آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۴ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۰۴

 • بازار جدید ارزی

  با اجرایی شدن بسته جدید ارزی دولت که در روزهای گذشته توسط رئیس کل جدید این بانک اعلام شد، داد و ستد ارز توسط واردکنندگان، صادرکنندگان و صرافان با قیمت توافقی در بازار مجاز شده است.
 • بازیابی اعتبار از دست رفته

  علی نادری دانشجوی دکترای دانشگاه تهران
  زمستان ۹۶ بود که قیمت ارز شروع به افزایش کرد. این افزایش قیمت ریشه در محدودیت‌های اعمالی بر مسیرهای نقل و انتقال ارزی کشور داشت. هر چند افزایش قیمت اولیه ناشی از بخش عرضه‌ ارز بود، اما ترس بزرگ‌تر به سیل نقدینگی برمی‌گشت که می‌توانست جذب این بازار شود و به تقاضای سفته‌بازی دامن بزند.
 • مدیریت انتظارات و تامین ثبات

  موسي شهبازي غياثي پژوهشگر اقتصادی
  یکی از اولویت‌های اصلی سیاست‌های اقتصادی باید تامین ثبات بخش واقعی باشد. در این میان سیاست‌های ارزی یک جزء مهم از پازل ثبات‌بخشی به بخش واقعی است و به تجربه ثابت شده است که نوسانات و بی‌ثباتی در بازار ارز، عامل اصلی نااطمینانی و عدم قطعیت‌ها در اقتصاد، افزایش ریسک سرمایه‌گذاری و به تبع آن به تعویق افتادن تصمیمات سرمایه‌گذاری و عدم تحرک بخش واقعی بوده که یک سم مهلک برای یک اقتصاد در وضعیت رکود محسوب می‌شود.
 • سم خطرناک سیاست‌گذاری

  پیام نوروزی دانشجوی دکترای دانشگاه شریف
  تامین ارز کالاهای اساسی و دارو با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی، خرید و فروش مشروط ارز توسط صرافی‌ها بابت مقاصد خدماتی، ورود طلا و ارز بدون محدودیت با ضوابط بانک‌مرکزی، ایجاد معافیت مالیاتی برای ورود مسکوکات طلا، ایجاد بازار دوم ارز با هدف انتقال حواله ارزی بین صادرکنندگان و واردکنندگان و سپرده‌پذیری ارزی بانک مرکزی از طریق بانک‌های عامل مهم‌ترین اقدامات بسته جدید ارزی دولت است. در این یادداشت تصمیمات اخذ شده بررسی شده و به دو مساله اساسی و بلندمدت نظام ارزی کشور پرداخته می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر