شماره روزنامه ۴۵۵۱
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۲ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۰۲

 • رژیم حقوقی دریای خزر

  روز یکشنبه این هفته در پنجمین نشست در سطح روسای جمهوری کشورهای حاشیه دریای خزر، کنوانسیون رژیم حقوقی این دریا به امضا رسید و اختلافات بزرگ بر سر نحوه بهره‌برداری از این دریا که سال‌های متمادی وجود داشت تا اندازه زیادی رفع شد اما جزئیات تعامل کشورهای حاشیه دریای خزر در حوزه‌های مختلف در توافق‌نامه‌های آتی بین آنها مشخص خواهد شد.
 • منافع روسیه در نظم جدید

  اندر کرامر / نیویورک تایمز
  روز یکشنبه، پنج کشور حاشیه دریای خزر بر سر یک فرمول برای تقسیم این دریا و منابع عظیم نفت و گاز آن به توافق رسیدند. رهبران روسیه، ایران، قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان، کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر را امضا کردند و کرملین این کنوانسیون را انعکاس توازن منافع کشورهای حاشیه دریای یاد شده توصیف کرده است. دریای خزر که بزرگ‌ترین دریاچه جهان و شوری آن از آب اقیانوس کمتر است، در زمان موجودیت اتحاد جماهیر شوروی به‌عنوان یک دریاچه شناخته می‌شد و دو کشور یعنی ایران و شوروی آن را به دو بخش تقسیم کرده بودند. پس از فروپاشی اتحاد جماهیرشوروی سه کشور جدید هم مرز با دریای خزر به‌وجود آمدند و وضعیت این دریا تغییر کرد. آنها دریای خزر را آب بین‌المللی قلمداد می‌کردند که دارای آب‌های مرزی و مناطق خنثی است.
 • پایان انتظار شرکت‌های نفتی؟

  آریل کوهن / فوربس
  ابتدای هفته جاری، روسای جمهوری پنج کشور حاشیه دریای خزر در بندر آکتائو قزاقستان دیدار کردند تا درباره رژیم حقوقی این دریا که از لحاظ منابع انرژی بسیار غنی است به گفت‌وگو بپردازند و کنوانسیونی را برای مشخص کردن رژیم حقوقی آن امضا کنند. در سه دهه اخیر اختلاف نظر‌های بزرگ بر سر نحوه تقسیم این دریا وجود داشته است. کشورهای حاشیه دریای خزر باید بر سر تعیین مرزهای آبی، نحوه استفاده از منابع انرژی و امنیت این دریا به توافق برسند و به نظر می‌رسد کنوانسیون امضا شده در روز یکشنبه تا اندازه زیادی به ابهام‌های موجود پایان داده است اما مسلما بسیاری از موضوعات هنوز حل و فصل نشده است.
 • مسیر طولانی پیش رو

  اولگا اوکوموس / اویل پرایس
  پس از امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر، دیدگاه‌های مختلفی درباره تاثیر این موضوع بر آینده کشورهای حاشیه این دریا مطرح شد. عده‌ای معتقدند کشورهای یادشده، اکنون به دلایل گوناگون مصمم هستند اختلافات دیرینه را به شکلی حل کنند و از منابع انرژی و ظرفیت‌های دریای خزر برای توسعه اقتصادی استفاده کنند. این تصمیم بسیار منطقی است و می‌توان انتظار داشت در سال‌های آینده همزمان با بهره‌برداری از منابع انرژی دریای خزر، شرایط اقتصادی کشورهای حاشیه آن بهتر شود.
 • برندگان و بازندگان کنوانسیون

  سرویس جهانی بی‌بی‌سی
  این هفته یکی از کنوانسیون‌های مهم جهان بین پنج کشور حاشیه دریای خزر به امضا رسید و این می‌تواند به از میان رفتن اختلافات دیرینه درباره این دریا منجر شود. البته در کنوانسیون یاد شده تمامی مسائل حل‌و‌فصل نشده است. نکته مهم این که کشورهای یاد شده برای حل مسائل مورد اختلاف عملا اقدام کرده‌اند و اگر در مسیر رفع اختلافات موجود به حرکت خود ادامه دهند، می‌توان امیدوار بود در آینده نه چندان دور همه این اختلافات از میان برود.طبق کنوانسیون امضا شده، خزر دارای «وضعیت ویژه حقوقی» است به این معنا که نه دریا تلقی می‌شود و نه دریاچه. درباره این دریا و کنوانسیون امضا شده سوالاتی مطرح است که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

بیشتر