگوی وقت دولت، در جهت تشریک مساعی میان قوای سه‌گانه برای مقابله با شرارت‌های اقتصادی رژیم آمریکا تشکیل شده ‌است. این نهاد فوق‌العاده‌ شرایط تحریم‌های جدید کشور، در مصوبه‌ جلسه‌ شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۷ خود که به سازمان برنامه ابلاغ شده ‌است، مقرر داشته ‌است:
 • جایگاه رسانه‌ها و سازمان‌های نظارتی

  مجید الماسی پژوهشگر اقتصادی
  هر زمان کشور با تحریم‌های جدید روبه‌رو می‌شود، مشاهده می‌شود که از سوی مسوولان، بر ضرورت حفظ انسجام و مقاومت در برابر تحریم‌های ظالمانه تاکید می‌شود. به نظر می‌رسد این تاکید به همان میزانی است که به محض مواجهه با تلاطم ارزی، موجی در کشور (به خصوص نزد مسوولان) راه می‌افتد که از وجود عزم و اراده سیاسی در مقابله با رانت‌جویی‌ها و مفاسد حکایت و بر ضرورت شفافیت و پاسخگویی مدیران و مسوولان تاکید می‌کند. فارغ از بحث تاثیر «تحریم» بر «ارزش پول ملی»، در مقطع کنونی که در آستانه تحریم‌های جدید و تلاطم ارزی هستیم، چه مولفه‌ای این دو تاکید را اثربخش می‌کند؟ چه اقدامی می‌تواند به حفظ انسجام کمک کند و تقاضای غیرضرور ارز را نیز کاهش دهد؟ در این مجال می‌خواهم از آموزه‌های علم اقتصاد و ملاحظات اقتصاد سیاسی و چگونگی پاسخ به این پرسش سخن بگویم.
 • استقرار نهادهای فراگیر

  حمیدرضا قاسمی پژوهشگر اقتصادی
  در شرایط سخت تحریمی پیش رو، ممکن است عده‌ای صحبت در رابطه با لزوم شفافیت را امری انتزاعی پنداشته و در پاسخ برآیند که شرایط تحریمی ایجاب می‌کند تا تمامی چرخه‌های اقتصادی کشور به‌صورت مخفیانه به کار خود ادامه دهند؛ اما چنانچه کشوری می‌خواهد در مسیر توسعه گام بردارد نمی‌تواند با بروز شوک‌های داخلی یا خارجی از برنامه‌ریزی برای پیشرفت به بهانه‌های واهی پا پس بکشد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر