آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۱ دنیای اقتصاد

اخبار باشگاه اقتصاددانان - روزنامه شماره ۴۴۰۱

 • رفتار عقلایی در تغذیه

  اقتصاد رفتاری طی سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته است.
 • تناقضات در رژیم‌های غذایی

  اميرمحمد تهمتن پژوهشگر اقتصاد رفتاري انديشكده مطالعات حاكميت و سياست‌گذاري دانشگاه صنعتي شريف
  «آگاهی از این موضوع که انسان‌ها به‌طور طبیعی همچون انسان‌های عقلانی، همان‌گونه که در اقتصاد نئوکلاسیک ترسیم شده است، تصمیم‌گیری نمی‌کنند، با توجه به یافته‌های اقتصاد رفتاری در حال افزایش است. اکنون می‌دانیم که انسان‌ها در تصمیم‌گیری‌های خود دچار خطا می‌شوند، انسان‌ها به‌بیان دان آریلی (۲۰۰۹) به‌طور پیش‌بینی‌پذیری غیر عقلانی هستند.» (تلفیق سرمایه انسانی با رشد انسانی، جان تامر). در انتخاب‌های غذایی خود تا چه حد عقلانی رفتار می‌کنیم؟ آیا تا به‌حال شده است که با خوردن یک کیک شکلاتی بزرگ، رژیم غذایی‌تان را زیر پا گذاشته باشید و بعد از آن، به‌طور مثال، به‌خود گفته باشید که آنقدر هم کالری یا قند نداشت؟ اگر این اتفاق برای شما افتاده باشد، جزو آن دسته از کسانی هستید که برای گریز از ناهماهنگی شناختی، به توجیه انتخاب‌ها و رفتارهای خود دست می‌زدند.
 • سه خطای شناختی

  مینا دهقانی دانش‌آموخته دکترای داروسازی و پژوهشگر حوزه اقتصاد رفتاری
  رفتارهایی مانند تمایل به مصرف غذاهای حاوی چربی و کربوهیدرات بالا، پرخوری و فعالیت فیزیکی کم در کنار عوامل متابولیکی، احتمال ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر و پرهزینه‌ای مانند دیابت و بیماری‌های قلبی-عروقی را افزایش می‌دهد. از این رو سیاست‌گذاران برای کاهش هزینه‌های درمانی، به‌دنبال طراحی مداخلات برای بهبود وضعیت تغذیه جامعه هستند. برای طراحی این مداخلات لازم است بدانیم چه عواملی بر رفتار خوردن ما اثر می‌گذارد. تمایل به خوردن غذا در ما چگونه به وجود می‌آید؟ خوردن، از منابع مهم ایجاد لذت در انسان است. سیستم اشتهای ما توسط گرسنگی فیزیولوژیک و گرسنگی لذت‌جویانه تنظیم می‌شود. سیستم فیزیولوژیک بر اساس نیاز به انرژی و با هدف جست‌وجو و جذب کالری مورد نیاز فعال می‌شود، در حالی که گرسنگی لذت جویانه در پاسخ به مشخصه‌های غذا شامل بو، مزه، بافت و ظاهر ایجاد می‌شود.
 • از آگاهی تا کنترل رفتار

  دکتر نرگس حاجی درویش کارشناس اقتصاد رفتاری
  با اینکه دسترسی به متخصصان تغذیه و میزان آگاهی نسبت به خطرات چاقی مفرط بیشتر شده است، اما میزان چاقی در جوامع مختلف از جمله ایران روندی افزایشی داشته است. در میان افراد دارای اضافه وزن، عده‌ای قصد کاهش وزن دارند و به دنبال قرص‌های لاغری، عمل‌های جراحی، رژیم‌های زود بازده و... هستند. عده‌ای دیگر با تمرکز بر بخش‌های مهم‌تر زندگی خود، چاقی خود را به‌صورت خلاقانه‌ای توجیه می‌کنند و نسبت به آن بی‌تفاوت هستند. در این میان سیاست‌گذاران حوزه سلامت به دنبال مداخله‌هایی برای تغییر رفتار شهروندان هستند. متاسفانه اغلب مداخلات طراحی‌شده توسط سیاست‌گذاران که خود انسان هستند و درگیر مشکلات کنترل نفس، بیشتر به افزایش آگاهی منجر شده است تا تغییر رفتار. در کنار راه‌حل‌های متداولی که مبتنی بر آموزش، اطلاع‌رسانی و حمایت از انتخاب‌های سالم است، اقتصاد رفتاری راه‌حل ساده کنترل محیط به‌جای کنترل نفس را تجویز می‌کند.
 • کنترل چاقی در محیط‌های آموزشی

  امین کریمی پژوهشگر اقتصاد رفتاري انديشكده مطالعات حاكميت و سياست‌گذاري دانشگاه صنعتي شريف
  والدین و متخصصان حوزه تغذیه سال‌هاست که در مورد رابطه میان تغذیه کودکان و کارآیی تحصیلی آنها در حال گفت‌وگو هستند. این ارتباط، منطق طراحی برنامه‌های تغذیه مدارس، سیاست‌گذاری،‌ برنامه‌های آموزشی غذایی و هدایت والدین به‌منظور تغذیه درست کودکان در سن تحصیل است.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر